![]() |
|
![]() |
![]() |
Такого розмаїття квітів, привітних, усміхнених облич людей, щасливо сяючих очей, особливо у літніх, давно не бачила Одеса. Місто-герой святкувало одну з найвеличніших дат — 65 річницю Перемоги над гітлерівською Німеччиною, вшановувала героїв тієї страшної війни, полеглих і живих сивочолих ветеранів.
Багато урочистих заходів, цікавих зустрічей влаштовувалося у ці дні, і причетними до їх організації були місцеві органи влади, громадські організації, представники широкої громадськості.
Напередодні свята відбулося урочисте засідання ради Одеської обласної організації Всеукраїнського об'єднання ветеранів. Святкового настрою додавала розгорнута тут же виставка відомого художника Костянтина Калиновського, присвячена ювілейній річниці. Ветерани змогли переглянути заключний фільм фестивалю науково-документальних фільмів, який тривав упродовж двох місяців у приміщенні ветеранської організації, «Між Гітлером і Сталіним» — про трагічну долю українців у часи Другої світової війни.
Передувало 9 травня багато заходів, про які вже повідомляла «Чорноморка». Либонь, годі знайти таку організацію, де б не вшановували переможців, поминали героїв, полеглих на фронтах, тих, хто пішов з життя у повоєнний час. Апогеєм святкувань, як і годиться, став сам День Перемоги. Зранку 9 травня перші керівники міста і області поклали вінки і квіти до пам'ятних місць, де увічнено пам'ять героїв Вітчизняної війни. Вони говорили вдячні слова ветеранам, бажали їм найперше здоров'я, довгих років, запевняли, що житимуть їхніми болями і турботами, щоб усім можливим підсобити, допомогти. Як пообіцяв голова облдержадміністрації Едуард Матвійчук, турбота про ветеранів, яких в області залишилося близько 6 тисяч, не обмежуватиметься святковими днями — так буде завжди. Та чи не найбільше люду зібралося того дня на Куликовому полі, де відбувся військовий парад. Ним керував перший заступник командуючого Південним оперативним командуванням генерал-майор Юрій Карленко. Чітко карбували крок воїни Одеського гарнізону, колона ветеранів Великої Вітчизняної, у тому числі Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, визволителі міста-героя Одеси, військові ліцеїсти, офіцери Південного оперативного командування. Продовжився парад стройовим кроком офіцерів військового інституту Одеського національного політехнічного університету, військовослужбовців 28-ї окремої механізованої бригади, 79-ї окремої автомобільної бригади, представників Повітряного командування «Південь», Західної військово-морської бази ВМС України, прикордонників, головного управління МНС, курсантів Одеського державного університету внутрішніх справ тощо. Завершився цей парад маршем зведеного оркестру. Як подарунок ветеранам від Південного оперативного командування пролунала нова пісня на воєнну тематику. До речі, вперше у нашому місті-герої взяли участь у параді представники збройних сил Російської Федерації — воїни морської піхоти Чорноморського Флоту.
За парадом спостерігали перші керівники області й міста, перший заступник міністра оборони України Григорій Педченко, народні депутати, депутати обласної і міської рад. А з ними — близько 25 тисяч одеситів та гостей.
Улюблене місце спілкування наших ветеранів — Меморіал 411-ї батареї. Вже тридцять п'ять років відбуваються тут ці хвилюючі зустрічі, завжди до краю зворушливі, щемні. Радий був незмінний директор цього музею військової слави Олександр Рисін, не соромно йому перед ветеранами. Завдяки допомозі місцевої влади музей оновився. Біля грізної зброї — гори квітів. Так, все далі відходять у глибину історії роки, але час не владний віддати їх забуттю.
Зранку 9 травня і в центрі міста, на Думській площі, було дуже велелюдно. Тут експонувалася фотовиставка, присвячена учасникам Великої Вітчизняної війни. А посеред площі розташувався своєрідний відеоклуб, з чотирьох боків якого розмістилися екрани, а поруч, трохи вище, ніби палахкотить Вічний вогонь. Протягом дня одесити і гості міста мали змогу бачити і слухати на екранах відеоспогади одеситів-фронтовиків.
При втіленні святкового проекту «65 років миру» особливо зворушлива одна його складова під девізом «Пам'ятайте, якою ціною завойоване щастя». Понад 350 ветеранів війни вели свої розповіді з фронтового життя. До екранів сходився люд, лунали пісні про війну, але більше в них було про жаданий мир, щастя, любов. А ще зачіпали за душу листи з фронту, ті незабутні трикутнички з адресою польової пошти. Цей неоціненний відеоматеріал другий рік показують його організатори під керівництвом міськвиконкому.
Прекрасний спектакль «У війни нежіноче обличчя», поставлений за книжкою спогадів жінок-фронтовичок, зібраних письменницею Світланою Алексієвич, показали юні аматори. Ніжні, тоненькі, мов ті берізки, саме таких дівчаток кинули тоді в пекло війни. Вони стали снайперами, санітарками, зв'язківцями. Ніяк невтямки, як могли вони виносити, тягти з поля бою важких і таких безпомічних поранених солдатів. Молоді актриси театральної студії Руслани Ярчевської, а це студентки одеських ВНЗ, «гречківки» і навіть представниці модельних агенцій, проникливо пройнялися ролями,розповіли зі сцени історії своїх ровесниць, які пройшли крізь пекло війни. До речі, декорації до постановки виконав громадянин Німеччини Ганс Плюнген. Цю хвилюючу розповідь затамовано слухали і дивилися ветерани 10 травня у Палаці культури ім. Лесі Українки.
Справді грандіозним був гала-концерт на Потьомкінських сходах. Мер Едуард Гурвіц, інші керівники міста, представники громадськості вітали ветеранів і всіх присутніх. А ще вітали гості, справжні зірки сцени — Людмила Гурченко, Ольга Оганезова, Coco Павліашвілі, Олександр Пономарьов, Софія Ротару, Анна Резнікова. Разом з улюбленими артистами пісні воєнної пори співали вдячні глядачі. Вражаючим був і феєрверк на честь Дня Перемоги. Городяни, ветерани дякували мерії за чудово організоване свято.
В усіх районах міста вирувало це чудове весняне свято. Відбувся концерт на Кримському бульварі біля фонтану. В гідропарку Лузанівки ветерани Великої Вітчизняної зібралися на «фронтовий привал». Одеса гуляла, веселилася і водночас нерідко плакала, згадуючи ті грізні, тяжкі роки. І пильно вдивлялася у майбутнє. Так хочеться бачити його чистим, безхмарним, без жодних тривог і страшних трагедій, з якими приходять війни.
НА ЗНІМКАХ: Одеса вшановує визволителів.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |