ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«ОДЕСЬКА ОПОЗИЦІЯ. ДЕ ВОНА?»
01.04.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 37(21078) / Тираж: 8525

Опитування

Саме таку назву мала прес-конференція, яка нещодавно відбулася в ІА «Міст-Одеса». І хоча відповідь на поставлене запитання напрошується сама, Інститут Горшеніна ознайомив журналістів з результатами спеціального дослідження «Одеса: світоглядні орієнтири городян». Опитування у форматі інтерв'ю проводилося з 6 по 14 березня. Всього, з урахуванням основних соціально-демографічних характеристик населення, було опитано 1000 респондентів віком від 18 років. Квотами у вибірці були: вік, стать, освіта і район, у якому проживає людина. Погрішність репрезентативності дослідження не перевищує +/— 3,2%.

За результатами соціологічного дослідження експерти зробили висновки, що на майбутніх виборах одеського міського голови 65,5% городян готові віддати свій голос за політичного діяча, який має власний бізнес. Кожен третій (36,8%) підтримає кандидата, знаючи, що він поганий сім'янин, кожен четвертий (27,5%) —причетного до публічних скандалів, навіть того, що мав судимість, готові обрати 23,3% городян. Проголосують за кандидата, взнавши, що він має капітал, зароблений незаконним шляхом, 15% респондентів; за людину нетрадиційної сексуальної орієнтації готові віддати голоси 14,5%. Довідавшись, що претендент замішаний у корупційному скандалі, йому віддадуть голоси 13,5% одеситів. Цікаво, що категорично проти мера нетрадиційної орієнтації — 59,8% опитаних. Ще жорсткіше одесити ставляться до незаконно заробленого капіталу — за такого Мера не проголосують 70,3%, а найстрашніше для жителів міста — причетність політика до корупційного скандалу: за такого в жодному разі не проголосують майже три чверті городян (74,5%).

Більшість опитаних (69%) вважають, що в Одесі існує опозиція до нинішнього міського голови. Протилежної точки зору дотримується 21,5%. Не змогли дати відповідь на це запитання 9,5% городян.

Серед тих, хто вважає, що в Одесі опозиція існує, 32,5% респондентів дотримуються думки, що опозиційною є «Партія регіонів». Партію «Родина» назвали опозиційною 22,3% опитаних. Стверджують, що опозиційним є Блок Юлії Тимошенко — 17,8%, «Сильна Україна» Сергія Тігіпка — 15,5%. Комуністична партія, Блок Литвина, «Фронт змін» Арсенія Яценюка, ПСПУ Наталії Вітренко останнім часом значно послабили свої позиції —їх вважають опозиційними від 2,3% до 5,5% респондентів. Відповідь «інші» обрали 4,3% опитаних, не змогли відповісти на запитання 11,3% респондентів.

Основною метою опозиції — контроль дій міської влади — назвали 30,5% опитаних, внесення пропозицій щодо покращення ситуації в різних сферах життя міста — 27,5%, лобіювання власних бізнес-інтересів — 22,3%, відвернення уваги городян від насущних проблем —19,1%, конструктивну критику влади —12,8%, просування в Україні інтересів інших держав — 8%. Відповідь «інше» обрали 3,8% респондентів, а 13,5% так і не змогли дати відповідь на це питання.

Довіряють заявам та інформації, що надходить від опозиціонерів, 39,1% тих, хто вважає, що в Одесі опозиція існує. При цьому відповідь «швидше так» вибрали 30,8%, «точно так» — 8,3%. Протилежної точки зору дотримуються 46,1% респондентів («швидше ні» — 31,3%, «точно ні» — 14,8%). Складно відповісти на це запитання виявилося для 14,8% опитаних.

Більше третини (38,3%) тих респондентів, хто вважає, що в Одесі опозиція таки є, оцінює її ефективність як «середню», тобто, на їхню думку, опозиція впливає на міську владу в деяких випадках, але не може змінити ситуацію загалом. Ефективність опозиції назвали «низькою» (не може впливати на рішення міської влади, але може формувати громадську думку з важливих питань) — 33,3% опитаних. «Нульовою», тобто ніяк не впливає ні на політичну, ні на економічну ситуацію в Одесі, назвали ефективність опозиції 15,3%. Вважають ефективність «високою» (опозиція реально впливає на ухвалення рішень міською владою і може поміняти загальну ситуацію в Одесі) 5,5% респондентів. Не змогли відповісти на це запитання 7,6%.

Незважаючи на те, що більшість одеситів не довіряє заявам опозиціонерів, більше половини (57,5%) тих респондентів, які впевнені в існуванні одеської опозиції, вважають, що з приходом до влади опозиційного лідера ситуація в місті зміниться на краще. При цьому 40,7% кажуть «швидше так», а 16,8% — «точно так». Протилежної точки зору дотримуються 31,5% опитаних (24,5% — «швидше ні», 7% — «точно ні»). 11% респондентів не знайшли відповідь на це питання.

Думки про одеську опозицію запрошених на презентацію результатів дослідження експертів розійшлися. Наприклад, «регіонал» Андрій Любов зазначив, що опозиція буває конструктивною і критиканською. Одеську опозицію назвав конструктивною і навів кілька прикладів роботи ПР на міському рівні. Його товариш, депутат міськради Олександр Орлов, зазначив, що ПР вважається опозиційною, бо чинний міський голова представляє іншу партію. Економічний експерт і політолог Микола Шутов взагалі порівняв опозицію з відомим героєм міфів стародавньої Греції Лаокооном. За його словами, до традиційної класифікації опозиції не входить таке поняття, як опозиція «по-українськи», це коли опозиціонерами називають себе ті, кого «відлучили від корита». Вічний опозиціонер, або опонент, як він себе сам називає, діючої влади Фелікс Кобринський наголосив, що реальної опозиції ані в Одесі, ані в Україні не існує. На його думку, опозиція потрібна насамперед для впровадження реформ, нової ідеології, а «підняти бабусі пенсію на 10 гривень — це не опозиція».

Закінчилася прес-конференція тотальним безладом: обговорили вуса Алайбова, вічну боротьбу Гончаренка з ЖКГ, зовнішність і національність чинного мера та інші «архіважливі» питання. А от з приводу визначення поняття «одеська опозиція», її ролі і місця в житті городян експерти згоди так і не дійшли.

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту