![]() |
|
![]() |
![]() |
Президенти Сполучених Штатів Америки Барак Обама та Російської Федерації Дмитро Медведев підписали в четвер у Празі угоду про скорочення ядерних озброєнь. Ідеться про спадщину «холодної війни» — міжконтинентальні ракети, — повідомляє Deutsche welle.
Як зазначається, міжнародна політика знає мало ситуацій, які американці називають win-win (взаємний виграш). Празький саміт Обама — Медведев є саме тим випадком, коли кожна сторона може вважати підпис під важливим документом своєю перемогою. Як для Барака Обами, так і для Дмитра Медведева щойно підписана угода є політичним, а водночас і матеріальним успіхом. -
Американський президент почав втілювати в життя свою мрію про без'ядерний світ, а разом з тим дотримався й однієї зі своїх передвиборних обіцянок. Крім того, празька домовленість є вигідна його країні з погляду військово-економічного. США мають 2400 боєголовок, а залишиться їх — 1550, з 1600 носіїв — залишиться половина. Де-факто, Пентагон спише зайвий атомний арсенал і заощадить на його утриманні.
Дмитро Медведев, повернувшись до Москви, матиме докази на те, що Вашингтон сприймає Росію як наддержаву, яку годі ігнорувати. Матиме змогу похвалитися й тим, що російська армія — з її стратегічно застарілою атомною зброєю — вже не відставатиме від американської, як відставала досі.
Підписану у Празі угоду повинні ще схвалити Сенат США і російська Державна Дума.
Щодо атмосфери, в якій відбувався саміт, то, як зазначає та ж таки «Німецька хвиля», у Празі Барака Обаму традиційно зустрічали оплесками. Але цього разу переважав скептицизм. Багато хто в Чехії та інших країнах Центральної Європи вважає, що Вашингтон пожертвував ними на вівтарі відносин з Росією. Торік, перебуваючи в Празі, американський президент пообіцяв, що його країна ніколи не відвернеться від Чехії, тому що у п'ятому пункті договору Євроатлантичного альянсу чітко прописано: напад на одну з країн НАТО є нападом на всі країни альянсу. Чехи були у захваті від цієї обіцянки. Рік по тому країна приймає Барака Обаму на саміті США — Росія з великим скептицизмом.
Колишній міністр з європейських справ Чехії Александр Вондра обурюється: «Такої «любовної оргії» я не бачив вже років 20». А в тижневику Reflex можна побачити карикатуру, яка зображає Обаму в обіймах з Леонідом Брежнєвим. Посилання автора карикатури: Захід прогнувся перед Росією. Чеські ЗМІ рясніють критичними відгуками про США.
А тим часом українська столиця зустрічає голову зовнішньополітичного відомства Росії Сергія Лаврова, який, імовірно, незабаром завершить кар'єру міністра закордонних справ, а відтак, припускають експерти, навіть не намагатиметься зрушити з місця накопичені двосторонні проблеми. Скажімо, на думку політолога Віктора Небоженка, оскільки ні Київ, ні Москва досі навіть не спромоглися створити перелік пріоритетів з подолання суперечностей між двома країнами, проривів у таких питаннях, як завершення розподілу морського кордону чи майбутнє оренди української території російським Чорноморським флотом, чекати від цього візиту не слід. Водночас експерт не виключає, що візит Сергія Лаврова означатиме радше сигнал для Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки про те, що «зона геополітичного впливу Москви знову пролягає аж до західних кордонів України». Така демонстрація, на думку Віктора Небоженка, конче важлива для Кремля після підписання в Празі президентами США та Росії нової угоди про скорочення стратегічних наступальних озброєнь.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |