ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
З ПЕРШИХ ВУСТ — СИТУАЦІЯ МАЄ ПОЗИТИВНУ ДИНАМІКУ
17.04.2010 / Газета: Одесские известия / № 41(4023) / Тираж: 23655

Про підсумки роботи за перший квартал поточного року, про стан і перспективи ринку праці області – наша розмова з директором Одеського обласного центру зайнятості Іриною Тимофіївною МУРАВІНОЮ.

– Як можна охарактеризувати основні показники першого кварталу цього року порівняно з аналогічними даними 2009-го: збільшилась чи зменшилась кількість безробітних і, відповідно, пропонованих вакансій?

– У першому кварталі 2010 року на обліку в обласній службі зайнятості перебували 26,4 тисячі чоловік, що майже на 40 відсотків менше, ніж за аналогічний період 2009 року. Це пов'язано з тим, що їх число станом на 1 січня цього року скоротилось майже вдвічі порівняно з початком 2009 року.

Кількість вакансій, заявлених роботодавцями в центри зайнятості за три місяці, скоротилась у порівнянні з першим кварталом минулого року на 1,6 тисячі одиниць і становила близько 9 тисяч, але у зв'язку із загальним зменшенням чисельності незайнятих громадян на обліку в службі зайнятості, число претендентів на одну вакансію скоротилося.

За станом на 1 квітня банк вакансій налічував 3,1 тисячі одиниць, що на рівні аналогічної дати минулого року. У порівнянні з початком року, кількість вакансій зросла більш ніж на 42 відсотки, що трохи перевищило темпи першого кварталу 2009 року.

Рівень охоплення громадян, що шукають роботу, активними заходами сприяння зайнятості (працевлаштування, профнавчання, громадські роботи) у першому кварталі поточного року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшився з 29 до майже 40 відсотків.

У тому числі за сприяння служби зайнятості працевлаштовано кожного п'ятого, у першому кварталі минулого року – кожного сьомого, професійне навчання організоване для кожного десятого, у минулому році – для кожного п'ятнадцятого безробітного. У громадських роботах брали участь майже 12 відсотків пошуковців роботи, в минулому році – трохи більше 7 відсотків.

Тобто, можна говорити про те, що в цілому, ситуація на ринку праці Одеської області стабілізувалася і має тенденцію до поліпшення.

– І в цьому зв'язку таке запитання: які вакансії користуються найбільшим попитом і як йому відповідає пропозиція? І якщо відбулися ті чи інші якісні зміни, чи може служба зайнятості оперативно відреагувати на них?

– Протягом останніх трьох років спостерігається зниження кількості вакансій, заявлених роботодавцями. У першому кварталі 2010 року вона зменшилась у порівнянні з аналогічним періодом 2009 року на 15,6 відсотка і становила 8,8 тисячі одиниць. Структура вакансій залишилася на рівні аналогічного періоду минулого року: 48 відсотків їх відносяться до робочих посад, 34 – до службових і 18 відсотків вакансій – до посад, які не потребують спеціальної підготовки. Протягом першого кварталу поточного року спостерігається зменшення кількості службових посад на користь робочих на 10 відсотків, що пов'язано з початком сезону сільськогосподарських робіт. Істотних структурних змін попиту на робочу силу у професійному розрізі та розрізі видів економічної діяльності в першому кварталі 2010 року, порівняно з аналогічним періодом 2009 року, не спостерігалося.

Протягом першого кварталу цього року, як і в аналогічний період минулого, актуальними були вакансії лікарів, медсестер, інженерів, водіїв автотранспортних засобів, трактористів, продавців, виноградарів, підсобних робітників та інші.

– Чи змінилася в той чи інший бік кількість бажаючих підвищити свою кваліфікацію або здобути іншу, як правило, найбільш актуальну на ринку праці професію?

– Стратегічне завдання, яке стояло перед службою зайнятості в 2009 році, залишається пріоритетним і в цьому році – пом'якшити наслідки професійно-кваліфікаційного дисбалансу на ринку праці шляхом збільшення кількості людей, які мають можливість пройти профнавчання за направленням служби зайнятості. Протягом першого кварталу поточного року організовано навчання для більш ніж 2,5 тисячі безробітних. Якщо за аналогічний період 2009 року отримав нову професію або підвищив наявну кваліфікацію кожен дванадцятий безробітний, то в цьому році – кожен десятий.

Професійна підготовка, перепідготовка або підвищення кваліфікації безробітних здійснюються переважно за професіями і спеціальностями, найбільш актуальними на ринку праці. Перелік професій, за якими підвищують кваліфікацію безробітні, постійно розширюється за рахунок нових напрямів. Наприклад, з початку цього року на робочих місцях на підприємствах навчалися: експедитор, паспортист, товарознавець, апаратник хімводоочистки, інженер-програміст, слюсар паливної апаратури та інші.

– Що зможе запропонувати служба зайнятості старшокласникам – майбутнім випускникам, частина з яких неодмінно до вас звернеться?

– Це консультації щодо гарантій держави в сфері зайнятості для неповнолітніх, сприяння у підборі підходящої роботи відповідно до освіти, професійної підготовки, потреби на ринку праці, це профорієнтація і профдіагностика з метою виявлення їх здібностей та інтересів. Також ми інформуємо про професії, що користуються попитом, можливості професійного навчання, в тому числі за сприяння служби зайнятості. Для випускників проводяться тренінги та семінари щодо техніки пошуку роботи, написання резюме, співбесіди з роботодавцем, оформлення документів при прийомі на роботу і т.д.

Першим робочим місцем з наданням роботодавцям дотації забезпечуються молоді люди, які звернулися до Державної служби зайнятості протягом двох місяців після закінчення навчального закладу, та які перебувають на обліку в Державній службі зайнятості як безробітні.

Отримання професії надає право в пріоритетному порядку пройти профнавчання. Воно здійснюється за професіями, актуальними на ринку праці або тими, що дають можливість організувати самозайнятість. Оплату профнавчання і виплату стипендій здійснює центр зайнятості.

Фахівцями служби зайнятості спільно з соціальними партнерами – представниками підприємств, навчальних закладів, відділів внутрішніх справ у справах неповнолітніх, відділів освіти – проводяться Дні відкритих дверей, Дні профорієнтації для шкільної молоді, Дні кар'єри, семінари з орієнтації на професії, актуальні на ринку праці, інші масові заходи.

Для якісного проведення профорієнтаційної роботи в кожному центрі зайнятості створені інформаційні сектори для молоді, де розміщені інформаційно-довідкові матеріали, що стосуються питань працевлаштування, соціального захисту молоді, професійного навчання. Якість інформування поліпшує використання відеофільмів про можливості служби зайнятості, професіограм з описами професій та компакт-дисків з матеріалами про актуальні професії. До послуг відвідувачів – паспорта підприємств, інформація про навчальні заклади, підприємницьку діяльність, можливість зустрітися з роботодавцями, представниками різних професій, екскурсії на підприємства.

З метою професійної орієнтації молоді на професії, актуальні на ринку праці, розміщений «Барометр професій», щорічно видається «Довідник вищих навчальних закладів І – ІV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладів Одеської області.

– Як оцінюється ситуація з безробіттям в Одеській області в порівнянні з іншими областями України?

– Треба сказати, що ситуація, яка склалася в нашій області, є однією з кращих в Україні і має позитивну динаміку. Так, кількість громадян, які звернулися до служби зайнятості в першому кварталі 2010 року, скоротилася в порівнянні з аналогічним періодом 2009 року майже на 40 відсотків, тоді як в цілому по Україні – на третину. Рівень працевлаштування за сприяння служби зайнятості склав 18,2 відсотка, що більше, ніж в цілому по Україні (16,8 відсотка). За цим показником наша область увійшла в першу десятку серед інших областей.

Професійним навчанням охоплено майже кожного десятого з числа тих, хто шукає роботу. За цим показником область знаходиться на сьомому місці по Україні, де цей показник в цілому складає 7,6 відсотка. У громадських роботах брало участь майже 12 відсотків незайнятих мешканців нашого регіону, які шукають роботу через службу зайнятості. Досягнення такого високого показника вивело нашу область на третє місце. В цілому по Україні цей показник склав 7,5 відсотка.

Всього активними заходами сприяння зайнятості за три місяці було охоплено майже 10,5 тисячі незайнятих жителів Одеської області, що перебувають на обліку в службі зайнятості або 39,5 відсотка, – що на 7,6 відсотка більше, ніж в цілому по Україні.

Автор: Ірина ГОЛЯЄВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту