ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
СЕРГІЙ ГРИНЕВЕЦЬКИЙ: «НАЙПРОСТІША НОЛІТРЕФОРМА — ДОТРИМУВАТИСЯ ЗАКОНОДАВСТВА І ПЕРЕСТАТИ БРЕХАТИ»
29.04.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 48-49(21089-21090) / Тираж: 8525

Нещодавно в ІА «Міст-Одеса» відбулася прес-конференція народного депутата, першого заступника голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Сергія Гриневецького на тему: «Україна й Одеська область у контексті нинішніх соціально-економічних реалій: проблеми й перспективи». Розмова велася навколо результатів соціологічного дослідження київського Інституту проблем управління імені Горшеніна «Автопортрет. Україна-2010». У дослідженні можна знайти відповіді на питання, якою сьогодні українці бачать свою державу, яким змістом наділяють поняття «влада» і як до неї ставляться. Відображені в «Автопортреті» і погляди українців на актуальні зовнішньополітичні виклики, економічну ситуацію в країні тощо. Презентація дослідження нещодавно відбулася в Києві і незабаром відбудеться в Одесі. А поки що своїми думками щодо цього проекту зокрема і України-2010 загалом поділився Сергій Рафаїлович.

«Як на мене, спроба подивитися крізь призму соціологічних досліджень, що ж відбувається з нацією, яке майбутнє у нашої країни, що наші співгромадяни відчувають після зміни влади, куди ми йдемо, хто ми такі, у що віримо, чого прагнемо, — це мета благородна. Мені здається, Київський інститут управління на правильному шляху», — зазначив нардеп. Хоча й не в усіх випадках він погоджується з формулюванням питань дослідження. Наприклад, є там запитання «Якою б ви хотіли бачити свою країну?» і варіанти відповіді на нього: «Ви за нейтралітет» і «Ви проти нейтралітету». «Ви ж розумієте, що такі питання в суспільстві необхідно обговорювати значно ширше, через освітні програми. Треба пояснювати, що таке нейтралітет, що таке позаблоковість», — вважає Сергій Гриневецький.

Детально ознайомившись з дослідженням, народний депутат зробив свій висновок: «Огида до мух легко перетворюється на симпатію до павуків». Він впевнений, що необхідно бачити перспективу розвитку держави, вибудовувати модель поступу через власні можливості, однак цього поки що не відчувається. «Звичайно, державі сьогодні потрібен позитивний настрій, така спокійна, розсудлива розмова з суспільством для того, щоб створити впевненість, побачити орієнтири», — вважає Сергій Рафаїлович. Він також знайшов у дослідженні відповідь на питання, чому держава і населення, влада і народ стали непримиримими ворогами: «Тому що культура перестала бути цінністю, і люди це підтверджують. На жаль, не сформована культура поведінки багатих людей. їх капітали не працюють у політичному і соціальному напрямках, не мають політичної і соціальної відповідальності». Другий висновок, який зробив Сергій Гриневецький: неможливо виробити правильну політичну лінію в такій полікультурній, багатоконфесійній, поліетнічній країні, як Україна, орієнтуючись тільки на одну частину населення.

З дослідження добре видно, що криза на перше місце для українців поставила економічні проблеми. Неврегульованість питань, які стосуються власності, землі й енергетичної залежності, — це основні проблеми нашої держави. До дестабілізуючих факторів можна також, за словами політика, віднести слабкість української банківської системи, якій не довіряє 86 відсотків населення, розбалансованість бюджетної системи й повальна корупція. «На першій сторінці «Автопортрету» ми бачимо висновок: «Українці пишаються своєю Батьківщиною», а потім бачимо, що в країні, на думку людей, панує корупція... То чим ми пишаємось?» — риторично запитує Сергій Гриневецький. Виходячи з висновків Інституту Горшеніна, державі сьогодні потрібні економічні й політичні реформи. «Я колись, виступаючи з трибуни Верховної Ради, сказав, що найпростіша, найнадійніша і найголовніша економічна реформа — припинити крадіжки. Найпростіша політична реформа — дотримуватися чинного законодавства і перестати брехати», — наголосив Сергій Рафаїлович.

«Аналізуючи ситуацію, я б сказав, що ця сірість, цинізм, низький політичний і культурний рівень влади і призводять до протистоянь. Основа цього — закриті партійні списки. Аналізуючи ситуацію, я підводжу до коріння проблем. Треба чітко визначитися, яка у нас форма правління, який у нас державний устрій, яка політична система, бо кожен з вас дасть різні відповіді. Хоча це основа, фундамент і правової системи, і демократії, і розбудови громадянського суспільства», — впевнений народний депутат.

На запитання журналістів про «харківський договір» Сергій Рафаїлович відповів так: «Або флот, або дефолт». На його думку, і Дмитро Медведев, і Віктор Янукович отримали дипломатичні перемоги. «Медведеву зараз необхідно приводити в порядок металобрухт, який називається Чорноморським флотом», — вважає політик. За його словами, сьогодні ЧФ Росії якісно поступається аналогам з Туреччини, Румунії і Болгарії, які є членами НАТО. Виходячи з такого стану флоту, можна припустити, що планується його модернізація. Швидше за все, це буде здійснюватися в Україні — в Севастополі, Очакові та Миколаєві, що не лише пожвавить роботу підприємств, а й дасть роботу 10 — 15 тисячам українців. «Як патріота, мене це влаштовує», — каже перший заступник голови парламентського Комітету з питань національної безпеки та оборони. У свою чергу, Віктор Янукович добився зниження ціни на газ, що може допомогти підняти на ноги економіку, «оживити»

підприємства, що працюють на експорт: металургійну, трубопрокатну й хімічну галузі. Та, на думку народного депутата, користь від цих грошей буде лише тоді, коли їх спрямують на розвиток інфраструктури країни. Другий позитивний момент — Президент заспокоїв кримських радикалів, які дедалі більше виступають за приєднання півострова до Росії. За словами Сергія Гриневецкого, цей договір також блокує для України можливість вступу в НАТО на найближчі 33 роки.

Щодо законності договору, то, справді, в Конституції України, у першому розділі, статті 17, є заборона на створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом, на території України. Однак у п'ятнадцятому розділі Конституції «Перехідні положення», у статті 14, зазначається: «Використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою України». Тобто створення збройних формувань таки заборонене, а перебування на умовах оренди не вступає в протиріччя із законом. «Все ясно, як божий день», — підсумував Сергій Гриневецький.

Спитали у політика і про його ставлення до того, що він увійшов у трійку лідерів, яких би одесити хотіли бачити на посаді мера. «Різниця між нами в тому, що я не говорив про наміри балотуватися», — підкреслив Сергій Рафаїлович. На його думку, такий розподіл симпатій одеситів

говорить про те, що вони — в пошуку. Також політик зазначив, що вдячний людям за таке ставлення. «Це означає, що моя діяльність, як народного депутата, який не робить заяв про наміри балотуватися в мери міста, задовольняє певну частину одеситів. Я цим можу тільки пишатися», — підкреслив він і додав, що існує зворотний зв'язок.

Щодо ролі Володимира Литвина і його блоку в парламенті Сергій Рафаїлович зазначив, що на сьогодні кращого майстра політичних компромісів для того, щоб утримати єдиний законодавчий орган, ніж Литвин, просто нема. «Його знання депутатів, регламенту, менталітету... Він завжди знаходить можливість балансувати. Я думаю, що у тому, щоб такі підготовлені кадри керували парламентом, зацікавлені всі», — впевнений політик. А ще, на думку Сергія Рафаїловича, з роллю спікера міг би впоратися комуніст Адам Мартинюк: «Він також добре володіє лабіринтами парламенту». Щодо майбутнього Верховної Ради загалом політик зазначив, що Венеціанська комісія все більше наголошує на необхідності зміни системи виборів: «їм непотрібна непередбачувана Україна». «Давайте будемо відвертими: на пострадянському просторі парламентська форма правління не прижилася. Свідчення тому — Україна і Молдова. Суспільство поки що не готове», — вважає народний депутат.

Торкнулися під час прес-конференції і питання про збір підписів за встановлення пам'ятника Йосипу Сталіну в Одесі. На думку Сергія Гриневецького, боротьба за радянського вождя — не що інше, як політичний хід комуністів. «Я от думаю, що у нас, в Одесі, пов'язане зі Сталіним? Був борошномельний інститут імені Сталіна, Сталінський район...» На думку політика, комуністи зараз котяться до маргінальності. За словами екс-губернатора, дії Одеського обкому Компартії—лише спроба напрацювання гарантованого електо-рату. Ті люди, які підписуються за створення пам'ятника, напевно, підтримають комуністів на найближчих виборах.

Поговорили і про конфлікти через новий розподіл державних посад. За словами Сергія Гриневецького, на важливі пости в регіоні розставляють людей, які ніяк не пов'язані з Одеською областю. Наприклад, головою Роздільнянської райдержадміністрації призначена «людина з Києва». Аналогічна ситуація з багатьма іншими постами. Сьогодні ситуація в країні нагадує народному депутату ситуацію в Росії в момент приходу до влади Єльцина, коли з широкого плеча були зроблені призначення, а через півроку стало зрозуміло, що система не працює і на місцях потрібні професіонали, а не «свої». «Конфлікт між органами місцевого самоврядування й місцевими адміністраціями, виходячи з того, як розвиваються події на місцях, на мій погляд, — неминучий. І це точно не приведе до нормалізації ситуації в країні», — переконаний політик.

Щодо непростої ситуації в придунайських районах Одещини, то вона, на думку Сергія Гриневецького, сьогодні наближається до міжнародного конфлікту. І з боку Молдови, і з боку Румунії постійно висуваються територіальні претензії, йде поступова наступальна агресія стосовно населення, яке проживає на цих територіях. «Тут уже стоїть питання про збереження цілісності українських територій. Провиною тому — загальна політична й економічна ситуація в країні, але вирішувати проблему необхідно якнайтерміновіше», — наголосив перший заступник голови Комітету ВР з питань національної безпеки та оборони. На переконання Сергія Рафаїловича, затягування з вирішенням цих питань може вийти з-під контролю й про це необхідно пам'ятати.

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.010
Перейти на повну версію сайту