![]() |
|
![]() |
![]() |
Відкритий лист до голови Одеської обласної державної адміністрації Е. Л. Матвійчука щодо підтримки газети «Чорноморські новини»
Високошановний
Едуарде Леонідовичу!
Цього листа я змушений написати у зв'язку з тією сумною інформацією, яка сьогодні з надпотужною швидкістю поширюється в інтернеті — йдеться про те, що Одеська обласна державна адміністрація вирішила припинити підтримку видання «Чорноморські новини» та вийти із засновників цього видання. Мені як одеситу було дивно читати про подібну акцію проти поважної газети. Тому я волію розглядати цей «афронт» як певне непорозуміння, яке має в найближчий час бути залагоджене.
Не буде перебільшенням сказати, що газета «Чорноморські новини» — це не просто регіональне видання Одещини. За цією газетою можна вивчати історію журналістики в дорадянський час, протягом радянського періоду і в добу Незалежності України. Протриматися на плаву протягом майже 100 років для газети непросто. Отже, «Чорноморські новини» — це історія розвитку інтелектуальної думки на Одещині, це видання, яке об'єднало навколо себе видатних громадських діячів, освітян, науковців, політиків. Зрештою, «Чорноморські новини» — це дзеркало одеської історії. І головне, що в усі часи газета залишалася вірною високим критеріям журналістської порядності, професійності, етичності. Тим більше, що «Чорноморські новини» були флагманом утвердження української нації. В непростих умовах розбудови української Незалежності, зокрема в такому складному й багатоетнічному регіоні, як Одещина, це видання від початків було виданням майбутнього — воно плекало журналістську думку, орієнтовану на утвердження української держави, яка поважає свою націю, історію та культуру. Важко знайти будь-який інший регіон, який міг би похвалитися такою строкатістю національностей, як це маємо на Одещині (хіба що Закарпаття може бути в цьому плані побратимом Одеського регіону). Кожна національна спільнота прагне утверджувати свою культуру. Проте найважливіше те, щоб ця культура могла реалізуватися на потужному тлі національної культури. Попри те, що в деяких регіонах України переважає російська, румунська, молдовська, болгарська мови, все одно важливо підтримувати політику на утвердження української мови, що, відповідно до Конституції України, є єдиною державною мовою.
Зрештою, лише тоді, коли державна мова здобуває безперечний авторитет, мови інших спільнот можуть успішно розвиватися, утворюючи діалог із мовою титульної нації. Утвердження українськомовного видання на Одещині, яке було довгий час рупором і «Одещини офіційної», і «Одещини культурної», — це величезна заслуга «Чорноморських новин». Ця газета мала міцний курс на формування в читачів поваги до історії, літератури, мистецтва. Водночас, це видання було відкритим для висвітлення інформації про події всеукраїнського масштабу. Свого часу до газети був близьким видатний український мовознавець Святослав Караванський. Сьогодні «Чорноморські новини» — це і «Літературна газета» Одещини (оскільки досить тісною є співпраця з відділенням Спілки письменників України в Одеському регіоні), і «Одеса гуманітарна» (видання співпрацює з інтелектуалами та науковцями Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова, Південноукраїнським національним університетом ім. К. Д.
Ушинського тощо). Позбавлення підтримки цієї газети з боку Одеської облдержадміністрації дорівнює закриттю книгарні.
«Чорноморські новини» — це живий музей Одещини. А, як відомо ще з античних часів, державний муж ніколи не полишить напризволяще те, що належить Вічності, те, під чиїм впливом сформувалося не одне покоління свідомих українців, які люблять свою землю й культуру. Історію потрібно підтримувати — інакше вона стане зоною втраченої пам'яті. Як писав Чингіз Айтматов, найстрашніша нація на землі — це нація манкуртів.
Без підтримки ОДА музей вітчизняної журналістики, яким є «ЧН», спорожніє. В усьому світі подібні «артефакти національної культури» перебувають під охороною та мають потужну фінансову підтримку. Європейські нації свідомі того, що без своїх музеїв та історії вони стануть духовними манкуртами. Не хочеться думати, що подібний Ваш крок є початком згортання політики українізації в Україні. Зрештою, жодної українізації за ці 19 років Незалежності не відбулося. Державна політика не утверджувала Україну, а шкутильгала. Тому сьогодні, дбаючи про розвиток української держави як держави європейської, дбаючи за інтереси національних громад у регіонах України, не варто забувати, що в осерді держави є нація, а серцем нації є мистецтво, філософія та література. Зрештою, національне слово. «ЧН» були цим словом в Одеському регіоні.
Сподіватимуся, що, як гідний державний муж і досвідчений господар, Ви переглянете своє рішення і поновите діалог з «Чорноморськими новинами». Неприпустимо, щоб у світовий обшир англомовної, німецькомовної, іспаномовної тощо інформації потрапила новина про нерозуміння з боку державної влади, якою є роль історії та етнічних цінностей у деяких регіонах України. В Європі кожна нація належна до загального європейського континууму тому, що вона шанує себе, своє коріння, свою думку. Президент України В. Янукович неодноразово зазначав, що єдиним вибором для України є європейський вибір. Але він не зможе бути реалізований, допоки в кожному регіоні України не буде утверджена любов до своєї регіональної ідентичності. Газета «Чорноморські новини» — це питома складова ідентичності Одещини. Тому віритиму, що Ви зможете знайти спосіб, щоб переглянути своє рішення й надалі допомагати цьому виданню повноцінно жити у просторі інформації. Тим більше, що в липні цього року газета відзначає свій настільки поважний день народження.
Дмитро ДРОЗДОВСЬКИЙ, прес-секретар Національного університету «Києво-Могилянська академія», член НСЖУ, редактор відділу критики журналу «Всесвіт», лауреат Міжнародної літературної премії ім. О. Гончара.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |