![]() |
|
![]() |
![]() |
Підсумки виконання бюджету Одеської області уже було оголошено на колегії облдержадміністрації. Проте звіт став офіційним тільки після його ухвалення у Державному казначействі та Міністерстві фінансів України. На наше прохання бюджет кризового року коментує начальник Одеського Головного фінансового управління облдержадміністрації Марина ЗІНЧЕНКО.
– Ослаблення впливу кризи на економіку України наприкінці минулого року позитивно позначилося і на бюджетній системі. У 2009 році до Зведеного бюджету Одеської області надійшло 13,5 мільярда гривень. На жаль, це менше, ніж у попередньому році, але з окремих галузей економіки відзначено зростання. Лише у деяких містах і районах не виконано план доходів місцевих бюджетів. «Відзначилися» Одеса, Білгород-Дністровський, Котовськ, Теплодар, а також Роздільнянський і Болградський райони. А от до обласного бюджету надійшло майже 800 мільйонів гривень, або 103,7 відсотка до плану.
– Яка структура доходів по галузях?
– Аналіз показав, що удар кризи нашому регіону допоміг витримати потужний морегосподарський комплекс, який включає п'ять портів. У цілому транспортна сфера дає п'яту частину всіх доходів до бюджетів. На другому місці з обсягу формування доходів стоїть власне бюджетна сфера, на третьому – торгівля.
Заодно відзначу, що бюджети Іллічівська, Южного та Овідіопольського району найменше залежать від надходжень з вищестоящих бюджетів. Це свідчить про серйозну роботу місцевої влади, про динамічний розвиток економіки. А от в Ананьївському, Балтському та інших північних районах бюджети формуються на 60 відсотків за рахунок надходжень з бюджетної сфери. Цей процес не має перспективи, на що вже звернула увагу обласна влада. Підготовлено проект обласної комплексної програми «Забезпечення стабільного розвитку північних районів Одеської області на 2010 – 2015 роки», яка передбачає поетапне подолання диспропорцій у соціально-економічному розвиткові районів області, піднесення економічної бази північних районів. Головні завдання – забезпечення ефективного функціонування реального сектору економіки, залучення інвестицій у пріоритетні галузі економіки, створення сучасної інфраструктури і, нарешті, підвищення життєвого рівня населення.
– З мобілізацією яких платежів виникли найсерйозніші проблеми?
– Протягом усього року спостерігалася негативна тенденція щодо податку з доходів фізичних осіб, який, поряд з платою за землю, становить понад 90 відсотків всіх надходжень до обласного бюджету.
Справа у тому, що Міністерство фінансів, перед тим як довести обласним управлінням планові показники з окремих платежів, вивчає динаміку надходжень у попередні роки. Отож, у 2006 – 2008 роках ми мобілізували до бюджету значні суми податку з доходів фізичних осіб, зокрема від продажу землі і нерухомості. Регіон був другим після Київської області за зростанням обсягів місцевих бюджетів.
Криза вдарила по будівництву, після чого обсяг продажу нерухомості впав. А план Мінфіну, розрахований за благополучними періодами, залишився попереднім. На жаль, завдання щодо податку з доходів фізичних осіб виявилися непід'ємними: зібрано більше на півмільярда гривень, що склало 75 відсотків від планових показників.
– Але ж дірку можна залатати не тільки за допомогою дотацій, але й за рахунок внутрішніх резервів...
– Торік Одеська обласна рада і облдержадміністрація створили комісію, яка досліджує потенціал місцевих бюджетів. Результат у наявності: у п'яти сільських радах Комінтернівського району знайдено додаткових резервів на 12 мільйонів гривень. У місті Білгороді-Дністровському цей показник склав 10 мільйонів гривень, у Теплодарі – один мільйон гривень. Радимо місцевій владі переглянути договори оренди землі і посилити боротьбу з навмисним заниженням заробітної плати.
Звернімося до іншого джерела. Податковий борг суб'єктів господарювання Одещини, з урахуванням банкрутів, становить 448,4 мільйона гривень. Величезна сума, погодьтеся. Хочу відзначити, що завдяки чітким професійним діям Держподатадміністрації в Одеській області наш регіон посідає п'яте місце у країні щодо скорочення такого боргу і кількості боржників.
– Марино Анатоліївно, якщо не заперечуєте, поговоримо про видатки-2009. На що були витрачені кошти обласного бюджету?
– З урахуванням дотацій з Державного бюджету, видатки склали 1 мільярд 28 мільйонів гривень. Відзначу, що соціальна складова бюджету зростає з кожним роком.
На соціально-культурну сферу спрямовано 779 мільйонів гривень. Основні сфери фінансування – охорона здоров'я та освіта. Нам вдалося збільшити обсяг видатків на медикаменти і харчування, у порівнянні з 2008 роком, відповідно на 4,6 і 3,1 мільйона гривень. Незважаючи на важкий період, зросли видатки соціальної спрямованості. Так, 1 мільйон 400 тисяч гривень спрямовано на реабілітацію громадян, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи. На надання цільової адресної допомоги ветеранам війни в Афганістані, сім’ям загиблих військовиків було виділено 2,4 млн грн, на забезпечення соціально незахищених верств населення перетворювачами цифрового сигналу – 1,7 млн грн, на компенсаційні виплати, допомогу інвалідам І та ІІ груп – 0,9 млн грн, на придбання інвалідних візків малозабезпеченим верствам населення – 0,5 млн грн.
– Що Ви можете сказати про реалізацію інвестиційних проектів?
– З цією метою з обласного бюджету виділено 64,4 мільйона гривень. За рахунок зазначених коштів будувалися житлові будинки у Рені та Білгороді-Дністровському. Понад десять мільйонів гривень було спрямовано на капітальний ремонт будинків дитсадків, шкіл та шкіл-інтернатів (усього 53 об'єкти). На 34 об'єктах проведено реконструкцію мереж водопостачання. Ви знаєте, наскільки болючим для всієї країни є питання газифікації. Незважаючи на всі труднощі, торік за рахунок коштів обласного бюджету блакитне паливо підведено до семи об'єктів.
На природоохоронні заходи з обласного фонду виділено 8,1 млн грн, у тому числі 4,2 млн грн – на будівництво і реконструкцію каналізаційних очисних споруд, 2,8 млн грн – на розчищення русел річок, захист від підтоплення.
У минулому році на ремонт автомобільних доріг комунальної власності у 123 населених пунктах області за рахунок коштів дорожнього фонду виділено 31,9 млн грн.
– Особливе занепокоєння викликало виконання регіональних програм соціально-економічного розвитку.
– Всі вони були профінансовані у повному обсязі. За останні роки стабільно фінансуються програма «Зерно Одещини» і програма з розвитку тваринництва. З цією метою у звітному періоді було виділено понад 6 мільйонів гривень, зокрема на придбання 3-х зернозбиральних комбайнів КЗС-812 сг, пристосувань до комбайнів для збирання соняшника – понад 3 млн грн. За рахунок цих коштів зроблено часткову компенсацію сільськогосподарським товаровиробникам вартості придбання племінних (генетичних) ресурсів вітчизняного походження.
Крім того, значні кошти ідуть з метою землевпорядження – в 2009 році виділено понад 7 млн грн на проведення нормативно-грошової оцінки земель у районах області і на складання схем землевпорядження.
– Якщо у цілому охарактеризувати минулий бюджетний рік, чого у ньому було більше – негативу чи позитиву?
– Відродження економіки у другій половині 2009-го дозволяє говорити про позитивні зрушення і у бюджетній сфері. У звітному періоді вже мало місце підвищення рівня доходів на одного жителя, і це тенденція не одного року. Регіон посідає стабільне п'яте місце щодо обсягу наповнення місцевих бюджетів серед інших регіонів.
Кошти від розміщення вільних коштів територіальної громади регіону на депозитних внесках, навколо яких було чимало спекуляцій, принесли 19 мільйонів гривень до бюджету області.
Майже 9 відсотків надходжень місцевих бюджетів у 2009 році забезпечив малий бізнес. Ця сума перевищила 200 мільйонів гривень, що майже удвічі більше надходжень від агропромислового комплексу. У цих галузях перебувають резерви, які можуть дати додаткові кошти місцевим бюджетам.
– Марино Анатоліївно, коли ж закінчаться «бюджетні страждання» року поточного?
– З 1 січня 2010 року до Зведеного бюджету регіону надійшло 2,86 мільярда гривень. У цілому це на 37 відсотків більше, ніж було рік тому. Дуже позитивна динаміка, і ми сподіваємося її зберегти протягом усього періоду.
Щодо ухвалення бюджету, то останніми тижнями Міністерство фінансів і всі регіональні органи проводять дуже інтенсивну роботу з цього питання. Ми одержали запит на обсяг фінансування цільових програм і місцевих бюджетів. Я сподіваюся, що результат цієї роботи незабаром побачить вся країна, і Закон про Державний бюджет буде ухвалено найближчим часом. Керівництво облдержадміністрації жорстко вимагатиме виконання відповідних рішень. Уся бюджетна система регіону повинна ефективно працювати не заради звітів, а задля добра конкретної людини.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |