ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВІТРЯКИ ПРОТИ БЮРОКРАТІЇ
19.06.2010 / Газета: Одесские известия / № 64(4046) / Тираж: 23655

Як уже повідомляли «ОВ», громадська приймальня першого заступника голови Одеської облради Миколи Тіндюка працювала у Татарбунарському районі. Поряд з іншими важливими заходами відбулася презентація проекту «Бессарабія НРЖ» щодо будівництва вітрових електростанцій. У чому ж його суть? І які перспективи впровадження?

– Проблема полягає у тому, що Україна, нарівні з Росією, будучи великою державою-експортером енергоносіїв до Європи, сама ж купує електроенергію для Бессарабії з Придністров’я і Молдови, – говорить представник компанії «Одеський брокерський дім» та Української вітроенергетичної асоціації Андрій Яцик. – Проект спорудження лінії електропередач «Новоодеська – Арциз», напругою 330 кВ, поки що залишається на папері. В результаті регіон площею 12590 кв. км, що становить 2% загальної території України, залишається залежним від імпортної енергетики.

Вихід із ситуації, що утворилася, очевидний. Потрібно використовувати альтернативні джерела енергії, у цьому випадку – вітрову. Тим паче, що Бессарабія, зокрема Татарбунарський район, досить перспективна у цьому плані. Насамперед, завдяки наявності достатнього вітрового потенціалу. За дуже обережними розрахунками, у цьому регіоні швидкість вітру становить від 5-6 м/с навіть у 30-кілометровій зоні від берега Чорного моря, а нові вітроустановки починають виробляти енергію при швидкості вітру 2 м/с. Крім того, вибір ділянок зумовлений зручним розташуванням вітропарків у цьому районі, відкритістю простору для використання вітропотенціалу, а також наявністю електричних мереж і підстанцій, зручними під'їзними коліями, для довезення обладнання і будівельної техніки, наявністю будівельної бази та близьким розташуванням споживачів.

– У Німеччині до 20% електроенергії купують з альтернативних джерел, – говорить жителька Татарбунар Ірина Вихристюк, голова районної громадської екологічної організації «Відродження». – У нашого району величезний потенціал вітрової та сонячної енергії. Не використовувати їх – принаймні не по-господарському. Але мене непокоїть той факт, що майданчики вітроелектростанцій споруджуватимуться уздовж морських лиманів, у прибережній смузі. А це все території природоохоронного значення.

Як запевняють розробники проекту, всі екологічні та санітані вимоги враховано. Вітрогенератори розміщуватимуться на відстані не менше 5-10 км від населених пунктів. Згідно з технічним даними, шум, який видаватимуть вони, не перевищує 40 децибел. А це менше, ніж у будь-якого дешевого побутового кондиціонера.

Крім того, стверджує Андрій Яцик, юридична особа, яка реалізує інвестиційний проект «Бессарабія НРЖ», зареєстрована у Татарбунарському районі, і зможе давати до місцевого бюджету у вигляді податків близько півмільйона гривень на місяць. Інвестиції надходитимуть також у вигляді інфраструктурних проектів: реконструкції доріг, мостів, ліній електропередач. А в цілому обсяг вкладених коштів складе близько 150 мільйонів євро. І це тільки з однієї вітрової станції у 100 МВт! Але головне полягає у тому, що реалізація проекту «Бессарабія НРЖ» дозволить на 40-50% перекрити нестачу електроенергії у регіоні, створити, як мінімум, 150 нових робочих місць.

– Якщо думка компанії і місцевих жителів співпаде, то можна починати реальні дії щодо цього проекту, – говорить депутат обласної ради Петро Волков, один з активних співробітників громадської приймальні Миколи Тіндюка. – Моя особиста думка – це та альтернатива, яка потрібна регіону.

На думку Андрія Яцика Верховна Рада ухвалила один з найкращих у світі за своєю продуманістю, інвестпривабливістю і простотою закон щодо «зеленого тарифу». Він міг би стимулювати виробників альтернативних джерел енергії до 2030 року. І саме в цю галузь – вітроенергетику, іноземні інвестори готові вкладати кошти. Проте одна з головних проблем, з якими стикаються інвестори проекту «Бессарабія НРЖ» – це застаріле земельне законодавство. Як відомо, воно потребує безлічі узгоджень, що в підсумку перетворюється у так звану бюрократичну карусель.

Тому, щоб перспективний інноваційний проект був реалізований, інвесторові необхідно надати серйозні гарантії, надати дійову допомогу. І все це можуть зробити винятково обласна і районна влада.

Автор: Анатолій ДНІСТРОВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.011
Перейти на повну версію сайту