ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ГІРКІ ЛІКИ
24.06.2010 / Газета: Одесские известия / № 66(4048) / Тираж: 23655

Як правило, професійні свята прийнято відзначати не лише теплими словами, грамотами і корпоративними посиденьками, але ще й якимись матеріальними стимулами. На жаль, щодо останнього пункту у медиків Одещини цього року виникли підстави для занепокоєння. Ситуація обговорювалася на засіданні постійної комісії облради з питань охорони здоров'я.

Одним з найбільш емоційних виявився виступ голови обласної профспілки працівників охорони здоров'я Галини Кокшарової. Вона повідомила, що протягом 5 місяців поточного року через несвоєчасне ухвалення Державного і місцевого бюджетів заробітна плата медикам щомісяця нараховувалася за принципом 1/12 від виплат минулого року. Однак, у порівнянні з 2009-м, ситуація була трохи іншою. По-перше, зміни в законодавстві передбачали, що з нового року у медиків за аналогією із вчителями з'являться доплати «за стаж». Плюс ще відсотків п'ять зростання за рахунок підвищення мінімальної зарплати... Скоригувати ситуацію планували вже після ухвалення облбюджету. Однак головлікарі оголосили, що передбачених лімітом сум їм не вистачає. Напередодні Дня медика така заява прозвучала як грім серед ясного неба. То як же велися розрахунки і у чому корінь біди?

Начальник Головного фінансового управління облдержадміністрації Марина Зінченко зі значною частиною докорів не згодна і наводить свої цифри:

– Так, цього року через кризу регіон не забезпечений фінансовим ресурсом. Потреба – 2,5 млрд гривень, реальний обласний бюджет – трохи більший мільярда. І проблеми з фінансуванням не лише у охорони здоров'я, але й у інших галузей. Але зверніть увагу: коефіцієнт зростання обласного бюджету-2010 до бюджету 2009 року склав 1,2. При цьому на охорону здоров’я виділили коштів у 1,4 раза більше, ніж у 2009-му, а на медикаменти – у 1,7 раза. Ніколи не було такого зростання по галузі охорони здоров'я, як цього року, а нам говорять про критичну ситуацію. Можливо, просто слід грамотно розпоряджатися наявними ресурсами? Марина Зінченко продемонструвала листа, відповідно до якого управління охорони здоров’я помилилося у попередніх розрахунках на 7 млн 764 тисячі гривень на шкоду медикам регіону. Можливо, будуть якісь додаткові доходи за підсумками першого півріччя, імовірно під кінець року залишаться невикористаними якісь суми. Але поки що джерел додаткового фінансування немає.

Медики незадоволені й тим, що в деяких лікувальних закладах області не вистачає грошей на обов'язкові виплати (обласний туберкульозний диспансер). У других же виплачуються в принципі «необов'язкові» премії й матеріальна допомога. Наприклад, в обласній клінічній лікарні. І взагалі розподіл зарплат і медикаментів між медзакладами досить неоднорідний... Із цією критикою не згодна голова профільної комісії Людмила Будяк.

– Розподіл зарплат і коштів на медикаменти в різних медзакладах не можна вести «під одну гребінку». Є певні нормативи тарифікації та розрахунку заробітної плати. Тут враховуються і вислуга років, і шкідливість, і категорійність. Скажімо, у медиків, які працюють із ВІЛ-хворими, надбавка становить близько 60%, а у тих, хто займається хворими на туберкульоз, – 20%. Тому і зарплати різні. Що стосується обвинувачення на адресу облклінлікарні в нецільовому використанні грошей, то давайте згадаємо, що наприкінці минулого року її працівники просто не одержали зарплату. Так, у нас хворі купують ліки, але вони ще не купують хлорамін, деззасоби, наркоз, видаткові матеріали... Можливо, головлікар преміями намагався якось компенсувати співробітникам відсутність зарплати. Адже людям треба жити. У нас в регіоні 10 тисяч ставок лікарів. Реально їх займають 8 тисяч фізичних осіб, з них 25% – люди пенсійного віку. Працювати дуже складно, медики залишають роботу. І якщо ми не вживемо заходів, то зіткнемося з тим, що нас просто нікому буде лікувати.

На думку Людмили Сергіївни, зараз, щоб не викликати соціальної напруженості, потрібно «нараховувати людям усе, що належить», а потім вже наприкінці року коригувати бюджет. Фінансисти, у принципі, від самої ідеї коригування не відмовляються, але наполягають на тому, що необхідні ретельні розрахунки. І пропонують самим медикам уважніше ставитися до своїх видатків, наприклад, розумно використовувати енергоносії. Обговорення теми триватиме на виїзному засіданні бюджетної комісії обласної ради, яке заплановано на 24 червня.

Автор: Наталя Алексєєва


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту