ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЖНИВА-2010 — НЕ ТОЙ ХЛІБ, ЩО В ПОЛІ…
10.06.2010 / Газета: Одесские известия / № 60(4042) / Тираж: 23655

В Ізмаїлі пройшла нарада із хліборобами району. За попередніми даними, жнива тут можуть розпочатися на два тижні пізніше, ніж минулого року.

Площа озимого та ярого клину Ізмаїльського району у нинішньому році практично дорівнює минулорічній і сягає 44,5 тис. га. Однак потенціал зовсім інший. Минулої осені, нинішньої зими, навесні були, як відомо, сприятливіші погодні умови. Землекористувачі постаралися вчасно провести агротехнічні заходи. І вже сьогодні зрозуміло, що врожайність зернових у Придунав’ї, як мінімум, повинна бути на 20 – 30% вищою, ніж у 2009 році. Але недарма кажуть: не той хліб, що в полі, а той, що в коморі. Про це і йшлося на районному семінарі-нараді, присвяченому майбутнім жнивам.

Характеризуючи обставини на полях, перший заступник голови районної держадміністрації Григорій Чепой сказав, що за приблизними розрахунками, жнива в тутешніх степах почнуться на тижнів два пізніше, аніж рік тому. Власне, у найоптимальніші терміни.

Насторожує інше. За останні п’ять років стрімко зросли площі посівів озимого ріпаку. У 2005 році в районі ним було зайнято всього 245 гектарів. У нинішньому році – вже 12,3 тисячі. Так, ця культура грошова. Але – дивлячись для кого. Найменші порушення технології вирощування можуть призвести до значних втрат. І не лише це головне. А те, що ріпак практично знищує родючий шар землі. Нинішній виграш може завтра призвести до великих проблем.

– Ми так родючі землі на Сахару перетворимо, – висловив свою думку один із найдосвідченіших аграріїв району, директор сільгоспкооперативу «Вікторія», розташованого у селі Утконосівці, Михайло Стратила. – Давайте думати про майбутнє!

Голова районної держадміністрації Сергій Мазур поділився враженнями від нещодавньої поїздки до Києва на урочисті збори з приводу звернення Президента України Віктора Януковича із щорічним Посланням до українського народу. Довелось зустрічатися керівникові району із віце-прем’єр-міністром України Віктором Слаутою, представниками міністерства аграрної політики країни. Голова РДА поінформував, що планується спростити процедуру технічних оглядів. Допущене попереднім керівництвом країни нагромадження різних структур, що змушували селянина додатково розкошелюватися, не виправдало себе.

– Сьогодні ми маємо право говорити про перегляд самого ставлення до селянина, до його потреб, – відзначив Сергій Мазур. – В умовах ймовірної другої хвилі кризи в країні, лише аграрії можуть врятувати її від нового занепаду. Врятувати, зберегти та нагодувати. Розробляється цілий комплекс програм щодо підтримки хліборобів. І це правильно. Але давайте чесно запитаємо самі в себе – а чи всі і ми самі робимо для багатства землі рідної? Адже багато керівників агропідприємств забули про елементарні речі. Не ведуться книги історії полів. Не дотримуються сівозміни. Нині вичавлюючи із землі усе, що можна, деякі підприємці зовсім не думають про те, що буде із землею завтра. Розумію проблеми землекористувачів. Але все ж таки не можу до кінця погодитися із позицією багатьох з них. І вважаю цілком розумним, що найближчим часом може вступити в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості ґрунтів». А він припускає досить-таки суворі матеріальні заходи впливу до тих, хто, маючи понад 100 гектарів полів, порушує правила користування ними. Тобто, ідучи назустріч аграріям, нинішнє керівництво країни одночасно і підвищує планку вимогливості за використання землі.

Піднімається вимогливість і щодо інших позицій, пов’язаних із організацією та проведенням жнив, підготовкою техніки. У районних служб є ціла низка претензій до деяких землекористувачів, котрі звикли сподіватися на «якось», не поспішають готувати техніку тощо. За час, що залишився до жнив, було запропоновано позбутися недоліків, зокрема й щодо протипожежних заходів безпеки. У той же час голова районної держадміністрації погодився із аграріями, які висловили на нараді прохання накласти мораторій на часом не обґрунтовані перевірки під час жнив. Користі від них – нуль, а часу витрачається багато. У період жнив вони будуть провадитися лише із дозволу голови РДА.

Затверджено склад оперативної групи з контролю над збиранням урожаю. Визначені основні напрями щодо надання практичної допомоги аграріям на жнивах.

Автор: Євген КУЗНЕЦОВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту