![]() |
|
![]() |
![]() |
Минулий сільськогосподарський рік був для хліборобів району сприятливим. Так вважає заступник начальника управління агропромислового розвитку Арцизької райдержадміністрації А.А. МИХАЙЛОВ. А які види на нинішній врожай? Про це ми і розмовляємо.
– Афанасію Афанасійовичу, районною програмою «Зерно-2010», затвердженою на сесії райради, заплановано зібрати 113 тисяч тонн зерна озимих і ярих культур. Проте на недавній нараді прозвучала зовсім інша цифра – понад 135 тисяч.
– Зауважу – за попередніми даними. А пояснюється все тим, що істотно збільшено посівні площі під зернові. І всі роботи було проведено якісно. Сільгоспвиробники непогано забезпечили себе власним насінням озимих і ярих культур. А торік навіть зуміли реалізувати їх понад 2 тисячі тонн і під урожай-2010 насіннєві ділянки заклали. Звичайно, нашому району пощастило. На його території – два великих сільгосппідприємства займаються вирощуванням насіння разом з інститутом. Це ДГ ім. Кутузова та Ізмаїльська дослідна станція. Та плюс насінгоспи першої групи – агрофірми «Бургуджи» та «Дністровська». Завдяки їм нам вдалося зберегти відносну структуру посівних площ у колективних сільгосппідприємствах.
– Останнім часом у районі велика увага приділяється озимому клину, технології вирощування культур. Бачила зведення: у вас підживлено понад 39 тисяч га озимих і понад 10 тисяч га – озимого ріпаку. І робота щодо захисту від шкідників і хвороб відчутна провадиться. Проте, Ви кажете, що цього недостатньо. Чому?
– Нам докорінно треба змінювати структуру посівних площ. Більше вводити до сівозміни бобові культури і багаторічні трави, збільшувати площу парових попередників і цілком переглянути технології обробітку ґрунту. На жаль, зернобобових у нас посіяно всього 4 відсотки від ріллі. Незаслужено втрачається інтерес до таких культур як кукурудза, просо, кормові, сорго. У той же час сівозміна зерновими культурами явно перенасичена. Структура посівних площ у господарствах населення взагалі не витримує жодної критики. Голова райдержадміністрації Олександр Миколайович Малєв на останній нараді принципово говорив про згубне захоплення ріпаком у більшості господарств населення: у декого з них площі під ріпак перевищують 20-25 відсотків. А ми вже маємо сумний досвід із соняшником. Адже після на таких площах добрий урожай, тим більше пшениці, не одержати.
– Нинішній стан зернового клину у районі дуже обнадіює. Але, виходить, і навантаження на один комбайн буде значно вище. Чи не стане це проблемою?
– Це справді одна з очікуваних особливостей нинішніх жнив. За попередніми розрахунками, навантаження на комбайн складе 241 гектар, тобто, середньоденний його виробіток буде не більший 18-19 гектарів.
– Але ж це дуже високе навантаження, якщо врахувати сильну зношеність комбайнового парку. Про передові господарства я не кажу. Як вийти з такого становища, якщо і у минулому, і у позаминулому роках зернозбиральних комбайнів не вистачало?
– Знаєте, це проблема не тільки нашого району. Вона – загальнодержавна. Торік, справді, деякі сільгосппідприємства затягли збирання – особливо ячменю і озимого ріпаку. А це – неминучий недобір і, як наслідок, втрати зерна. Зараз ми наполегливо спрямовуємо керівників господарств якнайоперативніше визначитися з господарями зернозбиральних комбайнів і укласти з ними договори не фіктивно, а на юридичній основі. Щоб комбайн уже сьогодні стояв у парку в стані готовності.
– Знову повертаюся до наради, яка обговорила питання підготовки до майбутніх жнив. На ній голова райради Іван Іванович Бузіян – у минулому досвідчений фахівець, головний зоотехнік районного управління сільського господарства, досить гостро говорив про нинішній жалюгідний стан тваринництва. Йому незаслужено відвели місце «на задвірках». Проблемою залишається забезпечення кормами тваринництва у приватному секторі. Як там тільки змогла вижити худоба за умов минулої суворої зими?
– А от скажіть, чи часто ми бачимо в руках селянина косу? Мабуть, все-таки старіє наше село. Молодий сільгоспвиробник – той шукає комбайни, косарки і, будемо відверті, – продає корми за неймовірно високими цінами. Правильно роблять фермери, які самі корми заготовляють, нехай навіть і грубі.
– Афанасію Афанасійовичу, наприкінці травня в Арцизькому районі відповідно до доручення заступника голови обласної держадміністрації А.Г. Новаковського перевірявся стан хлібоприймальних підприємств – зокрема, і нашого району. Який результат?
– У нас перевірялися ТОВ «Сервіс Грейн», виробничою потужністю 42 тисячі тонн зерна, ВАТ «Арцизьке хлібоприймальне підприємство», потужність якого 46,4 тисячі тонн і ВАТ«Аліягське хлібоприймальне підприємство». Його потужність – 66,7 тисячі тонн. Висновки комісії позитивні. Всі три підприємства готові до приймання, зберігання і відвантаження зернових і олійних культур нового врожаю.
Ще хочу додати до питання про жнива, що в основу ми кладемо найважливіший момент – забезпечення хліборобів гарячим харчуванням і гідною оплатою праці.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |