ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ПРИБОРКАТИ ДУНАЙ – РАЗ І НАЗАВЖДИ
06.05.2010 / Газета: Одесские известия / № 47(4029) / Тираж: 23655

У Ренійському та Кілійському районах побував міністр з надзвичайних ситуацій України Нестор Шуфрич. Мета його робочої поїздки – оцінити стан гідротехнічних споруд у заплаві річки Дунай, визначити комплекс заходів та їх вартість для ліквідації загрози затоплення.

В останні роки Дунай створює чимало проблем Українському Придунав’ю. У 2006 році в районі міста Рені був зафіксований найвищий за останні 150 років рівень води – 5,98 метра (за Балтійською системою). Тоді частково були підтоплені території Ренійського та Ізмаїльського портів, вода просочувалася крізь земляну дамбу уздовж траси Рені – Ізмаїл, загрожуючи розмити і зруйнувати її.

З 225 кілометрів дамб у заплаві Дунаю тільки 36 кілометрів укріплені залізобетонними плитами і каменем. Решта – це земляні вали заввишки 2 – 4 метри. На деяких ділянках вода впритул підступає до підніжжя дамб. Інтенсивне судноплавство по Дунаю тільки збільшує процес розмивання берегів – щовесни Придунав’я живе під загрозою аварії та затоплення.

Протягом останніх років провадяться роботи щодо зміцнення окремих ділянок дамб, але метод латання дір тут неприйнятний.

Як доповів начальник Дунайського басейнового управління водних ресурсів Іван Черой, на території, що розташована у зоні затоплення, – 33 населених пункти з населенням 150 тис. чоловік, 270 км ліній електропередач, 11 тис. га рисових систем, 13 насосних станцій, 120 км доріг. У разі аварії на гідротехнічних спорудах збиток може скласти до 2,5 млрд грн.

За словами І. Чероя, щоб провести невідкладні роботи з ремонту та зміцнення гідротехнічних споруд, необхідно 83,5 млн грн – на що є відповідна проектно-кошторисна документація. Щоб раз і назавжди зняти загрозу аварії та затоплення, необхідно майже 364 млн грн.

Нестор Шуфрич відзначив, що на виконання невідкладних заходів є можливість уже у нинішньому році виділити з резервного фонду 83 млн грн – відповідну пропозицію він у найближчі дні подасть на розгляд Кабінету Міністрів України. Ще 70 млн грн можна залучити з Держбюджету 2010 року. І. Черой запевнив міністра, що є всі можливості освоїти ці кошти до кінця року, якщо вони будуть виділені.

Н. Шуфрич поставив завдання до 2012 року зняти проблему затоплення у Нижньому Придунав’ї, збільшивши висоту дамб до 6 метрів. І запевнив, що домагатиметься виділення у бюджеті 2011 року ще 200 млн грн – для цілковитого здійснення всіх противоповеневих заходів.

Директор науково-дослідного інституту «Укрпівденьдіпроводгосп» Микола Решетников запевнив, що протягом трьох місяців буде підготовлена проектно-кошторисна документація на другу чергу робіт, а до кінця року – на решту робіт.

Щодо Вилкового, яке розташоване у дельті Дунаю у безпосередній близькості до моря, то, за словами М. Решетникова, поки що немає науково-технічного обґрунтування розв’язання проблеми його підтоплення. Проте тут є можливість мінімізувати ризики шляхом постійного очищення каналів.

На нараді також було порушено питання зміцнення берега Дунаю у межах міста Рені у безпосередній близькості від залізниці на Галац (Румунія). Для проведення робіт необхідно майже 50 млн грн. Нестор Шуфрич заявив, що цю проблему повинна розв’язувати за рахунок своїх коштів Укрзалізниця, про що він порушить питання на засіданні Кабміну.

Автор: Антоніна БОНДАРЕВА, власкор «Одеських вістей», Ренійський район


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту