![]() |
|
![]() |
![]() |
Випробування дощами
Вкотре нашим хліборобам доводиться переконуватися, що термін «зона ризикованого землеробства» – не теоретичні вигадки вчених, а суворі реалії нашого регіону.
З минулої осені аграріям довелося витримати кілька випробувань: то сухий ґрунт під час осінньої сівби, то сувора зима з небувалими морозами, то затяжна весна. І коли все це було пройдено з мінімальними втратами, звалився ще один удар. Його завдали тривалі та інтенсивні дощі. Вони тривають в окремих районах області ще і сьогодні.
І от це випробування виявило, хто ретельно підготувався до завершального етапу вирощування озимих культур, а хто – ні. Тут на особливу похвалу заслуговують арцизькі хлібороби. Опадів у районі випало теж чимало, та ще місцями з вітром і градом. Тому цінніша самовіддана праця місцевих механізаторів. А вони вже практично наближаються до завершення збирання озимого ячменю на площі, що перевищує 15 тис. гектарів. Причому і врожай одержують, за попередніми даними, відмінний – 33,5 ц з гектара.
Інший стан справ у південніших районах – Ренійському і Болградському. Аграрники першого поки що скосили хліб на 77 відсотках площ і одержать із гектара найнижчий в області врожай озимого ячменю – 25 центнерів. Болградці намолочують з гектара трохи більше, але темпи збирання явно затяглися. Їм належить ще зібрати врожай із площі понад 5 тис. гектарів.
Недалеко від них відійшли і ізмаїльці, які встигли заявити на всю область, що одержують найвищий в Україні врожай озимого ячменю. Це, можливо, за результатами окремо взятого господарства, а в цілому район має в середньому 28 центнерів. Та й темпи збирання тут невисокі.
Коли мова зайшла про врожайність, то ще відзначимо, що понад 30 центнерів зерна з гектара, за оперативними даними, намолочують у Великомихайлівському, Саратському, Ширяївському і Овідіопольському районах. А середній показник по області становить 28,2 центнера.
Жнива на полях озимого ячменю показали далеко не однакову підготовку сільгосппідприємств до цієї відповідальної кампанії. Багато хто дарма понадіявся на залучені комбайни та іншу техніку. А тепер, після дощів, ситуація ще більш ускладниться. До того ж слід зазначити, що вісім північних районів взагалі ще не починали збирання. А це понад 60 тис. гектарів, де поки що не бували комбайни у загінках.
Усього на полях Одещини ще у колосі залишився врожай на площі понад 200 тис. гектарів.
Ми попросили прокоментувати ситуацію в.о. начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації І.В. Панчишина.
– Рясні дощі минулого тижня практично не давали можливості виводити комбайни у загінки. Але такі суворі випробування й виявляють, хто по-справжньому готувався до жнив, а хто сподівався лише на природні ресурси.
Скажімо, у згаданому Арцизькому районі на гектар посівів озимого ячменю внесли добрив з розрахунку 69 кг діючої речовини. У Ренійському – усього 16, у Миколаївському – 10, Іванівському – 23. Звідси й сьогоднішній показник щодо врожайності. У названих районах одержують з гектара на 5 центнерів менше, ніж у тому ж Арцизькому.
І другий чинник. Одні райони завчасно уклали договори щодо залучення додаткових комбайнів та іншої збиральної техніки. Другі – пустили справу на самоплив. І якщо ті ж арцизці за усієї їхньої солідної оснащеності технікою все-таки додатково залучили з боку ще 70 комбайнів, то ренійці – лише 12.
– Яку Ви дасте пораду хліборобам у зв'язку з обставинами, що склалися?
– Порада одна: максимально використовувати кожен погожий день, щогодини, і жнивувати. Треба укладати договори з елеваторами для відправлення зерна на досушку. Чекати далі просто немає ніякого сенсу. Зерно почне обсипатися. Це особливо стосується гороху і озимого ріпаку, де врожай практично ще весь на корені, а терміни його збирання минають.
І ще одне. З 1 липня жнива починаються практично по всій Україні. А це означає, що багато північних областей, з якими були укладені угоди про залучення додаткових комбайнів, можуть їх взагалі не надіслати або відкликати вже задіяні на полях Одещини.
Тому вся надія на високу організацію усього жнивного процесу, мобілізацію людей і техніки на весь світловий день, а то й у нічний час. Багато залежить і від готовності елеваторів прийняти вологе зерно, обробити його.
Олексій СТЕПАНОВ
Вітання першим «тисячникам»
Як і повсюдно, червнева погода в Білгород-Дністровському районі внесла серйозні корективи у плани сільгоспвиробників. Збиранню по ранній зерновій групі тут підлягають площі у 69 тисяч 276 гектарів, зокрема 22 тисячі га під озимим ячменем.
Наприкінці останньої декади червня зливи, як і сильний смерч, що зачепив поля територій Широківської, Мар’янівської і Долинівської сільрад, цілком припинили роботу техніки щодо збирання першого врожаю. Проте до кінця червня в районі було обмолочено 62% площ. І хоча початкові види на врожай були чудові, середня врожайність через несприятливі погодні умови сягає 26,1 центнера з га. Серед лідерів за врожайністю СФГ «Барвінок», де збирають по 45 центнерів з га, СФГ «Мрія» – 44, ПП «Агрофірма «Авангард» – 39.
29 липня районна влада вітала перших механізаторів, які домоглися «тисячних» результатів щодо збирання зерна. За багаторічною традицією ними стають екіпажі комбайнерів з господарства, яким керує Віктор Станіславович Упалюк. Першими тисячний рубіж щодо намолоту досягнуто в районі комбайновим екіпажем ТОВ «Адамівка» Володимира Даниленка та Євгена Упалюка. Особисто привітати хліборобів, вручити їм грамоти та пам'ятні подарунки на полі прибув голова Білгород-Дністровської райдержадміністрації Володимир Миколайович Зінченко та в.о. начальника управління агропромислового розвитку Білгород-Дністровської РДА Віталій Григорович Чернега. Голова Білгород-Дністровської РДА подякував трудівникам за справді ратну працю, які добувають хлібне золото, побажавши їм подальших успіхів і досягнень.
У цьому господарстві середня врожайність озимого ячменю з площі 600 га склала 30 ц. Озимий ріпак на насіннєвій ділянці дав по 18 ц з га. Попереду збирання гороху. Керівник ТОВ «Адамівка» Віктор Упалюк розраховує, що показники щодо збирання бобових також виявляться вищими за середньостатистичні по району.
Тетяна ГУРІЧЕВА, власкор «Одеських вістей», Білгород-Дністровський район
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |