ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВИВЕСТИ З «ТІНІ»
20.04.2010 / Газета: Одесские известия / № 42(4024) / Тираж: 23655

– Збільшення податкових надходжень до бюджету повинно здійснюватися не шляхом тиску на легальних суб'єктів господарювання, а за рахунок масштабного наступу на тіньову економіку, – формулює основне завдання податкових органів голова Державної податкової адміністрації в Одеській області Анатолій СТРАШНИЙ. Анатолій Андрійович люб'язно погодився відповісти на запитання нашого кореспондента.

– Які досягнення податківців області у першому кварталі 2010 року?

– На відміну від попередніх років, виконання дохідної частини бюджету відбувалося у складних умовах скорочення обсягів промислового виробництва, будівельних робіт, вантажоперевезень. Проте нашою службою до зведеного бюджету по Одеській області за січень – березень 2010 року зібрано 1 мільярд 728 мільйонів гривень. Це означає, що темп зростання до факту минулого року склав 105,4 %. Планові завдання Міністерства фінансів України щодо збору платежів до загального фонду Держбюджету забезпечені на 103,9 %.

– Анатолію Андрійовичу, як справи з наповненням місцевих бюджетів?

– За минулі три місяці забезпечено надходження у сумі 737 мільйонів 700 тисяч гривень, що на 11,2 % перевищує показники за аналогічний період минулого року.

У цілому, за січень – березень 2010 року завдання ДПА України щодо надходжень податків і зборів до місцевого бюджету виконано на 107,3 %.

Найбільше зросли надходження щодо податку з доходів фізичних осіб. Цей податок на особливому контролі. Він займає найбільшу питому вагу у структурі всіх податкових надходжень місцевих бюджетів. Його надходження найбільше піддаються впливу таких негативних чинників, як заборгованість щодо виплати заробітної плати, видача її в «конвертах» або – у розмірах нижче встановленого рівня, наявність неоформлених найманих робітників.

– Що можна сказати про результати кампанії щодо декларування доходів громадян у січні – березні?

– Жителі області вже подали 21 416 декларацій доходів за 2009 рік. Це на 10% більше, ніж у попередньому році. Зросли також суми податку з доходів фізичних осіб до сплати.

– А що чекає на тих, хто не має наміру добровільно ділитися з державою частиною своїх доходів?

– Служба має у своєму розпорядженні заходи впливу, але не ставить за мету покарати платника податків. Однак є труднощі: наприклад, суми сплачених податку на прибуток і податку на додану вартість не досягли прогнозованої величини. Знижує ж обсяг добровільно сплачених податків зростання обігів «тіньової» економіки. Тому за рівнем ризику ми виділяємо сумлінних платників податків, потім – підприємства реального сектору економіки, які вдаються до схем мінімізації податків. Третій рівень – транзитери, фіктивні фірми, тобто, суб'єкти, спеціально створені для мінімізації податкових зобов'язань третіх осіб. Для перших ми ратуємо за сприятливі умови роботи. Других – ретельно перевіряємо. А ось діяльність третіх однозначно має бути припинена.

– Можливо, вашу роботу полегшить ухвалення Податкового кодексу України?

– Він повинен усунути закладені в законодавстві конфліктні різночитання в тлумаченні податкових норм. І явно допоможе систематизувати законодавчі й нормативно-правові акти з питань оподаткування. Якщо в кодексі будуть враховані сучасні реалії, це дасть потужний імпульс розвитку малого і середнього бізнесу, пріоритетних для нинішньої економіки. Уже вироблено низку корисних пропозицій стосовно спрощеної системи оподаткування. Тепер на порядку денному – активний діалог із профспілками.

– Одночасно в області змінюється і структура податкових органів.

– Її упорядкування є одним зі стратегічних напрямів Проекту модернізації служби. Реорганізація почнеться вже у 2010-му у 13 областях України, зокрема і в Одеській. Так, у нашому регіоні замість існуючих на сьогоднішній день 22 інспекцій, функціонувати будуть чотирнадцять.

– Чи не вплинуть такі зміни на роботу з платниками податків?

– У жодному разі. Збережуться також порядок та якість надаваних послуг. Реорганізація стосується лише відповідності державних податкових інспекцій адміністративно-територіального поділу. Можливе скорочення працівників керівної ланки.

– Які основні завдання поставлені перед податковою службою області у 2010 році?

– Першочерговим, як завжди, залишиться завдання наповнення дохідної частини бюджету за рахунок ліквідації схем мінімізації податкових зобов'язань. Особлива увага прикута до питань відшкодування податку на додану вартість. Щодо цього платежу найближчим часом завершиться інвентаризація заборгованості, що нагромадилася. І будуть виявлені штучно сформовані залишки некомпенсованого податкового кредиту. Передумови для незаконного відшкодування ПДВ із бюджету будуть усунуті.

Не солодко буде й підприємствам-транзитерам – ланкам у побудові ланцюжка між іншими несумлінними платниками податку. Будуть піддані повторній перевірці всі без винятку факти експорту невластивої платникам ПДВ продукції, а також «старі» податкові накладні. Намічено докорінний злам ситуації з «тіньовою» виплатою заробітної плати у «конвертах».

Протидіючи податковим «ямам», зумисному банкрутству та іншим махінаціям, які призводять до штучного нарощування податкового кредиту, ми забезпечимо виконання урядового завдання: до 1 липня очистити ПДВ від фіктивних сум.

– Ми довідалися, що у Вас сьогодні день народження. Прийміть, Анатолію Андрійовичу, щирі вітання від колективу редакції «Одеських вістей»!

– Дякую!

Автор: Стан ВЛАДОВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту