![]() |
|
![]() |
![]() |
Савранщина приваблює до себе не тільки заповідними місцями, а й тим, що тут протікають чудові річки. На берегах Савранки та Південного Бугу, особливо влітку, повно відпочивальників. Прісноводні річки придатні як для купання, так і для риболовлі. А от чи достатньо в цьому багатому на природні водойми краї питної води? Адже забезпечення населення питною водою належної якості і в достатній кількості є однією з основних умов сталого розвитку району. Аналіз стану водозабезпечення населення Савранщини свідчить про те, що 12, 3 відсотка жителів користуються водою із централізованої системи водозабезпечення, а решта п’є колодязну воду. Лише в Саврані нараховується понад 1300, а всього по району є майже п’ять з половиною тисяч криниць.
В якому ж стані водогони, водонапірні башти, колодязі?
Більшість криниць – у подвір’ях або на вулицях біля домівок мешканців сіл і селища. І, слава Богу, люди ще дбайливо, і навіть, шанобливо ставляться до них. Регулярно чистять, упорядковують. А ще чимало господарів прикрашають їх, ставлячи біля колодязів вишукані альтанки. Деякі з них справжні шедеври. Побачити їх можна в Дубиновому, Саврані, Вільшанці, Концебі, Кам’яному, Байбузівці.
Як розповіла начальник відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури райдержадміністрації Галина Вікторівна Гуцол, всього нині на території району розташовано 67 артезіанських свердловин. На виробничі потреби використовується 18 з них, стільки ж – для питного водопостачання. А 31 артсвердловина непридатна для використання і підлягає демонтажу.
Щоб не допустити забруднення водного горизонту, негайно необхідно вжити заходів щодо тампонажу цих артсвердловин.
В сільській місцевості централізовано забезпечуються водою менше одного відсотка населення. Майже півтора відсотка селян користуються привізною водою, а понад 66 відсотків – шахтними колодязями. В райцентрі картина дещо інша. Майже 40 відсотків мешканців селища підключені до централізованого водопостачання. Решта користуються колодязями.
З метою знезараження питної води у 2008 році із залученням коштів державного бюджету було змонтовано відповідне обладнання на артсвердловинах «Первомайська», «Готельна» та «Стукаленка». На цю роботу було витрачено понад 486 тисяч гривень. Наступний етап підвищення якості питної води – це промивання системи водопостачання та заміна азбестових труб. На сьогоднішній день у межах райцентру ще є 650 метрів азбестових труб. Решта – поліетиленові та чавунні.
У питаннях водозабезпечення населення Саврані є ціла низка проблем. Так, через відсутність детальної схеми системи водопостачання селища, допускаються втрати води внаслідок поривів. За даними звітності за рік ВУЖКГ піднімає 60 тисяч кубічних метрів води, та влітку її не вистачає. Частково люди використовують питну воду для поливу городів. З одного боку, це погано, бо через перевитрати води одними, другі не мають її навіть для приготування їжі та санітарно-гігієнічних потреб. З другого ж боку, якщо в людини є маленький клаптик городу, то що йому робити в період посухи? З користувачами води укладені договори. А ще одним із компромісних вирішень цього питання є встановлення лічильників. Ця робота вже провадиться. Як показали підрахунки, при налагодженні обліку води, її витрачається менше.
Особливих скарг на якість питної води в районі немає, але робота, спрямована на поліпшення якісних показників, триває. Як розповіла заступник голови райдержадміністрації Людмила Благодір, за останні два роки з цією метою було прочищено артсвердловину в селі Концебі, поставлено нову башту, облаштовано санітарну зону, щитову. Аналогічні роботи проведено в Неділковому. Крім того, тут провели новий водогін до школи.
Очистили башту в селі Вільшанці, облаштували санзону та провели капітальний ремонт водогону.
За останній рік було проведено значні роботи щодо водопостачання в селі Осичках. Тут прочистили артсвердловину, відремонтували діючий водогін та проклали до лікарської амбулаторії, де раніше не було води.
Торік повністю відремонтували водогін в селі Бакші, що забезпечує водою нову школу-сад. В Саврані діють дві очисні установки.
Готуються два проекти на капітальний ремонт мережі водопостачання в селах Полянецькому та Концебі, необхідно продовжити водогони до ФАПу та дитсадочка. Потребує ремонту і система водопостачання в райцентрі.
Проблемними залишаються питання водозабезпечення сіл Капустянці та Бакші. Там потрібно бурити нові артсвердловини. Пропозиції щодо вирішення цих питань включено до Проекту обласної комплексної програми «Забезпечення сталого розвитку північних районів Одеської області на 2010 – 2015 роки».
Якщо порівняти з іншими районами області, то Савранський має достатньо питної води, але й тут у процесі водопостачання виникають свої проблеми, які доводиться вирішувати на місцевому рівні, або ж за допомогою обласних програм.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.020Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |