ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВКЛОНІМОСЯ ВЕЛИКИМ ТИМ РОКАМ
12.04.2010 / Газета: Одесские известия / № 38(4020) / Тираж: 23655

ДОРОГІ ЗЕМЛЯКИ!

Прийміть щирі вітання з 66-ю річницею визволення Одеси від німецько-фашистських загарбників!

День 10 квітня 1944 року став однією з тих історичних дат, які провістили подальшу остаточну Перемогу нашого народу у Великій Вітчизняній війні.

Тоді, під час блискучої військової операції, радянські війська вигнали з нашої землі ворога, не застосовуючи важкої артилерії, зберігши тим самим життя багатьох тисяч жителів і неповторну архітектуру нашого рідного міста. Однак ця нелегка перемога далася ціною великих людських втрат у рядах Радянської Армії. Ми завжди будемо пам'ятати про цю жертву і про подвиг наших визволителів, чиї імена золотими літерами навіки вписані в історію.

Сьогодні ми вшановуємо тих, хто загинув, захищаючи Одесу, і тих одеситів, які залишилися на полях боїв за інші міста і села. Ми вшановуємо всіх, хто був учасником героїчної оборони Одеси, хто жив і боровся з фашизмом у важкі роки окупації, хто відбудовував улюблене місто у післявоєнний час.

Дорогі ветерани! У цей день прийміть слова безмежної вдячності й поваги до ваших ран, вашої покаліченої молодості і вашої нинішньої сивини. Ми завжди залишаємося перед вами в боргу за свободу і незалежність, за мирне небо над головою, оплачені вашим здоров'ям і життям ваших товаришів, рідних і близьких людей. Ви – справжні герої нашої країни і залишитеся такими для нових поколінь громадян на багато років, десятиліть і століть.

Щиро бажаю вам міцного здоров'я, щастя і оптимізму, довгих і світлих років життя, добробуту, постійної уваги з боку держави і суспільства.

Зі святом, дорогі ветерани!

Із Днем визволення Одеси, шановні земляки!

З повагою,

голова Одеської обласної ради М. СКОРИК

ДОРОГІ ОДЕСИТИ! ШАНОВНІ ВЕТЕРАНИ!

День визволення Одеси від німецько-фашистських загарбників – 10 квітня 1944 року – назавжди став частиною душі кожного жителя нашого міста. Ми усі, від малого до старого, відзначаємо його як одне із найсвітліших та найзначніших свят.

У день 66-ї річниці визволення Одеси від німецько-фашистських загарбників схилимо голови та пом'янемо тих, хто не повернувся з бою, хто помер від ран уже після Перемоги, хто до кінця виконав свій обов’язок перед народом та Батьківщиною. Їхня мужність і героїзм будуть жити вічно в серцях вдячних нащадків. Світла їм пам'ять.

А нині живим ветеранам, воїнам-визволителям низький уклін і слава! Ви показали великий приклад вірності клятві, Батьківщині, народу. Спасибі вам за те, що ви зберігаєте силу духу і оптимізм, далі залишаєтеся вірними патріотами нашого рідного міста. Ваші перемоги не підвладні забуттю!

Із найтеплішими словами ми звертаємося і до трудівників тилу. Це ви, несучи на своїх плечах увесь тягар військового лихоліття, внесли гідний вклад у Велику Перемогу, у відродження Одеси з руїн та попелу. Низький вам уклін!

Щиро вітаю вас, любі ветерани, і усіх жителів міста зі світлим святом! Усім міцного здоров'я, довгих років життя, добра та благополуччя. Зі святом 10-го Квітня вас, одесити!

Голова Одеської обласної державної адміністрації

Е. МАТВІЙЧУК

ДОРОГІ НАШІ ВЕТЕРАНИ-ВИЗВОЛИТЕЛІ!

ШАНОВНІ ОДЕСИТИ, БОЙОВІ ДРУЗІ!

З кожним роком стають більш віддаленими відлуння тієї жорстокої війни. Але пам'ять про героїчне звільнення нашого рідного міста навічно буде жити в наших серцях.

Сьогодні ми віддаємо данину шани й поваги воїнам-фронтовикам, згадуємо всіх тих, хто ціною свого життя приніс мир і спокій на нашу землю.

Шановні визволителі рідної землі! Впевнений, що і надалі ваш героїчний внесок у Перемогу слугуватиме яскравим прикладом для нинішніх захисників Вітчизни, які свято бережуть і примножують славетні традиції.

Від імені військової ради та особового складу ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування сердечно вітаю ветеранів війни, всіх жителів міста-героя Одеси й Одеської області з 66-ю річницею визволення від фашистських загарбників. Прийміть щирі слова шани і вдячності за те, що подарували нам мир на землі та віру у майбутнє.

Здоров’я вам, бадьорості духу. Нехай у ваших серцях і домівках не згасає теплий вогонь любові і турботи. Щастя вам, добра і миру!

Земний уклін і безмежна вдячність вам, солдати Великої Перемоги!

Командувач ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування генерал-лейтенант

П. ЛИТВИН

ПРОЛУНАЛИ ЗАЛПИ НА ЧЕСТЬ ГЕРОЇВ

Пилотки – набекрень, ремни – потуже,

Прошли по-уставному, строевым,

И каждый знал, что клятвы не нарушит,

И верил, что останется живым…

Не всі повернулися з тієї війни, не всі знайшли, як і належить за християнським звичаєм, вічне заспокоєння. Ми пам'ятаємо гіркі та справедливі слова: «Війну не закінчено доти, доки не поховано останнього солдата...»

У день світлого християнського свята Благовіщення в селі Троїцькому Біляївського району відбулася знаменна подія – було поховано останки дев'яти червоноармійців, які віддали своє життя у боях за визволення Одеської області від німецько-румунських загарбників у квітні 1944 року. З цієї нагоди у центрі села, в доглянутому сквері місцевого пантеону, де увічнено пам'ять героїв війни, зібралися і старше покоління, і молодь. Люди прийшли віддати останню шану поваги та любові полеглим за нашу Батьківщину.

У цьому важливому патріотичному заході взяли участь голова Одеської обласної ради Микола Скорик, голова облдержадміністрації Едуард Матвійчук, голова Біляївської райради Олександр Семенов, голова райдержадміністрації Микола Андріяшенко, представник Державного комітету України у справах ветеранів в Одеській області Геннадій Труханов, працівники Генерального консульства Російської Федерації в Одесі, члени громадських організацій.

Урочистий мітинг відкрив Троїцький сільський голова Микола Комаров. Він розповів, що з бойових повідомлень відомо 7 пунктів поховань воїнів на околицях села, які потрібно розшукати, а останки перепоховати із почестями.

Перший крок вже зроблено: завдяки «Вахті пам'яті, проведеній районним «Військово-історичним центром «Пам'ять і слава» та сільською радою з 26 березня по 7 квітня 2010 року, знайдено поховання дев'яти радянських воїнів.

На жаль, ідентифікувати вдалося лише одного – Петра Дорофійовича Нікітенка, який народився у 1909 році в селі Великий Челгаш Ставропольського краю. Який дотепер числився серед тих, хто пропав безвісти

– Президент України Віктор Янукович стоїть на позиціях історичної правди, – заявив Едуард Матвійчук. – І обласна влада сповнена рішучості відновити справедливість, повернути світлу пам'ять про полеглих у тій війні. Тому що лише ті, хто вчинив подвиг, хто відстояв нашу незалежність, заслужили право носити високе звання героя. Часи п'ятирічного мракобісся, загравання із фашизмом закінчені.

– Ці воїни були молодими, вони хотіли жити. Перешкодила війна, – звернувся до присутніх Микола Скорик. – Але вони зробили головну справу свого життя – захистили нашу свободу. Сьогодні триває багато суперечок, коли саме Україна стала незалежною. Я переконаний, що основу нашої незалежності було закладено саме за часів Другої світової війни, а для усіх нас – Великої Вітчизняної війни, і після її завершення, коли Україна стала членом Організації Об'єднаних Націй, була визнана усім світом як одна з найбільш постраждалих держав у результаті німецько-фашистської агресії. Ми зробимо усе від нас залежне, щоб не допустити більше знущання над душами та пам'яттю ветеранів Великої Вітчизняної.

І нинішнє урочисте перепоховання останків полеглих воїнів – ще одне підтвердження того, що ніхто не забутий і ніщо не забуте. Їм віддали всі належні у таких випадках військові почесті – із прапорами, почесною вартою, військовим оркестром та збройними залпами. Християнський обряд відспівування провів настоятель місцевої Свято-Миколаївської церкви батюшка Іван.

Тепер на території Троїцького пантеону буде ще одна братська могила солдатів Великої Вітчизняної війни, до підніжжя якої і у день визволення Біляївського району, і у День Перемоги нащадки героїв будуть нести квіти і з вдячністю згадувати тих, хто не повернувся з поля бою.

Анатолій МИХАЙЛЕНКО, «Одеські вісті», Біляївський район

З ПОЧУТТЯМ ПАТРІОТИЗМУ

З нагоди святкування 66-ї річниці визволення Одеси від німецько-фашистських загарбників та на честь 65-ї річниці Великої Перемоги у військових частинах Одеського гарнізону тривають заходи щодо упорядкування військових кладовищ, братських та одиноких могил, меморіальних комплексів та інших архітектурних споруд і об’єктів, встановлених на честь подвигу радянських солдатів у часи Великої Вітчизняної війни.

За ініціативи командувача Південного оперативного командування генерал-лейтенанта Петра Литвина, подібний захід було організовано на території Військово-історичного музею ПівдОК. Із залученням особового складу окремого батальйону управління штабу Південного ОК на відкритому майданчику, де встановлена військова техніка зразків Великої Вітчизняної війни, були проведені відновлювальні роботи.

Як зазначила завідувачка музею Валентина Лучинкіна, крім ювілею Великої Перемоги, цього року виповнюється рівно 25 років з того часу, як у нинішньому вигляді було встановлено експозицію музею, що функціонує в його залах та на відкритому майданчику по сьогодні.

– За чверть століття працівниками нашої установи було виконано дуже значний обсяг робіт, що були спрямовані на примноження та удосконалення архівних та військово-історичних документів. Все це робиться задля того, аби зберегти пам'ять про відважних захисників нашої Вітчизни, розповісти теперішньому молодому поколінню про етапи чергової боротьби і невмирущого подвигу солдатів-визволителів. Впевнена, що робота, яка триває у нашому музеї, має дуже глибокий зміст. А той інформаційний документальний матеріал, який ми надаємо навчальним закладам та різноманітним організаціям, установам і в подальшому сприятиме військово-патріотичному вихованню молоді, – підкреслила Валентина Лучинкіна.

Начальник відділу виховної та соціально-психологічної роботи штабу ПівдОК полковник Сергій Масленко відзначив, що увічнення пам’яті про героїчне минуле українського народу для усіх командирів та начальників військових частин та установ, що дислокуються на Одещині, стало важливою справою.

– До 9 травня включно у нашому регіоні не призупинятимуться відновлювальні роботи на місцях бойової слави. До цих заходів і надалі залучатимуться сотні військовослужбовців гарнізону. Лише на території міста-героя Одеси таких місць понад тисячу. А в області – понад 9 тисяч, – наголосив він.

– Сьогодні я сповнений почуттям патріотизму, дуже радію тому, що маю можливість внести свій, хоча й невеликий, внесок у шляхетну справу щодо увічнення пам’яті про подвиг фронтовиків, які подарували нам свободу, – поділився своїми думками солдат строкової служби Іван Лошкарьов.

Вже по завершенні відновлювальних робіт на відкритому майданчику Військово-історичного музею Південного оперативного командування, за старанність, розумну ініціативу, сумлінне виконання службових обов’язків керівнику музею, ветерану Великої Вітчизняної війни Валентині Лучинкіній було вручено Почесну грамоту від імені командувача Сухопутних військ генерал-полковника Геннадія Воробйова.

В’ячеслав ДІОРДІЄВ, м. Одеса

МІСТО ЗУСТРІЧАЛО І ВШАНОВУВАЛО ВИЗВОЛИТЕЛІВ

Вузлова станція Роздільна була визволена від фашистів 4 квітня 1944 року. І щороку вдячні жителі міста саме цього дня вшановують своїх визволителів.

Нині, через збіг зі світлим Христовим Воскресінням, міською радою було ухвалено рішення про перенесення святкування визволення міста на 7 квітня.

Ушанувати пам'ять воїнів на центральній площі зібралися працівники держустанов, організацій і підприємств, школярі й маленькі дошкільнята. До підніжжя пам'ятника визволителям і біля Вічного вогню лягли квіти на знак пам’яті і скорботи.

Священики Свято-Миколаївської церкви відслужили панахиду по вбитих на війні.

Перед присутніми виступив Роздільнянський міський голова Михайло Лужний, ветеран Великої Вітчизняної війни, генерал-майор запасу, Почесний громадянин міста Роздільної Роман Агриков.

– Я щасливий, що протягом десятиліть зустрічаюся з вами, – почав свій виступ ветеран. – І щоразу я переконуюся в тому, що не згасає пам'ять про тих, хто віддав найдорожче – своє життя за свободу і незалежність нашої Батьківщини.

В.о. голови райдержадміністрації Фелікс Сігал тепло привітав ветеранів і всіх присутніх на святкуванні визволення Роздільної від німецько-фашистських загарбників і від імені Роздільнянської райдержадміністрації вручив пам'ятні подарунки ветеранам-визволителям Р. Агрикову і М. Шуляку.

Анна СТЕПАНОВА, власкор «Одеських вістей», Роздільнянський район

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту