![]() |
|
![]() |
![]() |
Недалеко той час, коли для випускників загальноосвітніх шкіл і середніх спеціальних навчальних закладів продзвенить останній дзвінок. Уже сьогодні багато хто з них визначився у виборі майбутніх професій. Серед юнаків і дівчат чимало таких, хто вирішив стати офіцером Збройних сил України. Про те, які вимоги висуваються до вступників у вищі військові навчальні заклади, що необхідно зробити сьогодні майбутнім кандидатам, ми попросили розповісти військового комісара Одеської області полковника Ігоря Юрійовича ГРИГОР'ЄВА.
– Ігоре Юрійовичу, відомо, і це втішно, що молодь сьогодні, образно кажучи, повернулася лицем до армії і уже з'явилася можливість відбору. Навіть із незначними дефектами здоров'я у солдати не потрапиш. Усе менше стає таких, хто намагається уникнути військової служби, втікає. А як справи з набором у військові навчальні заклади, що готують офіцерські кадри?
– Тут теж спостерігається зрушення на краще. У відборі кандидатів на вступ до вищих військово-навчальних закладів, образно кажучи, ми нестачі не відчуваємо. Ні в районних військових комісаріатах, ні в масштабі обласному. Певні для нас рознарядки виконуються, причому з урахуванням всіх вимог, що висуваються до майбутніх абітурієнтів. Упевнений, що і цього року виконаємо весь запланований обсяг робіт.
– Не будемо називати цифри рознарядок, порівнювати відсоткове співвідношення між різними показниками. Нинішніх випускників загальноосвітніх і середніх спеціальних навчальних закладів, які вирішили вступити до військових вузів, цікавить, яку спеціальність можна здобути у них?
– Насамперед, відзначу, що градація офіцерських спеціальностей відбувається з урахуванням специфіки завдань, виконуваних Сухопутними військами, Повітряними силами і Військово-Морськими силами. Їх налічується близько ста. Вони охоплюють різні сфери діяльності і не лише у військах, військових навчальних закладах, військово-наукових установах, а, як прийнято говорити, і на «гражданці». Прикладів – безліч.
– Правила прийому на навчання у вищі військово-навчальні заклади Міністерства оборони визначені Законом України «Про вищу освіту», багатьма наказами Міністерства освіти і науки. Що лежить у їх основі?
– Конкурсна система. Причому, не тільки у військові вузи, а й у військові підрозділи інших вищих навчальних закладів. Наприклад, того ж Одеського національного політехнічного університету. Дуже важливо і те, що громадяни, які готуються на офіцерські посади, а ми зараз говоримо тільки про них, для проходження служби за контрактом у Збройних силах та інших військових формуваннях, повинні відповідати вимогам Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби в Збройних силах України».
– До редакції звернулася група старшокласників із проханням роз'яснити, що це таке схеми підготовки «курсант» і «студент-курсант».
– За схемою «курсант» спеціальність офіцера опановують протягом усього періоду навчання, визначеного чіткою програмою. Схема ж «студент-курсант» передбачає підготовку військових фахівців у статусі студента на молодших курсах, а у статусі військовослужбовця – на випускному курсі.
– Ігоре Юрійовичу, сьогодні всі випускники середніх загальноосвітніх шкіл і середніх спеціальних навчальних закладів добре інформовані про вимоги Міністерства освіти і науки до проведення зовнішнього незалежного оцінювання знань тих, хто виявив бажання вступити до вищих навчальних закладів України у 2010 році. Чи є якісь відмінності у так званому незалежному тестуванні між тими, хто вступає до цивільних та військових вузів?
– Якихось особливих відмінностей немає. Але існують спеціально розроблені Правила прийому до вищих військових навчальних закладів і до військових навчальних підрозділів цивільних вузів, якими враховується специфіка проходження військової служби. Але при цьому надання сертифіката з української мови і літератури, а також з математики або історії України обов'язкове. Для зарахування на навчання майбутній офіцер проходить обов'язково психологічне обстеження. Перевіряється рівень його фізичної підготовки, а також провадиться медогляд військово-лікарською (лікарсько-льотною) комісією.
– А який установлений віковий ценз для вступників до військових вузів і до ВНП вузів?
– Для цивільної молоді – від 17 років до 21 року. Зокрема й для тих, котрим виповнюється 17 років у році зарахування на навчання. Військовослужбовці і військовозобов'язані, які не мають офіцерських звань, можуть оформляти документи для вступу до цих навчальних закладів з 18 до 23 років. І тут хочу підкреслити, що військовослужбовці строкової військової служби і військової служби за контрактом на навчання за схемою «студент-курсант» не можуть бути прийнятими.
– Сьогодні вже багато жінок носять військову форму. Які умови їх прийому до військових вузів і до військових навчальних підрозділів при цивільних вузах? Для них є якісь пільги?
– Жодних пільг немає. Від них потрібен той же рівень знань. З ними також провадиться психологічне і медичне обстеження. Єдине, що враховується, – наявність посад офіцерського складу, на які можуть призначатися представниці жіночої статі. Перелік таких посад затверджений наказом міністра оборони України від 25 лютого 1994 року № 46 «Про введення у дію Переліку посад офіцерського складу, на які можуть призначатися жінки, прийняті на військову службу за контрактом у добровільному порядку». При цьому має бути узгодження із замовником на підготовку військових фахівців цього профілю.
– До якого терміну приймаються заяви від охочих стати офіцерами і куди їх подавати?
– Прийом особистих заяв почався з першого січня і протриває до першого червня. Їх треба подавати до районного або міського військкомату за місцем проживання.
Там же, у військкоматі, кандидатам роз'яснять, які ще документи, крім заяви, потрібні. Причому, всі копії повинні бути завірені відповідно до оригіналу.
– А якщо у військкоматі не виявиться рознарядки на військовий вуз, у якому вирішив навчатися кандидат, то як треба вчинити?
– У такому разі, а також, якщо рознарядка буде вже виконаною, можна подати особисту заяву безпосередньо начальникові навчального закладу. У заяві треба обов'язково вказати додатково поштову адресу районного (міського) військового комісаріату, у якому кандидат на навчання у військовому вузі перебуває на військовому обліку.
– Гадаю, що Ваші відповіді допоможуть правильно зорієнтуватися тим, хто вже вирішив обрати професію офіцера або розмірковує про це.
– Хотілося б ще нагадати, що ті кандидати, які не з'являться на вступні іспити вчасно, а також ті, чиї знання були оцінені балами нижче встановленого рівня (менше 124 балів за шкалою оцінювання від 100 до 200 балів), до участі в конкурсному відборі не допускаються. А ще й ті, хто забрав відповідні документи після дати закінчення прийому цих документів. А взагалі, буквально всі запитання, пов'язані із прийомом до військових вузів та ВУП вузів, вирішуються винятково приймальною (відбірковою) комісією конкретного вищого навчального закладу. Зарахування кандидатів на навчання провадиться не пізніше 1 серпня. Хотілося б побажати всім, хто вирішив пов'язати свою долю з почесною професією офіцера, добре підготуватися і вступити на навчання до військових вузів.
– Приєднуємося до Вашого побажання, Ігоре Юрійовичу. В одному з номерів «Одеських вістей» будуть надруковані найменування вищих військових навчальних закладів, а також їхні адреси.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |