ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ДЛЯ ЧОГО ХОДИТИ ДО ШКОЛИ ЗА КАРТАМИ?..
22.05.2010 / Газета: Одесские известия / № 53(4035) / Тираж: 23655

У шкільних щоденниках своїх дітей одеські батьки все частіше виявляють записи від класних керівників, у них міститься наполегливе прохання здати 50 гривень на електронну картку...

Як повідомила на прес-конференції начальник відділу соціально-трудових відносин та оплати праці Головного управління праці і соціальної політики облдержадміністрації Олена Мазур, середня заробітна плата в області становить 1898 гривень, а в таких сферах, як освіта та медицина, відповідно 1601 і 1444 гривні. Номінальна ж заробітна плата виросла до 1807 гривень.

Кожний вхід або вихід із навчального закладу як учнів, так і вчителів у найближчому майбутньому мають намір суворо контролювати за допомогою електроніки. Для цього управління освіти Одеської міськради вирішило запровадити у навчальних закладах міста «Електронну систему безпеки, автоматичного контролю доступу та відвідування, обліку робочого та навчального часу, а також відеоспостереження», розроблену компанією «Інтел Сек'юріті Україна». Цю програму, за словами міських чиновників, фірма готова встановити у кожній одеській школі за символічну плату — 1 гривню...

Батьки поставилися до впроваджуваного проекту по-різному. Одні сприйняли це із задоволенням або просто спокійно. Інші, можливо, згадавши крилату фразу «бійтеся данайців, що приносять дари», стривожені і бажають почути від чиновників відповіді на виниклі в них запитання. Наприклад, чи не вплине ця електронна система на здоров'я дітей? Або: як будуть заходити до школи діти, чиї батьки не захочуть дати грошей на картку?

А ще деяких батьків цікавить, що це за фірма, яка раптом вирішила піднести такий дорогий (адже, за словами одеського голови Едуарда Гурвіца, вартість системи 4 мільйони!) подарунок одеським школярам? І чому так багато «зайвих» питань у анкетах? Чому Міністерству освіти та науки України, куди у зв'язку із цим вже встигли звернутися батьки, нічого не відомо про ініціативу управління освіти Одеської міськради?

ПОДВІЙНИЙ БАР'ЄР

В Одеській ЗОШ № 10 та міської гімназії № 7 вже встановлені такі електронні системи безпеки.

З березня у гімназії № 7 відбулася презентація проекту під назвою «Безпечна школа». Тоді у заході взяли участь мер міста Едуард Гурвіц, його перший заступник Анатолій Ворохаєв, керівництво Суворовської районної адміністрації та деякі депутати Одеської міської ради.

Але й там ставлення до вже змонтованих систем не однозначне. Деякі старшокласники вважають, що у разі виникнення надзвичайної ситуації, наприклад, пожежі, вузький прохід через турнікети може перешкодити швидкій евакуації із приміщення.

- У кожній школі є запасний, або «чорний», хід, і тому подібні побоювання необґрунтовані, — так вважає заступник начальника міського управління освіти Ігор Перлов. І додає:

- Контрольно-пропускна система доступу, яка пройшла апробацію, разом із системою «Тривожна кнопка» становлять подвійний бар'єр безпеки. Система фіксує кожну спробу несанкціонованого проникнення на територію навчального закладу. «Тривожна кнопка» забезпечить своєчасне прибуття групи охорони утому разі, якщо порушник не відмовиться від спроби пройти до приміщення. Одночасно провадиться контроль відвідуваності навчального закладу.

Картку потрібно просто пронести повз поручні, які обладнані зчитувальним пристроєм. Така система вже кілька років діє у 10-й школі. Придбана вона за батьківські гроші. За усі чотири роки не було ні збоїв, ні поламок, повідомив І. Перлов.

ГРУПА КРОВІ НА КАРТЦІ

Що стосується змісту запитань в анкетах, які роздають батькам, заступник начальника міського управління освіти заявив:

- Компанія «Інтел Сек'юріті» установлює «Інтел скул» у кожній школі на підставі анкет, заповнених та підписаних батьками учнів. Для того, щоб з'ясувати думку батьків, у школах проходили батьківські збори, а також районні конференції за участю представників батьківських комітетів. До анкети входять як обов'язкові для заповнення графи, так і ті, що можна заповнити за бажанням. Вони позначені зірочкою. Якщо, наприклад, ви не бажаєте вказувати групу та резус крові — можете цього не робити. Те ж стосується домашньої адреси та номера телефону. Графи, де б пропонувалося вказати ідентифікаційний код, як стверджували деякі засоби масової інформації, в анкеті взагалі немає.

Електронна картка може служити і як документ, який ідентифікує дитину не лише в стінах школи.

Але цей момент і насторожує значну частину громадян нашого міста. Особливо негативне ставлення «електронний учнівський паспорт» викликає в сім'ях віруючих одеситів. Вони вважають, що персоналу школи та учням нав'язують саме електронні паспорти. Це, мовляв, дає можливість збирати та накопичувати інформацію про дитину за межами школи. Що наштовхує на висновок: системою режимного контролю згодом може бути охоплене усе місто.

ЦЕ Ж ПРОГРЕС!

Однак чимало людей поділяють і думку, висловлену матір'ю Світлани, учениці 7-ї одеської гімназії:

- Встановлення системи доступу — це зручно і для батьків, і для вчителів, і для дітей! А раптом із дитиною щось трапиться за стінами школи — загубиться, до аварії потрапить (не дай Боже, звичайно), а на картці є медичні відомості для оперативного реагування. І одразу дзвінок батькам. Електронна система контролю — це ж прогрес!

А ось Тамара Володимирівна, у якої донька закінчує 6-й клас, не розуміє, чому батьки повинні оплачувати «турнікети»:

- Адже ми й так віддаємо досить багато грошей на школу: то на вікна треба принести гроші, то на ремонт здати, то на штори, то на нові парти! Тепер ось на картки. Скільки можна? Нехай Міністерство хоч на це гроші виділить!

Отже, впроваджуваний у школах новий проект викликав гучний громадський резонанс, який іноді переходить у скандал, у якому кожна зі сторін — учасниць конфлікту — висуває свої аргументи.

Іван Перлов розвіяв деякі міфи, нововведення, що витали навкруги, однак, щоб уникнути подібних переполохів, можливо, все ж таки було б краще без усілякого змушування залишати право вибору тієї або іншої системи безпеки за самою школою із урахуванням думки та можливостей батьків учнів? А ще, вважаю, слід виховувати та розвивати в дітях такі якості, як відповідальність та самодисципліну, які не зможе замінити жодна система електронного контролю.

Автор: Вікторія КИРИЛІНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту