![]() |
|
![]() |
![]() |
Як відомо, на сесії Одеської обласної ради, яка відбулася 12 травня, депутати вирішили звернутися до центральної влади України з проханням не допустити проведення міжнародних навчань «Сі Бриз-2010» на території Одещини. Ініціатор звернення — голова Фракції блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція» Ольга Соловенко, мотивуючи таку позицію, зазначила, що проведення «Сі Бризу» викликає значне занепокоєння громадськості через допуск військових сил інших держав на наші терени. Слід зауважити, що депутат від «НСНУ» Сергій Горохов під час обговорення проекту звернення нагадав колегам, що заборона міжнародних навчань до компетенції облради не входить. Та, незважаючи на це зауваження, зал майже одностайно підтримав Ольгу Соловенко.
Таке рішення обласної ради послужило приводом для проведення в інформагентстві «Міст-Одеса» прес-конференції «Чи потрібні Одесі та Україні навчання «Сі Бриз- 2010»?», під час якої депутати, військові та науковці висловили свої думки на цю тему.
Директор Південного філіалу Українського центру соціальної аналітики, військовий експерт Сергій Братчук запевнив, що «Сі Бриз» не слід розглядати у контексті вступу до НАТО, оскільки це питання на найближчі кілька років закрите. Він зазначив, що в рамках навчань військові відпрацьовуватимуть ан- типіратські заходи, тож Україні, й Одещині зокрема, такий досвід не лише не зашкодить, а й дасть можливість навчитися, нарешті, захищати своїх моряків.
Проведення цьогорічного «Сі Бризу» планується на середину літа, триватимуть навчання десь півтора-два тижні на території Одеської та Миколаївської областей. За попередніми даними, у «Сі Бризі» візьмуть участь дев'ять країн: Азербайджан, Бельгія, Греція, Данія, Молдова, Німеччина, США, Туреччина та Україна. Навчання проходитимуть у чотири етапи. Перший — прихід кораблів в Одеський порт. На другому етапі в порту та акваторії Одеської затоки почнуться тренування з визволення захопленого піратами судна, а також відпрацьовуватимуть синхронність дій у сферах зв'язку, медицини, навігації ті виконання артилерійських бойових вправ. Наступний етап — це анти- піратська операція. Судна по бойовій тривозі вийдуть у море, військові проведуть евакуацію потерпілих із захопленого піратами корабля, а морська піхота висадиться на піратську базу на березі. Завершиться «Сі Бриз-2010» згортанням бойових сил. Для участі у навчаннях Україна має намір виділити до 16 кораблів і катерів, посилений батальйон морської піхоти, 2 літаки, 5 вертольотів, 2 з яких — транспортні «МІ-8», 1 — санітарний «Мі-8» та аеромедичний літак «Ан-26». Від Сполучених Штатів прибуде група з 20 водолазів, один корабель та офіцери штабу управління. Сергій Братчук також зазначив, що будуть створені умови для детального висвітлення ходу навчань у ЗМІ.
Заступник одеського міського голови, депутат обласної ради Микола Сердюк щодо прийнятого звернення зазначив: «Таке рішення шкодить іміджу Одещини та інтересам України». За словами екс-губернатора, Україні необхідна армія, яка займається військовою підготовкою, і, оскільки в державному бюджеті коштів на це нема, участь у міжнародних навчаннях, що фінансуються но за рахунок держбюджету, чи не КДИНЙ можливішії наших військових прак іикуввтися на високому рівні. Микола Дмитрович наголосив, що йому, як професійному військовому, рішення облради незрозуміле і висловив думку, що тут замішана навіть не політика, а політиканство. «Завдання армії — 30 відсотків навчання проводити в класах І 70 — на полігонах: літати, стріляти, вчитися воювати. У бюджеті України лише 8,8 мільярда виділено на утримання всіх Збройних сил — цього ледь вистачить на те, щоб годувати, взувати й одягати армію», — зазначив він. За таких умов міжнародні навчання «Сі Бриз» — чи не єдиний шанс зробити з військовослужбовця справжнього солдата. «Він вийде на полігон, отримає зброю, постріляє. Якщо це сержант чи прапорщик, він сяде за управління танком, якщо це льотчик — зможе здійснити два-три бойові вильоти з практичним застосуванням бойових ракет», — проілюстрував свою думку Микола Сердюк.
На думку депутата Одеської облради, юриста Михайла Баймуратова, більшість його колег, що голосувала за це рішення, хотіла здаватися «святішою за Папу Римського», оскільки Президент України, якому вони так хотіли догодити своїм зверненням, як з'ясувалося трохи згодом, нічого проти проведення таких навчань не має. «Одеська обласна рада знову показала, що вона постійно вилазить за межі своєї компетенції. Мова йде про те, що питання військово-по- літичного та стратегічного співробітництва — це питання, які знаходяться виключно в компетенції вищих органів державної влади, я маю на увазі парламент, Президента та Кабінет Міністрів»,—наголосив Михайло Баймуратов.
А, Важливо розуміти, що «Сі Бриз» — це не лише практика для військових. Сучасні бойові дії передбачають формати багатонаціональної участі в «нтитерористичних акціях, у боротьбі з сомалійськими піратами тощо. Тобто йдеться про те, що протидія формується спільними зусиллями і їх .необхідно відпрацьовувати, хочемо ми цього чи ні», — зазначив економіст Микола Шугов. Щодо економічної сторони питання, він розповів, що Україна надає територію та полігони для проведення навчань в обмін на участь наших військових за рахунок країн НАТО. На запитання журналістів, скільки коштуватиме такий вишкіл Україні, якщо буде бажання організувати щось схоже лише для своїх військових, експерти відповіли, що подібне «задоволення» обійдеться приблизно в мільйон доларів.
Що ж до громадської думки, на яку посилалася Ольга Соловенко, коли Закликала депутатів звернутися до Президента з проханням відмовитися від «Сі Бризу-2010», учасники прес- конференції зазначили: громадська думка буває різною. Звісно, можна спробувати з'ясувати, як ставляться до цих навчань пересічні громадяни, переважна більшість котрих і гадки не має, що таке «Сі Бриз», або краєм вуха чула про зв'язок з НАТО — ото й усе. Микола Сердюк переконаний, що в цьому питанні насамперед має значення думка військових, людей, які розуміють важливість цієї справи, а вони, за словами заступника міського голови (до речі, колишнього кадрового офіцера, нині генерал-майора запасу) одностайно виступають І за проведення міжнародних навчань.
НА ЗНІМКАХ: моменти навчань «Сі Бриз-2008»—військові відпрацьо- і вують миротворчу місію, а прихильники Наталії Вітренко намагаються І не допустити висадки морського десанту.
Міжнародні військові навчання будуть
У вівторок Верховна Рада прийняла Закон «Про схвалення рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію Укради у 2010 році для участі у багатонаціональних військових навчаннях».
«За» проголосувало 394 із 433 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі. Не голосувала у повному складі фракція КПУ.
Цим законом схвалено рішення Президента Віктора Януковича про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територіо України у 2010 році для участі: в украінсько-польсьнс канадсько-литовському навчанні «Кленова Арка-20М» багатонаціональному навчанні «Бар'єр-2010», багатонаціональному навчанні «Світла Лавина-2010», українсько-словацькому навчанні «Слов'яни за мир-2010», у раїнсько-румунському навчанні, українсько-білорусько іу навчанні, багатонаціональному навчанні «Козацьки і Степ-2010», українсько-американському навчанні «Сі Бриз-2010», українсько-американському навчанні «Репід Трайдент-2010».
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |