ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ТВАРИННИКИ СПОДІВАЮТЬСЯ НА ПІДТРИМКУ
01.06.2010 / Газета: Одесские известия / № 56(4038) / Тираж: 23655

Тваринницька галузь – досить болюча тема для директора ТОВ ВНФ «Зеленогірське» Олександра Манзара. Хоча у стійлах племінного заводу утримується мало не все поголів’я ВРХ району, торік, незважаючи на державну дотацію, господарство зазнало чималих збитків.

У 2009 році ми виплатили 2,5 мільйона гривень заробітної плати і понад 5,5 мільйона різних податків та платежів, – почав розмову Олександр Якович. – Сьогодні доводиться віддавати набагато більше, ніж залишається на розвиток господарства. Дотацією на тваринництво вдалося відшкодувати менше половини витрат на утримання елітної худоби. Скажіть, будь ласка, який фермер, отримавши лише один відсоток збитку, займався б тваринництвом? А жоден! Скільки розвалених і понівечених ферм, що заростають бур’янами, залишилося від колись міцних господарств! А ми займаємося! Саме в нашому господарстві було виведено південну м’ясну породу ВРХ. Ця подія була відзначена Міністерством аграрної політики як загальнодержавне досягнення. Буває, руки опускаються від розпачу, що не цінуються результати копіткої праці нашого трудового колективу, але приїдеш на ферму, помилуєшся новонародженими телятками та підрослим молодняком – і знову з’являється настрій працювати.

Під час відвідин племзаводу, де завідувачем Олександр Шевчук, О.Я. Манзар з гордістю продемонстрував доглянутих тварин, пологове відділення для корів, цьогорічний підрослий молодняк.

Зеленогірське племінне стадо південної м’ясної породи налічує 1138 голів, з яких 429 корів та 90 нетелів. Торік на м’ясо було реалізовано 171 голову. Племпродаж становив лише 58 тварин. Зацікавилися цією породою тільки керівники господарств «Перемога» Кілійського району, «Суворовець-Плюс» і «Катлабух» Ізмаїльського та «Батьківщина» Ширяївського районів. Обліковець племзаводу Анатолій Кір’єв розповів, що цього року вже отримано понад 300 голів приплоду. Якраз йшло зважування молодняка, і середньодобовий приріст телят на підсосі становив 861 г, а на вирощуванні – 674 г. Чистоту породи забезпечують 16 биків-плідників.

Зеленогірська племінна худоба дала поштовх для розвитку м’ясного тваринництва в багатьох господарствах Одещини. У сусідньому, Ананьївському, районі керівник ф/г «Новатор» Сергій Паровик також вирощує бичків цієї породи. Кілька років тому він отримав на це ґрант з районного бюджету. Лише в Любашівському районі жоден господарник не хоче займатися тваринництвом, щоб не «прогоріти».

Приємно відзначити, що кожен рік племінні тварини господарства здобувають нагороди. Робота тваринників відзначається на всеукраїнських та обласних виставках-аукціонах. Перспектива у породи є, але без державного стимулювання зеленогірським тваринникам буде сутужно і цього року.

Автор: Юрій ФЕДОРЧУК, власкор «Одеських вістей», Любашівський район


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту