ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ТРИВОЖНІ СИГНАЛИ ВЕСНЯНОГО ПОЛЯ
25.03.2010 / Газета: Одесские известия / № 32(4014) / Тираж: 23655

У науково-практичній конференції на тему «Особливості проведення комплексу весняно-польових робіт у 2010 році» взяли участь керівники та головні агрономи райдержадміністрацій і базових сільгосппідприємств, вчені та представники обласних служб АПК. Після її завершення ми попросили начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Анатолія НОВАКОВСЬКОГО прокоментувати ситуацію, що склалася напередодні весняної посівної кампанії.

– На селі говорять, що не буває двох однакових весен. У кожної свої особливості та свої «примхи». Як Ви охарактеризуєте нинішню?

– По-перше, вона прийшла до нас занадто пізно, не подарувавши хліборобам навіть бажаних лютневих «вікон», коли можна було виконати досить великий обсяг робіт щодо підживлення озимих і навіть провести сівбу ранніх зернових і зернобобових культур.

Друга особливість позитивна – минула зима була щедрою на опади у вигляді дощу та снігу. Зараз запаси продуктивної вологи у метровому шарі становлять понад 165 мм і є оптимальними.

Третя – стрімкі коливання цін на ринку мінеральних добрив, пально-мастильних матеріалів та інших ресурсів. Не можу не сказати і про негативні тенденції на державному фінансовому ринку, які викликали повне «вимивання» у сільгоспвиробників значних сум обігових коштів.

– А що Ви скажете про ситуацію на полях?

– Посівна площа складе майже 1,8 млн гектарів. Озимий клин – трохи більше одного мільйона, зокрема пшениці – 467,6 тис. га, ячменю – 350 тис. га, жита – 2,9 тис. гектарів. Під зелений корм виділено 5,2 тис. гектарів. Решта двісті із лишком тисяч гектарів – озимий ріпак.

Стан озимих можна охарактеризувати як добрий та задовільний.

Без пересівання не обійтися. Сильних морозів не витримали деякі сходи, де сівба провадилася у занадто пізній термін і не було необхідного підживлення.

Тому навесні має бути сівба ярих культур на площі 716,2 тис. гектарів. З них 350 – тис. га – овочі, баштан і картопля та майже 80 тис. га – кормові культури.

– Аграрники готові до майбутньої сівби?

– Питання щодо виділення кредитів стало проблемою номер один, і її розв’язання досить невизначене.

З майже двох мільярдів коштів, необхідних для проведення посівної кампанії, є у наявності лише їх п’ята частина. В інші роки було удвічі – утричі більше. Господарства, користуючись постійними зв’язками, можуть набрати ще до 1,5 млрд гривень. і все ж таки, як мінімум, на 300 тисяч потрібно брати кредитів. Причому за дуже високою ставкою 20 – 28 відсотків. Але і це мало змінює становище.

Як відомо, ця проблема обговорювалася на засіданні Координаційної ради при голові обласної ради, куди були запрошені і представники банків. Але видано у кредит поки що менше 100 тис. гривень.

– Як таке далеко не дружелюбне ставлення багатьох банків позначається на підготовці до посівної?

– І не лише до посівної. Зберегти озимий клин – половина справи. Потрібно ще одержати намічений урожай, та ще високих кондицій. Інакше може повторитися позаминулорічна ситуація, коли основний намолот озимої пшениці майже увесь був оцінений як фуражне зерно.

Сьогодні стоїть завдання довести 70 – 80 відсотків валового збору до продовольчих кондицій. А як це зробити, коли забезпеченість мінеральними добривами у багатьох районах, – Іванівському, Фрунзівському, Роздільнянському та деяких інших, – становить менше 50 відсотків?

За мінімальними розрахунками, потрібно ввести 70 – 100 кг діючого азоту на один гектар. Крім того, вже сьогодні необхідні кошти для захисту рослин. Надія на ТОВ «Облагрохім», яке оголосило про свою готовність виділити аграріям не лише добрива, але й засоби для захисту рослин. Причому договори укладаються під майбутній урожай, що теж дозволить пережити важкий час із кредитами.

– Ще одне актуальне питання – сільгосптехніка...

– Сільські умільці буквально творять дива, щоб провести необхідні ремонтні роботи. І парк сільгоспмашин переважно готовий вийти у поле. Але одразу виникає проблема ПММ. У Ананьївському, Кілійському, Болградському, Тарутинському та Красноокнянському районах заготовлено лише 18-31 відсоток дизпалива від потреб.

А ось як здійснюється допомога з боку державних органів. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 грудня минулого року «Про заходи щодо забезпечення сільгоспвиробників нафтопродуктами для проведення весняно-польових робіт 2010 року» нам було виділено певну кількість дизпалива та бензину за зниженими цінами. Але постачальник – компанія ДК «Укргазвидобування» поводиться досить дивно. Скажімо, із оплачених 981 тонн господарства одержали лише 594. І почалися позови, з’ясування обставин. Залишилося лише ходити по інстанціях і «вибивати» вже оплачену продукцію. Ось така конкретна турбота про село.

– Який вихід зі становища, що склалося?

– Потрібно сказати, що нашим хліборобам не звикати до таких аномальних явищ. У них високо розвинене почуття солідарності, взаємовиручки, конкретної допомоги один одному: технікою, насінням, пально-мастильними матеріалами, добривами. У міцних господарств, де є розвинене тваринництво, обігові кошти дають ферми.

Але головна надія на новий уряд України, Президента Віктора Януковича, який вже дав вказівку забезпечити конкретну допомогу селу для успішного проведення весняних польових робіт.

Автор: Степан СЕРБІНОВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту