![]() |
|
![]() |
![]() |
Питання демаркації російсько-українського кордону на суходолі успішно розв’язано під час візиту Президента Російської Федерації Дмитра Медведєва до України. Відповідну угоду підписали міністри закордонних справ наших країн Сергій Лавров та Костянтин Грищенко.
Вивчаючи історію прикордонного питання між Росією та Україною, можна написати захоплюючий політичний детектив. У серпні 1991-го незалежність звалилася на наші країни, змусивши і керівництво, і мільйони громадян пристосовуватися до нових політичних реалій. Безперечно, питання демаркації державного кордону на той час не могло бути поставлено на розгляд. По-перше, для його проведення елементарно не вистачало коштів, по-друге – жоден розсудливий політик не взяв би на себе відповідальність «по-живому» споруджувати державний кордон між братніми республіками. До речі кажучи, і зараз тільки печерні націоналісти, які перебувають у тупику розвитку, говорять про необхідність посилення прикордонного режиму з Росією, більшість громадян виступає за його спрощення.
Навіть підписання Великого договору про дружбу і співпрацю між Росією та Україною у 1997 році не дозволило оперативно розв’язати проблему демаркації кордону. Десятки раундів переговорів і консультацій не принесли відчутних наслідків. Прикордонна проблема «зависла», як кажуть дипломати, між політичною волею та державними інтересами. Ніхто не хотів поступатися, а українські представники кілька років тому навіть пригрозили провести демаркацію в односторонньому порядку. Можна лише уявити, до яких негативних наслідків могла призвести реалізація цього рішення.
Не випадково, угоду про демаркацію сухопутного кордону між Росією та Україною підписано під час офіційного візиту до нашої країни російського Президента Дмитра Медведєва. Він відзначив, що вже всьоме зустрічається останнім часом зі своїм українським колегою Віктором Януковичем. Вирішення прикордонного питання – зримий результат цих зустрічей і свідчення зміни підходів у двосторонніх відносинах. Росія та Україна більше не намагаються одне одному щось доводити з позиції сили, а активно шукають взаємоприйнятні формулювання і точки дотикання. Треба сказати, що переговори про делімітацію морського кордону між нашими країнами в Азовському морі тривають, і підписання угоди про демаркацію кордону на суходолі значно їх спростило.
Не доводиться сумніватися, що Верховна Рада та Федеральні Збори ратифікують підписану у присутності обох Президентів угоду про демаркацію кордону. Її реалізація дозволить розв’язати багато тактичних і стратегічних завдань. Серед них – підвищення ефективності боротьби з контрабандою, оскільки нечистим на руку громадянам буде складніше знайти дірку у прикордонній смузі. Стратегічно угода про демаркацію кордону наближає наші країни до вступу у Європейський союз, який, як відомо, не розглядає заявки на вступ від країн, що мають прикордонні проблеми. Цей нюанс особливо важливий для України, яка неодноразово підкреслювала свою прихильність ідеї євроінтеграції.
Наостанок хочеться заспокоїти наших читачів, родичі і друзі яких живуть у Росії. Таких людей по обидва боки російсько-українського кордону – мільйони. Не слід переживати, нібито угода про демаркацію кордону негативно вплине на можливість відвідати Росію або Україну. Як відомо, дружба кордону не заважає, а цивілізовано обладнаний кордон ніколи не буде перешкодою для розвитку доброзичливих відносин між нашими народами.
У цілому, угода про демаркацію кордону з Росією – це велика дипломатична перемога Президента Януковича. Це те, чого не вдалося домогтися жодному з його попередників, незважаючи на гучну патріотичну риторику декого з них. Це завершення тривалого процесу здобуття нашою країною справжнього суверенітету і міжнародного визнання.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |