ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВІД ДУНАЮ ДО БУГУ — ВІД БУГУ ДО ДУНАЮ
15.05.2010 / Газета: Одесские известия / № 50(4032) / Тираж: 23655

Одеса

Письменник, що завжди залишається з нами

Півстоліття тому перестало битися серце видатного майстра художнього слова Юрія Олеші, чиї дитячі та юнацькі роки пройшли в Одесі, місті, що надихнуло його на написання незабутніх «Трьох товстунів», багатьох соціально-сатирико-романтичних оповідань та п’єс.

Два десятки років (з 1936 по 1956-й) твори письменника радянська цензура відносила до розряду заборонених, як такі, що не відповідали тодішнім ідеологічним засадам СРСР.

Цими днями в Одесі відбувся літературний круглий стіл «Олеша завжди актуальний», присвячений пам’яті письменника. Організатором заходу виступила обласна організація Асоціації письменників України. У засіданні круглого столу взяли участь в основному молоді поети та прозаїки: Юлія Цух, Сергій Коняхін, Петро Авдєєв.

– Гумор і сатира Олеші і сьогодні мають магнетичну силу. І доказ тому – молоді обдаровані літератори, що підготували спеціально до цієї акції власні твори, – зазначив керівник обласної організації Асоціації письменників України Юрій Островершенко.

Вшанували пам’ять Юрія Олеші також і в російській столиці, де на Новодівичому кладовищі відбулося урочисте відкриття реконструйованого пам’ятника письменнику.

У грудні 2008 року, в Одесі, на будинку, де минули дитинство та юність літератора – по вулиці Юрія Олеші, було встановлено меморіальну дошку видатному майстрові.

Одразу кілька високих нагород

На цьому тижні одне з найпопулярніших в Одеському регіоні видань, – газета облради «Одеські вісті», – отримало одразу кілька високих нагород.

Як передає кореспондент Укрінформу, цими днями творчий колектив удостоєний «Національного сертифікату» оргкомітету Національного бізнес-рейтингу в номінації «Видання року», а головний редактор Іван Нєнов – ордена «Професіонал галузі». Під час останньої сесії обласної ради йому також було вручено орден «Почесний хрест» Міжнародного економічного рейтингу «Ліга кращих».

Пісні про вогненні роки

65-річчю Перемоги головний режисер Одеського ТЮГу, заслужений артист України, учасник бойових дій у Великій Вітчизняній війні Володимир Наумцев присвятив диск із записом циклу пісень часів війни і післявоєнних років у власному виконанні.

Не маючи наміру підкорювати висоти вокальної майстерності, патріарх одеської театральної сцени прагнув передати настрій та відчуття людини, яка пізнала війну саме з власного гіркого досвіду. Адже Володимир Михайлович, ще будучи зовсім хлопчиком, опинився, що називається, у бойовім горнилі, у фронтові роки він став сином полку. А тому величнішим та значимішим стало для нього інше поняття, бажане щастя, здобуте у травні сорок п’ятого, – Перемога.

Віриться, що пісні Веніаміна Баснера, Яна Френкеля, Ісаака Дунаєвського, Валентина Левашова, Микити Богословського та Олександра Аверкіна у виконанні визнаного майстра драматичної сцени стануть щирою та гідною відповіддю Володимира Наумцева одеським театралам, які явно зачекалися нових вистав його як режисера, і реальним уроком Пам’яті для тих, хто, згідно з віком, становить основну аудиторію очолюваного ним театру – ТЮГу.

Стали третіми призерами

За підсумками дводенного питального марафону турніру щодо гри «Що? Де? Коли?» у Росії команда Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова посіла почесне третє місце.

Близько сорока команд знавців із Росії, України та Азербайджану з’їхалися до Ростова-на-Дону. Традиційний щорічний міжнародний турнір щодо гри «Що? Де? Коли?» «Шляхетний Дон» збирає інтелектуалів уже шостий рік поспіль. Цього разу, на святкування 65-ї річниці Великої Перемоги, він провадився 8 і 9 травня винятково на запитаннях авторів – жителів міст-героїв.

Переможцем стала московська «Афіна», очолювана відомим усім Магістром гри Максимом Поташевим, друге місце посіла команда «Дорогий Леонід Ілліч» (Новоросійськ, капітан Мустафа Умеров), а наші земляки привезли додому «бронзу».

Одеська команда відіграла неповним складом, уп’ятьох.

Честь нашого міста захищали юрист Ірина Добрянська, фізик Олексій Баєв, астроном Роман Козелов, механік Влад Прістинський і соціолог Олександр Шатух.

Похорон моряка

13 травня в Одесі було поховано 42-річного Юрія Лісютіна – токаря-моториста, колишнього члена екіпажу судна «Фаїна», яке близько п’яти місяців перебувало у полоні в сомалійських піратів.

У похороні взяли участь колишні члени команди судна. Моряка поховали поруч із матір’ю. Як вважають близькі покійного, він покінчив із собою через нестачу грошей. За словами колег та його адвоката, Ю. Лісютіну недоплатив судновласник «Фаїни».

Інформацію щодо обставин смерті нашого земляка збирає уповноважена Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова.

На будь-який смак

Музеї Одеси готові до майбутнього туристичного сезону. Про це повідомили директори музеїв, у яких були проведені екскурсії для журналістів.

Директор Музею воскових фігур Олена Остапишина повідомила, що недавно тут з’явилися нові ляльки, зокрема двійник голлівудського актора Денні де Віто. Усього ж відвідувачі можуть побачити 70 фігур, серед яких популярні музиканти, актори, художники, письменники та історичні персонажі. Також є дитяча зала, де розміщені герої анімаційних і художніх фільмів.

У Народному музеї історії органів внутрішніх справ Одеської області з’явилася доповнена експозиція, присвячена капітанові міліції, працівникові Одеського карного розшуку Давиду Курлянду – прототипу головного героя телесеріалу «Ліквідація».

У Музеї сучасного мистецтва готуються нові експозиції одеських художників. Крім того, туристи мають можливість оглянути стилізовані експозиції, які виставлялися в Одесі наприкінці минулого століття.

Як повідомила директор Будинку-музею ім. М. Рериха Олена Петренко, цього року музей відзначає 10-річчя. Тому тут можна буде ознайомитися із творчою спадщиною родини Рерихів, а також взяти участь у різних культурних заходах.

Музей кіно, що розташований на території Одеської кіностудії, на сьогоднішній день відкритий для відвідування, хоча він і потребує капітального ремонту.

«Чорноморець»: початок біля «розбитого корита»

13 травня пройшли збори акціонерів ЗАТ ФК «Чорноморець», на яких було ухвалено рішення не продовжувати контракт із головним тренером одеської команди Андрієм Балем за обопільною згодою сторін.

Нагадаємо, що Андрій Баль прийняв «Чорноморець» 1 вересня 2009 року. Під його керівництвом одеська команда провела 24 матчі, здобувши 4 перемоги з 9 нічиїми та 11 поразками (різниця м’ячів 16-30).

Новим головним тренером команди призначено Ігоря Наконечного, який вже приступив до формування планів підготовки та складу на наступний сезон.

Також стало відомо, що після закінчення терміну контрактів «Чорноморець» залишили такі гравці: Олександр Пономарьов, Роман Максим’юк, Густаво Пінедо, Нарсісо Міна, Леонардо Де Матос і Маурісіо Сауседо.

Овідіопольський район

Автомобілі у подарунок

У дні святкування 65-річчя Великої Перемоги в селі Кароліно-Бугазі відбулося урочисте вручення автомобіля «жигулі» ветеранові Великої Вітчизняної війни, інвалідові I групи Федорові Олексійовичу Абакумову.

Із теплими словами до нього звернулися керівники райдержадміністрації, учні місцевої школи, вчителі, односільчани.

Новий автомобіль для ветерана придбали меценати із ТОВ «Промтоварний ринок 7-й кілометр».

Раніше автомобілі були вручені ще трьом ветеранам Великої Вітчизняної війни: В.Г. Ільїну, В.Д. Шевченку та М.Ю. Кумпану із села Дальник.

Саратський район

Вони завжди поруч

Імена 113 односільчан із Кривої Балки та Над’ярного внесені до Книги пам’яті загиблих воїнів Одеської області у Великій Вітчизняній війні, яка зберігається у Кривобалківській сільраді.

Земляків-захисників Вітчизни, які не повернулися до рідних сіл, тут пам’ятають завжди. Про їхній ратний подвиг у парку в центрі села нагадує бронзова фігура солдата, перед яким у скорботі схилилася мати. Сільрада постійно стежить за порядком і чистотою біля обеліска.

Усього із Кривої Балки та Над’ярного на фронт було мобілізовано 439 жителів. Серед тих, хто повернувся у перший післявоєнний рік, від тяжких ран померло 17.

Кілійський район

Автопробіг ветеранів

Вперше у районі був проведений автопробіг «Естафета пам’яті», присвячений 65-й річниці Великої Перемоги. Ініціаторами та організатором цієї акції стали голова райдержадміністрації І. Поджаров і голова районної ради В. Боделан.

Під час автопробігу ветерани побували в усіх населених пунктах району, де їх із квітами зустрічали працівники органів місцевого самоврядування, дорослі та діти. Ветерани – учасники автопробігу Олександр Амвросійович Бельницький, Володимир Дмитрович Пронін, Павло Павлович Кутила, Микола Іванович Варивончик, Володимир Петрович Дрябін, Микола Васильович Єлін розповідали дітям про велику роль народу у визволенні від німецько-фашистських загарбників. У кожному населеному пункті вшанували пам’ять загиблих на фронтах, героїв-піонерів та комсомольців, ровесників тих, перед ким ветерани виступали цього дня. Згадували ветеранів, які пішли від нас у мирний час, покладали квіти до пам’ятників, меморіалів та обелісків воїнам-захисникам. У цей день було багато зворушливих хвилин зі слізьми на очах.

Білгород-Дністровський район

Меморіальну плиту спустили під воду

1 жовтня 1942 року в районі мису Будаки біля села Приморського, було торпедоване німецьке військово-транспортне судно «Зальцбург», на борту якого перебувало 2300 радянських військовополонених. При катастрофі врятувалося всього 132.

Загибель «Зальцбурга» стала однією із трагічних помилок Великої Вітчизняної війни, тому тривалий час справжні факти трагедії замовчувалися. І ось, 9 Травня, у День Великої Перемоги, за 40 миль від узбережжя, на місці загибелі судна, одеські дайвери встановили меморіальну плиту. Таким чином, заявив керівник одеського дайв-центру Владлен Тобак, було виправлено історичну помилку і увічнено пам’ять незаслужено забутих солдатів.

Владлен Тобак повідомив також, що місце загибелі «Зальцбурга» внесено до реєстру Департаменту підводної спадщини АН України. І будь-які самовільні занурення до цього місця категорично заборонені.

Придунав’я

Працюють із випередженням

Як повідомляє прес-служба Міністерства транспорту та зв’язку України, за чотири місяці поточного року через ГСХ Дунай – Чорне море пройшло 460 суден, що майже у півтора раза більше, ніж за той же період минулого року.

Показник за квітень нинішнього року, у порівнянні із аналогічним періодом 2009 року, зріс у 1,2 раза і склав 110 проходів. Таким чином, український ГСХ, як і в попередні місяці, впевнено випереджає свого румунського конкурента – Сулінський канал. У квітні, наприклад, відставання склало близько 30 відсотків.

Іванівський район

Газ у Силівці

У селах району триває газифікація. От і в Силівці, що належить до Коноплянської сільради, урочисто відкрито власну мережу.

Частину коштів, у сумі 40 тисяч гривень, на цю справу виділено з районного бюджету, а решта – внески сільчан. Особливо приємним День Перемоги виявився для інваліда Великої Вітчизняної війни Петра Денисовича Стужука, якому голова РДА Наталя Бянова та начальник районного управління експлуатації газового господарства Леонтій Тарнавський вручили в подарунок газову плиту.

Болградський район

Вибухнув снаряд, загинула дитина

У селі Дмитрівці стався нещасний випадок: від вибуху снаряда загинула п’ятирічна дитина.

Четверо дітей, віком від трьох до десяти років, гралися за селом, а потім розпалили багаття поруч із несанкціонованим звалищем. За словами дітей, вони почули хлопок, після чого п’ятирічний хлопчик впав і заплакав, а десятирічний відчув гострий біль у руці. Маля померло по дорозі до районної лікарні, а старший був доставлений із осколковим пораненням руки.

Як показала судмедекспертиза, смерть настала у результаті проникаючого осколкового поранення в область грудної клітки.

Після проведення слідчо-оперативних заходів працівники Болградського райвідділу міліції встановили, що до багаття потрапила бойова частина снаряда, який від нагрівання вибухнув і поранив осколками дітей. Нині з’ясовується, чи був цей снаряд часів Великої Вітчизняної війни, чи сучасний боєприпас.

Автор: В. КОЗЮРА, Є. НИЗОВ, Т. ГУРІЧЕВА, А. БОНДАРЕВА, Т. МАКСИМ’ЮК, О. НЕБОГАТОВ, Т. МИХАЙЛОВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту