![]() |
|
![]() |
![]() |
«Місцеві вибори в Україні. Питання виборчої системи, термінів проведення і легітимності» – прес-конференцію на таку тему провели депутат Одеської обласної ради, доктор юридичних наук, професор Михайло Баймуратов, доцент кафедри Конституційного права ОНЮА, кандидат юридичних наук Альберт Єзеров та адвокат, кандидат юридичних наук Руслан Чорнолуцький.
Тема виборів не нова. Але, як і раніше, хвилює кожного з нас. Справа у тому, як відомо, що у листопаді минулого року Верховна Рада України визначила дату проведення місцевих виборів – 30 травня 2010 року. У лютому ж, після президентських виборів, найвищий законодавчий орган країни своїм рішенням скасував їх проведення у цей день, не назвавши нової дати. Тому цікаво довідатися, що про це думають фахівці.
Змалювавши усю складність становища, депутат Одеської обласної ради, відомий юрист Михайло Баймуратов перейшов до колізій того, що відбувається. Як він повідомив, 12 травня відбулися парламентські слухання на тему «Реформування законодавства України про місцеві вибори в інтересах територіальної громади».
– На жаль, пошуки національної виборчої системи занадто затяглися, – сказав він. – У зв'язку з цим ситуація склалася такою, коли вибори до органів місцевого самоврядування можуть проходити майже щонеділі.
Тобто, у країні діють місцеві органи влади і посадові особи, обрані як на чергових, так і на позачергових виборах. І Конституційний суд визначив початок і кінець їх повноважень. Тому і дати нових виборів для кожної з цих груп будуть різні. Але головне питання полягає у тому, як вони проходитимуть?
За словами Михайла Баймуратова, проведення виборів за пропорційною виборчою системою, яка заснована на партійних списках, вигідне опозиційним силам. Владна ж еліта пропонує проводити їх у форматі «50 на 50». Тобто, 50 відсотків депутатів обирати за пропорційною системою, а 50 – за мажоритарною. Що краще, сказати важко. Але, очевидно, що вибори за партійними списками не виправдали себе у нашій країні. Занадто вже висока політична корупція. Але ми не застраховані від цього і під час майбутніх виборів. Ті, у кого є кошти, не посоромляться підкуповувати виборців, щоб у подальшому, користуючись владними повноваженнями, «дерибанити» майно, що залишилося, насамперед, землю.
Він також підкреслив, що визначення дати виборів стоїть сугубо у політичній площині. Сьогодні жоден проект закону про вибори місцевого самоврядування не зареєстрований у Верховній Раді України. Поки що йде підготовка проекту виборчого кодексу. Проте якщо встигнути провести місцеві вибори до 31 грудня 2010 року, вони будуть цілком легітимними. Тобто, не буде порушена чинна Конституція. Але чи одержимо ми у такому випадку ефективну місцеву владу?
Коротко кажучи, ситуація далі залишається незрозумілою. У зв'язку з цим юристи нагадали, що 1 квітня ВРУ відправила законопроект про зміну дати виборів і терміни повноважень міських, селищних і сільських голів, а також місцевих рад на розгляд Конституційного суду. Відповідно до цього законопроекту, вибори пропонується провести 27 березня 2011 року і збільшити термін повноважень депутатів, а також сільських, селищних і міських голів до п'яти років. Законопроект також передбачає проведення виборів в один день.
Продовжуючи тему, Альберт Єзеров підкреслив, що якщо провести вибори до місцевих рад до 31 грудня без проведення реформи виборчої системи, ми знову можемо одержати неефективну місцеву владу. Та й на сьогоднішній день, наприклад, в Одеській обласній раді не представлені три міста і 15 районів. Така ситуація неприпустима. А все тому, що ми маємо лише один суб'єкт процесу виборів – політичні партії.
Тому, за словами юристів, необхідно, щоб у виборчому процесі брали участь і громадські організації. Крім того, при проведенні виборчої реформи партіям необхідно заборонити йти на вибори блоками. Тому що у блоки, як правило, збираються десять-п'ятнадцять нікому не відомих партій, які не мають ніякої реальної сили, обирають собі гучну назву, дають виборцям нездійсненні обіцянки і, таким чином, проходять у ради майже усіх рівнів. Рвуться до влади, ділять портфелі і надбання народу. А кого вони, крім самих себе, представляють, невідомо.
Наскільки я зрозумів з ходу прес-конференції, одеські експерти вважають за необхідне змінити виборчу систему до проведення виборів до місцевих рад. І, мабуть, вони праві. Стільки років терпіли, потерпимо ще до весни. На жаль, вирішувати це не нам з вами.
Проте мені як виборцеві і, насамперед, як суб'єкту, на який безпосередньо поширюються рішення виконавчої влади, крім нової виборчої системи, хотілося б мати противагу. Тобто, ясний, чіткий, дійовий правовий захист від незаконних дій або рішень цієї самої влади.
А між іншим, надворі вже літо. Скоро збирати хліб нового врожаю.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |