ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
БЮДЖЕТНІ ПРОБЛЕМИ ЗОВНІШНЬОГО ОЦІНЮВАННЯ
01.06.2010 / Газета: Одесские известия / № 56(4038) / Тираж: 23655

Нещодавно в Одеському регіональному центрі зовнішнього оцінювання працювала аудиторська група.

Інформація, яку надала редакції начальник відділу аудиту бюджетних програм та місцевих бюджетів КРУ в Одеській області Галина Луговцева, свідчить: державно-фінансовий аудит з виконання бюджетної програми Міністерства освіти і науки України щодо здійснення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти за 2006 – 2008 роки та 9 місяців 2009 року виявив суттєві недоліки.

На думку Г. Луговцевої, існує багато чинників, що негативно впливають на ефективність використання бюджетних коштів.

– Це, передусім, недосконалість нормативно-правового поля та відсутність чітких нормативно-правових засад запровадження та реалізації ЗНО.

Потребує вирішення багато питань, серед яких – невідповідність статусу регіонального центру поставленим перед ним завданням. Так, регіональні центри оцінювання якості освіти віднесено до Переліку позашкільних навчальних закладів. На даний час такий статус не відповідає основним напрямам діяльності, що записані у новій редакції Положення про ОРЦ. Доцільно було надати Українському центру та його регіональним підрозділам статус науково-методичної установи, що дало б можливість більш ефективно залучати та використовувати потенціал працівників, які мають вчені ступені та звання.

Через це Одеський регіональний центр не виконує окремі важливі завдання, передбачені Положенням. Йдеться про проведення моніторингових досліджень якості освіти в регіоні; здійснення соціологічних досліджень (анкетування, опитування, проведення курсів підвищення кваліфікації працівників освіти у галузі технологій зовнішнього оцінювання та моніторингу в освіті).

Також проблемними питаннями, як встановив аудиторський аналіз, залишаються неузгодження проекту Типового положення про навчально-екзаменаційні центри та невирішення питання з фінансуванням за рахунок коштів місцевих бюджетів, чим практично блокується система незалежного контролю оцінювання знань та моніторингу якості освіти.

Неякісне планування, вважають співробітники КРУ, створило ризики щодо забезпечення проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Як результат – порушення під час виконання певних стадій бюджетного процесу. Відсутня єдина методика визначення потреби в коштах. ЗНО провадиться без врахування видатків місцевих бюджетів на оплату енергоносіїв та комунальні послуги у пунктах реєстрації учасників оцінювання, перевірки тестових робіт, на організацію першої медичної допомоги та чергування підрозділів МВС для охорони громадського порядку.

Судячи за висновками аудиторів, неупорядкована система оплати праці залучених робітників призводить до подвійної оплати праці. Наприклад, на підставі договорів підряду у 2008 році, в результаті співпадання часу роботи за основним місцем та щодо проведення тестування, зайво нараховані та виплачені кошти за договорами підряду на суму 7046 тис. гривень.

Аудиторська група прийшла до висновку: через неякісне заповнення пунктів тестування у 2007 році неефективно використано бюджетних коштів на оплату праці залучених працівників на загальну суму 56 тис. грн, у 2008 році – 26 тис. грн, у 2009 році – понад 42 тис. гривень.

До собівартості пробного тестування входять такі податки як ПДВ та податок на прибуток, що робить послугу значно дорожчою. Більш того, особливість термінів проведення реєстрації та проведення власне пробного тестування не дає можливості сформувати податковий кредит і оптимізувати податки. Внаслідок невключення пробного тестування до переліку платних послуг, які надаються бюджетними установами, Одеському регіональному центру податковим органом відмовлено в включенні до реєстру неприбуткових установ і організацій.

У 2009 році вартість одного пробного тестування склала 62,00 грн. Загальна сума надходжень від послуги пробного тестування 1117,5 тис. грн, з них сплачено до бюджету податок на прибуток у сумі 285 тис. гривень. Вартість одного пробного тестування у 2010 році зросла та складає 65 гривень. У випадку не включення до собівартості пробного тестування оплати податку на прибуток, за розрахунками аудиторів, вартість цієї послуги повинна складати 42 гривні.

Аудиторська група подала пропозиції для обов’язкового врахування співробітниками Одеського регіонального центру у подальшому.

Автор: Вікторія ЄРЬОМЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту