ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«НИЖНІЙ ДУНАЙ»: НЕ КОНКУРЕНТИ, А ПАРТНЕРИ
29.04.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 48-49(21089-21090) / Тираж: 8525

14 серпня жителі Одеської області, районів Кагул і Кантемир Республіки Молдова та румунських повітів Тульча, Бреїла і Галац уперше відсвяткують День єврорегіону «Нижній Дунай». Рішення про встановлення офіційного свята схвалене минулого тижня в Галаці, де пройшли чергові засідання Ради єврорегіону та Генеральної асамблеї асоціації транскордонного співробітництва «Єврорегіон Нижній Дунай». Нагадаємо, у грудні 2009-го Одещина передала головування в Єврорегіоні повіту Галац.

Саме у цьому румунському повіті у серпні 1998 року була підписана угода про створення організації, що об'єднала прикордонні території в басейні Дунаю для вирішення спільних для трьох країн завдань — забезпечення гармонійного і збалансованого розвитку економіки, що відповідає рівню зайнятості і соціального захисту населення, екологічної безпеки, розвитку транспортної інфраструктури тощо. За дванадцять років тісного співробітництва в рамках організації сторонам вдалося значно активізувати взаємини в гуманітарній сфері. Засновано фестиваль «Вінок Дунаю», проведено чимало спортивних і культурних заходів, налагоджується освітній обмін між Україною, Румунією та Молдовою. У той же час стратегічні економічні проекти залишаються поки що в планах. Це, зокрема, стосується будівництва паромних комплексів Орловка-Ісакча та Ізмаїл-Тульча, організації комерційних туристичних маршрутів територією трьох країн, низка інших пропозицій.

Під час нинішньої зустрічі представники країн-учасниць згадували про те, що на початок реалізації цих планів значно вплинула економічна криза. Але сьогодні єврорегіон «Нижній Дунай» має у своєму розпорядженні достатні можливості для того, щоб приступити до практичної роботи. Насамперед, це пов'язано зі створенням Асоціації транскордонного співробітництва «Єврорегіон Нижній Дунай» як юридичної особи, що дозволяє залучати до фінансування стратегічних інфраструктурних

проектів кошти Європейської Союзу. Нагадаємо, що асоціація була зареєстрована в березні минулого року, коли в Єврорегіоні головувала Одеська область.

— За час нашого головування відбулися дуже важливі історичні події в житті «Нижнього Дунаю». Створення асоціації — це новий крок на шляху удосконалювання нашої роботи і можливості переходу в практичну площину. Цей важливий період свідчить про те, що ми змогли знайти ту форму роботи, яка дозволяє як країнам у складі ЄС, так і країнам, що не ввійшли в Євросоюз, реалізовувати програми з розвитку прикордонних територій. Думаю, ця робота буде продовжена,— зазначив заступник голови Одеської обласної ради Георгій Арабаджи і побажав новому керівництву втілити в життя ті ідеї і вирішити ті завдання, які стоять перед цією організацією.

Нинішній керівник єврорегіону та асоціації, голова ради повіту Галац Еуджен Кебак особливо відзначив позитивний організаційний, адміністративний досвід і той внесок, який зробила Одеська область у розвиток Єврорегіону «Нижній Дунай».

— З того моменту, як головування в Єврорегіоні перейшло до повіту Галац, ми разом з його попереднім очільником, головою Одеської обласної ради паном Скори-ком визначили нову програму співробітництва на найближчі два роки. Пріоритетом у нашій роботі є організаційна підготовка всіх представників членів єврорегіону, щоб вони вміли якісно розробляти і

впроваджувати ті європейські проекти, які ми будемо подавати на фінансування наших місцевих проблем «Нижнього Дунаю», — повідомив про плани на майбутнє пан Кебак.

На засіданні Генеральної асамблеї асоціації були затверджені два проекти—«Сталий розвиток у єврорегіоні «Нижній Дунай» і «Підвищення інституційного потенціалу Асоціації транскордонного співробітництва «Єврорегіон Нижній Дунай», що будуть подаватися на конкурс для одержання фінансування в рамках загальної операційної програми «Румунія—Україна —Республіка Молдова, 2007 — 2013». Цими проектами передбачені розробка стратегії розвитку єврорегіону на 2010 — 2013 роки та підготовка спеціалістів-менеджерів з розробки і впровадження інвестиційних проектів на території єврорегіону.

— Я хотів би відзначити, що в самому повіті Галац упродовж 2009 року були впроваджені проекти і залучені кошти європейських фондів у розмірі 160 мільйонів евро. Хотів би повторити цей досвід і на рівні єврорегіону «Нижній Дунай», де проживає понад чотири мільйони наших громадян. Мені хочеться, щоб у справі залучення європейських фондів для вирішення транскордонних проблем нашого єврорегіону ми були не конкурентами, а партнерами. І щоб з нашою допомогою Одеська область конкурувала за інвестиціями з Чернівецькою, так само як Галац конкурує з північними повітами Румунії. Але для цього нам потрібно вміти готувати якісні проекти, що відповідають європейським вимогам. І підготовка персоналу асоціації для написання таких проектів буде першим кроком, — упевнений Еуджен Кебак.

— Ми вже пройшли етап знайомства між собою і перейшли на ефективніший рівень, як-от реалізація проектів, запланованих багато років тому. І ми зараз повинні максимально використати ресурс, що є в кожного з членів єврорегіону «Нижній Дунай», для втілення задуманого. Безумовно, вагомий кредит довіри ми покладаємо на новостворену асоціацію і сподіваємося, що два проекти, які подаватимуться від цієї організації, сприятимуть розвитку наших територій. А для того, щоб отримати хороший результат, багато не потрібно. Тільки дотримуватися дисципліни, розвивати дружбу і добрі стосунки, що існують між членами єврорегіону, —додав віце-голова «Нижнього Дунаю», голова Кантемирської районної ради Молдови Андрій Малашевський.

Під час триденних засідань представникам єврорегіону вдалося вирішити досить багато організаційних і технічних питань. Зокрема, внесено зміни до статуту організації і до поіменного складу керівництва. Так, Миколу Сердюка на посаді віце-голови Ради єврорегіну та Генеральної асамблеї асоціації транскордонного співробітництва «Єврорегіон «Нижній Дунай» змінив новий голова Одеської облдержадміністрації Едуард Матвійчук. Голова постійної комісії Одеської обласної ради з питань економіки, промислової політики, інвестицій, розвитку малого і середнього бізнесу Борис Шурін знов обраний членом комісії з регіонального розвитку і транскордонного співробітництва «Нижнього Дунаю».

У рамках зустрічі відбувся також семінар на тему «Транскордонне співробітництво — засіб для залучення зовнішніх фондів», де сторони презентували свої проекти у сфері туризму, реабілітації територій, підвищення рівня зайнятості населення, що плануються до розгляду за різними програмами.

Автор: Прес-служба обласної ради


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту