ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
АПК: РЕАЛІЇ, РЕЗЕРВИ, ПЕРСПЕКТИВИ
25.03.2010 / Газета: Одесские известия / № 32(4014) / Тираж: 23655

Тривожні сигнали весняного поля

У науково-практичній конференції на тему «Особливості проведення комплексу весняно-польових робіт у 2010 році» взяли участь керівники та головні агрономи райдержадміністрацій і базових сільгосппідприємств, вчені та представники обласних служб АПК. Після її завершення ми попросили начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Анатолія НОВАКОВСЬКОГО прокоментувати ситуацію, що склалася напередодні весняної посівної кампанії.

– На селі говорять, що не буває двох однакових весен. У кожної свої особливості та свої «примхи». Як Ви охарактеризуєте нинішню?

– По-перше, вона прийшла до нас занадто пізно, не подарувавши хліборобам навіть бажаних лютневих «вікон», коли можна було виконати досить великий обсяг робіт щодо підживлення озимих і навіть провести сівбу ранніх зернових і зернобобових культур.

Друга особливість позитивна – минула зима була щедрою на опади у вигляді дощу та снігу. Зараз запаси продуктивної вологи у метровому шарі становлять понад 165 мм і є оптимальними.

Третя – стрімкі коливання цін на ринку мінеральних добрив, пально-мастильних матеріалів та інших ресурсів. Не можу не сказати і про негативні тенденції на державному фінансовому ринку, які викликали повне «вимивання» у сільгоспвиробників значних сум обігових коштів.

– А що Ви скажете про ситуацію на полях?

– Посівна площа складе майже 1,8 млн гектарів. Озимий клин – трохи більше одного мільйона, зокрема пшениці – 467,6 тис. га, ячменю – 350 тис. га, жита – 2,9 тис. гектарів. Під зелений корм виділено 5,2 тис. гектарів. Решта двісті із лишком тисяч гектарів – озимий ріпак.

Стан озимих можна охарактеризувати як добрий та задовільний.

Без пересівання не обійтися. Сильних морозів не витримали деякі сходи, де сівба провадилася у занадто пізній термін і не було необхідного підживлення.

Тому навесні має бути сівба ярих культур на площі 716,2 тис. гектарів. З них 350 – тис. га – овочі, баштан і картопля та майже 80 тис. га – кормові культури.

– Аграрники готові до майбутньої сівби?

– Питання щодо виділення кредитів стало проблемою номер один, і її розв’язання досить невизначене.

З майже двох мільярдів коштів, необхідних для проведення посівної кампанії, є у наявності лише їх п’ята частина. В інші роки було удвічі – утричі більше. Господарства, користуючись постійними зв’язками, можуть набрати ще до 1,5 млрд гривень. і все ж таки, як мінімум, на 300 тисяч потрібно брати кредитів. Причому за дуже високою ставкою 20 – 28 відсотків. Але і це мало змінює становище.

Як відомо, ця проблема обговорювалася на засіданні Координаційної ради при голові обласної ради, куди були запрошені і представники банків. Але видано у кредит поки що менше 100 тис. гривень.

– Як таке далеко не дружелюбне ставлення багатьох банків позначається на підготовці до посівної?

– І не лише до посівної. Зберегти озимий клин – половина справи. Потрібно ще одержати намічений урожай, та ще високих кондицій. Інакше може повторитися позаминулорічна ситуація, коли основний намолот озимої пшениці майже увесь був оцінений як фуражне зерно.

Сьогодні стоїть завдання довести 70 – 80 відсотків валового збору до продовольчих кондицій. А як це зробити, коли забезпеченість мінеральними добривами у багатьох районах, – Іванівському, Фрунзівському, Роздільнянському та деяких інших, – становить менше 50 відсотків?

За мінімальними розрахунками, потрібно ввести 70 – 100 кг діючого азоту на один гектар. Крім того, вже сьогодні необхідні кошти для захисту рослин. Надія на ТОВ «Облагрохім», яке оголосило про свою готовність виділити аграріям не лише добрива, але й засоби для захисту рослин. Причому договори укладаються під майбутній урожай, що теж дозволить пережити важкий час із кредитами.

– Ще одне актуальне питання – сільгосптехніка...

– Сільські умільці буквально творять дива, щоб провести необхідні ремонтні роботи. І парк сільгоспмашин переважно готовий вийти у поле. Але одразу виникає проблема ПММ. У Ананьївському, Кілійському, Болградському, Тарутинському та Красноокнянському районах заготовлено лише 18-31 відсоток дизпалива від потреб.

А ось як здійснюється допомога з боку державних органів. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 грудня минулого року «Про заходи щодо забезпечення сільгоспвиробників нафтопродуктами для проведення весняно-польових робіт 2010 року» нам було виділено певну кількість дизпалива та бензину за зниженими цінами. Але постачальник – компанія ДК «Укргазвидобування» поводиться досить дивно. Скажімо, із оплачених 981 тонн господарства одержали лише 594. І почалися позови, з’ясування обставин. Залишилося лише ходити по інстанціях і «вибивати» вже оплачену продукцію. Ось така конкретна турбота про село.

– Який вихід зі становища, що склалося?

– Потрібно сказати, що нашим хліборобам не звикати до таких аномальних явищ. У них високо розвинене почуття солідарності, взаємовиручки, конкретної допомоги один одному: технікою, насінням, пально-мастильними матеріалами, добривами. У міцних господарств, де є розвинене тваринництво, обігові кошти дають ферми.

Але головна надія на новий уряд України, Президента Віктора Януковича, який вже дав вказівку забезпечити конкретну допомогу селу для успішного проведення весняних польових робіт.

Степан СЕРБІНОВ, «Одеські вісті»

Краще один раз витратитися...

Мені пощастило. Встиг на завершення сівби ранніх ярих культур в одному з найпотужніших сьогодні агроформувань Придунав’я – фермерському господарстві «Динекс-Агро». Загальна площа орендованих земель – у межах 10 тисяч гектарів, розташованих як в Ізмаїльському, так і у Кілійському районах. До речі, тільки у нинішньому році, завдяки договорам з новими пайовиками, ця площа зросла на 2 тисячі гектарів.

Розпочали сівбу тут одразу ж, як розпогодилося, і 23 березня її фактично завершили. У роботі, крім іншої техніки, були задіяні і два потужних посівних комплекси «Джон Дір», які одночасно виконують по п’ять операцій. Продуктивність кожного за зміну – 120 гектарів. До речі, для того, щоб засіяти таку площу традиційною спаркою ЮМЗ-СЗ, потрібно, по-перше, не один, а мінімум шість агрегатів. При цьому необхідно попередньо підготувати площу – зорати, закультивувати, заборонувати, засіяти, закоткувати. На всі ці операції йде майже 25 літрів палива з розрахунку на гектар, не кажучи вже про час. «Джон Діру» ж потрібно всього майже 7 літрів на одночасне виконання всіх агротехнічних операцій, включаючи і сівбу.

– Техніка ця дорога, але себе окуповує, – вважає керівник фермерського господарства Олександр Петков. – Краще один раз витратитися, ніж щороку зазнавати подвійних, а то і потрійних витрат.

Завершивши сівбу ранніх зернових і зернобобових, у

«Динекс-Агро» далі підживлюють озимі аміачною селітрою та готують ґрунт під просапні культури.

Євген МАСЛОВ, власкор «Одеських вістей»

Щодня підвищуючи темп

Посівна в області – у повному розпалі. Її провадять практично усі господарства.

Виняток становлять райони північної зони, де з полів ще сходить сніг і вологий ґрунт не дозволяє вводити в загінки посівні агрегати.

– Там, де роботи провадяться, – їх темпи досить високі, – пояснює перший заступник начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації І. Панчишин. – Скажімо, якщо на понеділок було посіяно ранніх ярих 17 тисяч гектарів, то наступного дня удвічі більше.

У цілому сівба ранніх ярих займає 3-4 дні. Але оскільки вона провадиться не одночасно по усій області, то завершити цю кампанію сподіваються до кінця місяця.

Вже почали виводити агрегати із загінок механізатори Саратського, Арцизького, Біляївського, Ізмаїльського, Татарбунарського районів.

Весняно-польові роботи провадилися б значно швидше, якби були вирішені питання кредитування сільгоспвиробників. Це дало б можливість вчасно запастися і насінням, і достатньою кількістю пально-мастильних матеріалів. А так заправляти техніку, вносити добрива, обробляти поля від шкідників та гризунів доводиться, що називається, з коліс.

Олексій СТЕПАНОВ

До суботи впораються

До суботи Арцизький район має намір відсіятися повністю. Сьогодні вже очевидно, що відведені на посівну 60 годин використовуються із максимальною ефективністю. Навіть минулі дощі місцеві аграрники не вважають перешкодою, швидше – користю.

У доброму темпі провадять сівбу зернових та зернобобових у господарствах «Росія-Південь», агрофірма «Дністровська», ВАТ «Шампань України», фермерському – ім. Христо Ботева. Ну, а першими впоралися механізатори фермерського господарства «Агрофірма «Бургуджи» (керівник Сергій Паращенко). Запорукою тому стала новітня агротехніка.

У цілому графік весняно-польових робіт у районі витримується. Дотримується і структура посівних площ.

Про те, як, зокрема, сіяють у державному підприємстві «Дослідне господарство ім. Кутузова», розповів його директор Афанасій Челак:

– Сівбу гороху ми вже завершили. А з ячменем, під який відведено 500 гектарів, впораємося до суботи. Можливо, і раніше. Наша основна мета – вирощувати насіння високого класу. Чого ми й домагаємося щороку. Люди стараються. Розуміють: працюють у господарстві селекційно-генетичного інституту Української академії аграрних наук. Це зобов’язує.

Справді високоякісне насіння дослідного господарства ім. Кутузова добре відоме не лише в області, але й за її межами. Його виробництвом зайняті досвідчені фахівці, механізатори. Такі, наприклад, як Олексій Рингач. Забезпечене й добре обслуговування сівачів. За символічну плату їм довозять безпосередньо в поле повноцінні обіди та вечері.

Паралельно із сівбою провадиться підживлення озимих, боронування зябу та багаторічних трав.

У цілому ситуація із перезимованими озимими культурами виглядає обнадійливо.

Таїсія БАРАНОВА, власкор «Одеських вістей», Арцизький район

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту