![]() |
|
![]() |
![]() |
Сьогодні, 1 квітня, о 10.00, в «Саду скульптур» Одеського літературного музею відбудеться відкриття пам’ятника відомому письменникові Костянтинові Паустовському.
Прикрашений клумбами і фонтаном у центрі, дворик, який з часом одержав нинішню назву, населений оригінальними літературно-гумористичними скульптурами. Першого квітня 1995 року тут був установлений перший з гумористичних пам’ятників – монумент героєві всесвітньо відомих одеських анекдотів Рабиновичу. І ось уже протягом 15 років, з 1995 по 2010 рік, першоквітнева одеська Гуморина традиційно розпочинається в «Саду скульптур» урочистим відкриттям нової композиції.
Автор проекту і його натхненник – Леонід Ліптуга. А створювалася експозиція за підтримки меценатів, чиї імена увічнено на постаментах скульптурних композицій, зокрема провідного партнера – АТ «Пласке».
Крім того, що «Сад скульптур» поступово, рік за роком перетворювався у нову експозицію Одеського літературного музею, він став ще й своєрідною школою сучасного ліплення. Жарт і іронія передані у бронзі або мармурі, стали наочним підручником різних пластичних рішень. Адже над статуями працювали скульптори різних художніх напрямів, як цілком традиційних, так і зовсім нестандартних. Серед них Резо Габріадзе, Микола Степанов, Таїсія Судіна, Володимир Трасков, Олександр Токарєв і Олександр Князік...
Досі тут налічувалося 12 гумористичних скульптурних композицій роботи сучасних скульпторів. Всі вони присвячені письменникам, літературним героям і знаковим персонажам Одеського міського фольклору: Глядачів зустрічають «Герой одеських анекдотів Рабинович», «Антилопа Гну», «Пам’ятник майбутньому генію», «Сашка-музыкант», «Джинсовый Дюк», «Зеленый фургон», «Одесса-мама», «Одессит Миша», «Шаланды, полные кефали», «Памятник неизвестному читателю», пам’ятник І. Ільфу та Є. Петрову. А пам’ятник «Птица-тройка», відкрито у минулому році на честь 200-річчя від дня народження М.В. Гоголя.
Тут же репрезентована виставка стародавньої скульптури Північного Причорномор’я – половецькі і скіфські баби з фондів Одеського археологічного музею. Досить вдало сказав про цей унікальний куточок старої Одеси культуролог і поет Роман Бродавко:
Царит в истории сумбур,
До нас доходят только крохи.
Зато в порядке
«Сад скульптур»,
Где перемешаны эпохи.
…І от сьогодні, 1 квітня, одесити одержали щасливу можливість бути присутніми на відкритті ще однієї скульптурної композиції, яка викликає порівняння з тонкою і віртуозною роботою ювеліра, і присвяченої цього разу Костянтинові Паустовському.
До речі кажучи, автор проекту пам’ятника письменникові, так само як і всіх попередніх, – уже знайомий нам Леонід Ліптуга. Скульптор, що втілив ідею у життя, – Олег Черноіванов, киянин, закоханий в Одесу.
Треба сказати, що співпраця з ним стала однією з безперечних удач автора проекту, «Саду скульптур», Одеського літературного музею і Одеси в цілому. Крім того, Олег Черноіванов у 2007 році виконав грандіозну роботу щодо відновлення відомого пам’ятника засновникам Одеси на Катерининській площі. Меценат той самий – Олег Платонов, президент АТ «Пласке», який підтримує багато проектів Одеського літературного музею.
Як з’ясували співробітники літературного музею, пам’ятника Костянтинові Георгійовичу Паустовському немає ніде у світі. Ні в Москві, де він народився, ні в Києві, де він навчався, ні в Тарусі, яку зробив відомою усьому читаючому світові завдяки тому, що тривалий час жив там. Як немає його у жодному з міст, описаних у його автобіографічній «Книге странствий», як не було його досі і в Одесі, яку він так чудово описав у багатьох своїх творах, і, насамперед, у головному з «одеських» – повісті «Время больших ожиданий».
Тепер в Одесі буде пам’ятник письменникові. А отже наше улюблене місто випередило у цьому не тільки всю решту великих міст колишнього Радянського Союзу, також і Брюссель, Амстердам, Берлін, де Костянтин Георгійович так популярний.
Наскрізь лірична повість Костянтина Паустовського «Время больших ожиданий», спогад про далеку юність, мабуть, не стала б «піснею» на вустах кожного одесита 60-х років минулого століття, якби на її сторінках не світилися, як перлинки, зразки колоритного одеського гумору. З якою насолодою повторювали тоді одеські інтелігенти фрази з призабутого старого лексикону: «Оставьте вашу шмекерию», «Опять эта хипесница завела свою шарманку!», «Чтоб я не дошел туда, куда я иду», «Деньги режьте сами!». Вони ж, не кажучи вже про «лопнувший меридиан», і дозволили задумати і реалізувати пам’ятник Костянтинові Паустовському.
До відкриття пам’ятника Костянтинові Паустовському, за традицією, підготовлена святкова програма. Вона у стилі 20-х років ХХ століття і містить у собі театралізовану виставу, серію вікторин, розіграші оригінальних дотепних призів, сюрпризи. Двір музею буде прикрашений гаслами-цитатами, крилатими фразами з творів Паустовського.
Його романтична проза, так само, скажімо, як тексти Ільфа і Петрова, надзвичайно легко розбирати на гасла і навіть девізи. Хто знає, можливо першоквітневе шоу в «Саду скульптур» надихне когось і на те, щоб ще раз перечитати (а можливо, і прочитати вперше) чарівну одеську книжку Костянтина Георгійовича Паустовського. А чому б і ні?
Спасибі, «Сад скульптур». І з днем народження!
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |