ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ПРОБЛЕМА — СКІЛЬКИ КОШТУЄ БЕЗКОШТОВНИЙ ДЕРЖАКТ?
20.04.2010 / Газета: Одесские известия / № 42(4024) / Тираж: 23655

Ще рік-два тому, коли сільські жителі взялися за виготовлення державних актів на право власності на землю для спорудження та обслуговування житлових будівель (простіше кажучи, присадибні ділянки), одні бідкались, що «таке задоволення» коштує дуже дорого. Другі навпаки поспішали, переконуючи інших, що ціна з 360 гривень через місяць-два зросте аж до 500. Дехто, прислухавшись до таких прогнозів, теж поспішав підготувати необхідні довідки, копії та замовити виготовлення цього документа.

До цієї роботи в Савранському районі було залучено три фірми. І до серпня 2009 року 63 відсотки жителів району одержали державні акти, виготовлені за власні кошти.

Як відомо, 5 серпня 2009 року вийшла постанова Кабінету Міністрів про безкоштовне виготовлення цього документа.

Здавалося б, це ж дуже добре, але така постанова внесла чимало різноманітних суперечок та незадоволення з боку тих, хто вже встиг заплатити за виготовлення державних актів.

Чимало людей в авральному темпі почали готувати і здавати необхідні довідки, аби встигнути зробити цю роботу безкоштовно. Тим паче. що наш народ вже добре навчений різноманітними піаркампаніями. Наприклад, видача по тисячі гривень з кожної ощадної книжки. Справді, хто звернувся до «Ощадбанку» одразу, вистояв під дверима цієї установи не одну добу, одержав свою тисячу. Другі – тільки талончик, за яким, можливо, колись, як будуть у державній казні гроші, теж одержать. Хоча та тисяча і нинішня, яку ще ніхто й не збирається давати, за вартісним своїм значенням вже зовсім не така.

Та повернемося до державних актів.

Як розповів начальник відділу Держкомзему у Савранському районі Олександр Іванович Лозовий, після виходу вже згадуваної постанови, в Савранському районі 2117 громадян отримали державні акти. Робота провадилася за двома напрямами. Для тих, хто мав готову технічну документацію, дані вводилися у базу даних, і акти виготовлялися безкоштовно. А ті, хто не мав технічної документації, повинні були заплатити за її виготовлення.

Починалася ця робота у сільрадах, які приймали у громадян документи. Там перевіряли їх і здавали до районного відділу, який теж перевіряв їх. Надсилалися документи до державного підприємства центру ДКЗ Одеської регіональної філії. Вже звідти спрямовувалися бригади геодезистів, які провадили зйомки, обробляли матеріали та віддавали їх до відділ у Держкомзему в Савранському районі, для подальшого погодження. А вже потім надсилалися до Одеси для введення в базу даних і безпосереднього виготовлення актів.

Варто звернути увагу на те, що нинішня зима на Савранщині була досить сніжною і морозною, що значною мірою перешкоджало роботі геодезистів. Бували аж зовсім неприємні випадки. Якось зайшли ці фахівці до хати і попросили її мешканців показати межі свого обійстя. Господар відповів: «Вам треба, то й міряйте, а я в таку погоду брьохатись по снігу не буду»

А ці люди приїхали за 220 кілометрів у відрядження, та ще й не за якісь великі гроші. Геодезист за зйомку однієї ділянки, в залежності від її розміру, одержує від 6 до 12 гривень.

До речі, оте безкоштовне виготовлення актів теж не зовсім точно відображає реальність. Кожен розуміє, що за будь-яку роботу потрібно платити. Виготовлення таких документів доволі копітка, трудомістка та ще й відповідальна справа. Невже її хтось може виконувати безкоштовно? Зрозуміло, що ні. Після прийняття постанови Кабміну було виділено на цю справу певну кількість коштів із державного стабілізаційного фонду. Але для того, щоб виготовити державні акти всім власникам земельних ділянок, їх не вистачить. І знову справа загальмується.

Є й ще один аспект цієї справи. Чимало мешканців Савранського району, поквапившись замовити виготовлення актів ще за 360 гривень, залишилися і без грошей, і без документа. Фірма, яка мала виготовляти їх, реорганізувалася. І люди тривалий час не могли знайти жодних даних. Слава Богу, місяців десять тому у Савранському районі запрацював спеціаліст ТОВ «Департаменту сприяння законності», який почав приймати заяви від громадян, як вже втратили надію на виготовлення документів чи хоча б повернення грошей. На сьогоднішній день сюди звернулося понад 200 осіб, і вже більшості з них виготовлено державні акти.

Надія Іванівна Томашпільська одна з тих щасливчиків, які після звертання до Департаменту сприяння законності одержала державний акт. Але, як виявилось, це ще не все. До акта потрібен цілий пакет документів, що називається коротко «Додатки».

– Щоб їх одержати, потрібно ще доплатити майже 90 гривень, – бідкається жінка. – І ви знаєте, дуже прикро, що цей процес затягнувся вже на добрі два роки. І ті кошти, які я заплатила (вже понад 500 гривень) для пенсіонерки з мінімальною пенсією теж досить відчутні.

Автор: Лариса ПІВТОРАК, власкор «Одеських вістей», Савранський район


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту