ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
НАСТУПНЕ ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙ – З 1 СІЧНЯ
15.05.2010 / Газета: Одесские известия / № 50(4032) / Тираж: 23655

Пенсійні виплати в Одеській області здійснювались та здійснюватимуться своєчасно і в повному обсязі. Пенсійний фонд має для цього усі відповідні кошти та механізми.

Якщо говорити про проблеми, то вони, з точки зору начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області А.Г. Соловйова, сьогодні пов'язані не з фінансовою системою Фонду, яка є стабільною, а з незнанням громадянами багатьох нюансів пенсійного забезпечення, що стосуються особливостей призначення та перерахунку пенсій. Це підтверджують і численні телефонні дзвінки, що надходять до “гарячої телефонної лінії” Головного управління.

Наприклад, частина працівників до цього часу не усвідомила, що для них означає перехід від пенсійного забезпечення до пенсійного страхування, яке діє в Україні після прийняття Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Такі громадяни вважають: якщо їхні трудові книжки “лежать” на якомусь підприємстві роками, то зазначений період буде зарахований їм до трудового стажу.

Тобто, ще раз необхідно підкреслити, що сьогодні мова йде не про трудовий стаж, а про страховий, який враховується, якщо відповідно до заробітної плати трудівника щомісячно його роботодавець відраховуватиме до Пенсійного фонду внески. А тому “лежача” трудова книжка “працює” не на пенсію громадянина, а проти неї. Це однаковою мірою стосується і тих осіб, які, “прилаштувавши” трудову книжку, самі займаються нелегальним бізнесом, і тих, хто є працівниками підприємств-банкрутів, що мають заборгованість щодо страхових внесків до бюджету Фонду (на сьогодні відповідний борг складає 41,7 млн грн).

Слід зазначити, що необхідність сплати страхових внесків часто-густо стає неприємною новиною і для працюючих пенсіонерів. Вони мають таку думку: пенсію я вже отримую, то чому ще повинен платити до Пенсійного фонду? На ці запитання начальник Головного управління А.Г. Соловйов відповів: якщо працюючий пенсіонер отримує заробітну плату, то, згідно з діючим законодавством, на її розмір нараховуються внески до Пенсійного фонду. І ці внески для пенсіонера не є втраченими коштами, тому що він набуває права на перерахунок своєї пенсійної виплати. І тоді враховується і отримана заробітна плата, і сплачені внески.

Анатолій Георгійович наголосив, що працюючим пенсіонерам необхідно слідкувати за тим, щоб наступний перерахунок провадився своєчасно, згідно з діючим законодавством – з місяця звертання особи до Пенсійного фонду. Наприклад, якщо громадянину в січні 2008 року зробили перерахунок пенсії, то працюючому пенсіонеру право на наступний перерахунок настає в січні 2010 року. Якщо він подав відповідну заяву не в січні, а в червні, то перерахована виплата здійснюватиметься тільки з червня.

Багато запитань під час “гарячих телефонних ліній” стосуються пільгових пенсій за списками № 1 та № 2.

Начальник Головного управління підкреслив, що Кабінет Міністрів України у 2003 році відповідною постановою впорядкував перелік посад та робіт, які надають право на пільгову пенсію. А тому, перед тим, як вимагати призначення пенсій за списками № 1 або № 2, необхідно переконатися, що робота, яку виконував робітник та посада, яку обіймав, є в цьому переліку.

Наприклад, агроном щодо захисту рослин, який працював у райсільгоспхімії, має право на пенсію за Списком № 2, а агроном в колгоспі – ні. Це стосується багатьох посад.

Цікаво, що в питаннях пільгових пенсій та пенсій за особливі заслуги не дуже добре орієнтуються не тільки громадяни, які бажають їх оформити, але й ті, що їх отримують.

Наприклад, телефонував чоловік матері-героїні, котра виховувала п'ятьох дітей та заробила відповідний стаж, отримує пенсію за особливі заслуги. Він дуже здивований, що його дружина не отримує окремої виплати за медаль, якою нагороджена як мати-героїня.

А тренер з боксу обурювався, що заслужений артист отримує пенсію за особливі заслуги, а заслужені тренери – ні. Довелося роз'яснювати різницю між державними та відомчими званнями, говорити про “пенсійну вартість” нагород.

Традиційно надходять на телефон “гарячої телефонної лінії” Головного управління дзвінки від громадян, які колись працювали на Крайній Півночі. І, як завжди, залишились проблемними питання підтвердження “північного” стажу, конвертації пенсійних виплат. Анатолій Георгійович підкреслив, що означені питання врегульовано Міжурядовою угодою, підписаною державами-членами СНД.

Цією угодою передбачено, що курс рубля до гривні визначається на дату призначення пенсії, а основним документом, що підтверджує такий стаж, є відповідна трудова угода, укладена між громадянином та “північним” роботодавцем.

Майже кожний, хто звернувся останнім часом на “гарячу” лінію, обов'язково цікавився перспективами подальшого збільшення розміру пенсії.

А.Г. Соловйов проінформував, що у зв'язку із прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», органи Пенсійного фонду України в Одеській області провели перерахунки пенсій майже 465 тис. осіб. Середній розмір пенсійної виплати підвищено на 72 грн.

Мінімальний розмір пенсій, призначених відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, визначено, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з:

01.01.2010 року – 695.00 грн;

01.04.2010 року – 706.00 грн;

01.07.2010 року – 709.00 грн;

01.10.2010 року – 723.00 грн;

01.12.2010 року – 734.00 грн.

Виходячи із зазначених розмірів, проведено також перерахунки пенсій: за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги»; підвищень, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантій їхнього соціального захисту»; підвищень учасникам війни; мінімальних розмірів пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їхніх сімей, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб; підвищень, передбачених Законом України «Про жертви нацистських переслідувань» тощо.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць з 01.01.2010 року – 825.00 грн, 01.04.2010 року – 839.00 грн, 01.07.2010 року – 843.00 грн, 01.10.2010 року – 861.00 грн, 01.12.2010 року – 875.00 грн, проведено перерахунок надбавки, передбаченої Законом України “Про донорство крові та її компонентів” Отже, її розмір станом на травень місяць становить 83,9 грн.

Отже, підвищений травневий розмір пенсії пенсіонери отримають у травні за двома відомостями.

Анатолій Георгійович підкреслив, що основним джерелом доходів пенсійних виплат – це збільшення доходів Пенсійного фонду, а саме, збільшення заробітної плати та її легалізація, а також виплата пенсій через банківські установи, що дає можливість зекономити кошти на доставці пенсій.

У цілому, з 1 січня 2010 року до Фонду надійшло 2642,5 млн гривень, що на 256,6 млн грн більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. А це дає можливість зміцнити фінансову систему Пенсійного Фонду та подвищити пенсійні виплати.

Автор: Наш кор.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту