![]() |
|
![]() |
![]() |
В Одесі відбувся українсько-турецький бізнес-форум, у якому взяли участь представники компаній обох країн, що працюють у різних сферах бізнесу.
Відкриваючи засідання, заступник голови облдержадміністрації Петро Хлицов висловив сподівання, що цей захід матиме значний вплив на розвиток економічних відносин між країнами. «Співробітництво з Туреччиною — один з пріоритетів нашого регіону. Втім, держави об'єднує не лише Чорне море, а й євроінтеграційні прагнення наших народів. Україна й Туреччина багато в чому подібні між собою, — зазначив Петро Хлицов. — В обох країнах розвинений морегосподарський комплекс, промисловість, сільське господарство, туризм. Саме ці сфери найперспективніші для взаємодії бізнесу». Заступник голови ОДА висловив сподівання, що на цьому форумі буде закладене підґрунтя для тривалого співробітництва.
Генеральний консул Турецької Республіки в Одесі Мурат Тамер у свою чергу також підкреслив, що Україна — важливий стратегічний партнер його держави і Чорне море нас не розділяє, а об'єднує. «Наша спільна мета — наголосив він, — розвиток дружніх відносин і перетворення цих відносин у стратегічне партнерство».
У 2008 році обсяг товарообігу між двома країнами досяг 7 мільярдів доларів. Україна входить у п'ятірку країн, з якими Туреччина розвиває найактивніше співробітництво. Щороку Туреччину відвідує близько 650 — 700 тисяч українських туристів. Щороку українці, які працюють у Туреччині, надсилають додому близько 700 — 800 мільйонів доларів...
Голова турецько-української ділової ради Мемдух Бойдак зауважив, що криза негативно вплинула на співробітництво між двома країнами. Однак існують можливості для розширення двосторонньої торгівлі. Ділова рада бере активну участь в опрацюванні Положення про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною. Він також нагадав, що у травні в Стамбулі відбудеться чергове засідання міжурядової комісії з економічного співробітництва, на яке турецька сторона покладає чималі надії.
Торговий аташе Турецької Республіки в Одесі Кемаль Гюнай також підкреслив, що для Туреччини Одещина залишається особливо важливим регіоном. Одеса і Стамбул — міста-побратими, а Одеський порт для турецьких підприємців — справжнє вікно в Європу. «Сьогодні, у кризові часи, коли бізнес ослаблений, — сказав аташе, — головне завдання влади — допомогти підприємцям, задіяти їх, знайти їм поле для діяльності».
Начальник головного управління зовнішньоекономічної діяльності та євроінтеграції ОДА Галина Безікович зазначила, що голова облдержадміністрації Едуард Матвійчук чітко визначив нові пріоритети обласної влади, які полягають в активному залученні інвестицій в економіку Одещини. Інвесторам, які хочуть працювати в регіоні, — максимальне сприяння. Наша область — величезне поле для діяльності у різних галузях господарства. І є всі підстави вважати, що українсько-турецький бізнес-форумі заклав добре підґрунтя для тривалого взаємовигідного економічного співробітництва.
Насиченою, сповненою планів на найближче майбутнє була й зустріч голови облдержадміністрації Едуарда Матвійчука з офіційною делегацією губернаторства Стамбул.
Варто, мабуть, нагадати, що ще у 2002 році Одещина уклала угоду з губернаторством провінції Стамбул про торговельно-економічне, науково-технічне та гуманітарне співробітництво. Існує також протокол про наміри між ОДА та губернаторством провінції Мугла, підписаний у 2008-му. Однак ці домовленості досі залишалися більше теоретичними. Станом на 1 січня 2010 року на території Одеської області зареєстровано 74 підприємства з іноземними інвестиціями за участю партнерів з Туреччини, при цьому їх загальний обсяг — 4 мільйони 761 тисяча доларів США, що складає 0,5 відсотка від загального обсягу інвестицій в економіку нашого краю. Едуард Матвійчук зазначив, що це дуже мало, і висловив готовність дати практичне наповнення стамбульсько-одеській угоді про співробітництво, тобто сприяти залученню інвестицій з Туреччини в економіку Одещини. Голова ОДА наголосив, що необхідно акцентувати увагу на важливості обміну досвідом між державами у таких галузях, як сільське господарство та туризм. Він запевнив гостей з Туреччини, що сьогодні Одеська облдержадміністрація зазнає структурних змін та буде максимально відкритою для співробітництва з метою залучення інвестицій.
Віце-губернатор Стамбула Фейзула Озджан привітав Едуарда Леонідовича з призначенням на посаду голови Одеської обласної державної адміністрації. Він зазначив, що ця зустріч може стати початком плідного співробітництва. Так, у сфері туризму є можливість поділитися досвідом, як невеликими коштами зробити Одесу більш привабливою для туристів. Високоповажний гість висловив готовність укласти угоду з Одесою про обмін туристами. Адже два великі міста розділяє невелика відстань, і було б непогано, якби мандрівники, що відвідують Стамбул, могли б поїхати й до Одеси, і навпаки. Едуард Матвійчук підтримав цю ініціативу турецького колеги, пообіцявши, що найближчим часом буде опрацьований і розглянутий проект цієї угоди.
Генеральний консул Турецької Республіки Мурат Тамер зауважив, що за два роки перебування в Одесі зумів оцінити гідну туристичну перспективу нашого міста. Він підкреслив, що для стартового розвитку туризму в Одесі потрібні невеликі гроші і турецькі колеги готові допомогти нам у цьому.
Едуард Матвійчук запевнив присутніх, що нова влада готова взяти під свій захист іноземні інвестиції, а він, як керівник області, в свою чергу, готовий забезпечити всі умови для приходу турецьких інвестицій у регіон.
На зустрічі були присутні представники Спілки інвесторів Туреччини, які дуже позитивно сприйняли цю заяву одеського губернатора, як заклик до майбутніх дій, планів, капіталовкладень.
Представник МЗС України в Одеській області Костянтин Ржепішевський зі свого боку зазначив, що часті політичні турбулентності, які відбувалися в Україні, насторожували бізнесменів, тому інвестиції з-за кордону у нас невеликі. Бізнес любить працювати там, де політична тиша і стабільність. Туреччина пройшла певний шлях розвитку, і нам є чому повчитися у своїх заморських сусідів. Найголовніше тепер — зафіксувати стабільність і дозволити міжнародному бізнесу розвиватися. Тим більше, що наразі йдуть перемовини про перспективи безвізового режиму між нашими країнами.
Про перспективи співробітництва у туристичній сфері йшлося і під час зустрічі голови Одеської обласної ради Миколи Скорика з заступником губернатора Стамбула Фейзулою Озджаном. Для Одещини досвід сусідньої держави у розвитку туристичної індустрії є направду дуже цікавим. Судіть самі: у цій галузі працює приблизно два мільйони осіб, а кількість іноземних гостей, що відвідали Туреччину, зросла із 21 мільйона у 2005 році до 27 мільйонів у 2009-му. І ця тенденція щодо зростання туристичних потоків зберігатиметься й надалі.
Микола Скорик, назвавши турецький досвід дуже цінним, все ж зауважив, що ми не повинні його «сліпо копіювати». «Туреччина приваблює відпочиваючих поєднанням хорошого сервісу і цілком демократичних цін,—зазначив він,—але, крім цього, є й інші причини: значно триваліший, порівняно з нашим регіоном, курортний сезон — півроку, а не два місяці. Тому я думаю, що нашою «козирною картою» повинно стати курортне бальнеологічне лікування. Якщо наші колеги виявлять зацікавленість до співпраці у цьому напрямку, то відповідний потенціал у нас є».
Заступник губернатора Стамбула Фейзула Озджан визнав великі можливості оздоровчого відпочинку на Одещині. Ще одним плюсом він назвав гостинність одеситів, їх добре ставлення до туристів і підкреслив: «Ми це бачили, ми це відчували».
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |