![]() |
|
![]() |
![]() |
Сподівання деяких керівників управлінь ОДА та райдержадміністрацій на те, що голова облдержадміністрації Едуард Матвійчук незабаром знизить свою вимогливість, не виправдалися. Це підтвердило чергове засідання колегії обласної держадміністрації.
ЩЕ ОДНЕ НАГАДУВАННЯ
Губернатор ще раз зупинився на тих головних завданнях, які потребують конкретних і результативних дій. Це питання раціонального використання землі, зменшення і цілковита ліквідація заборгованості щодо заробітної плати, залучення інвестицій, пошук нових джерел для поповнення дохідної частини бюджету.
Проведена у кількох районах перевірка показала, що хвалитися поки що особливо немає чим. Новий голова Роздільнянської РДА Олексій Могилко явно не очікував, що його попросять зі звітом на трибуну. Здивувало його пояснення того, що нові тимчасові договори на оренду землі сільськогосподарського призначення досі не складено. Причина – не минув термін попередніх, затверджених минулою адміністрацією.
Але у тому-то і суть, що, вони були складені із серйозними порушеннями!
– З часу нашої поїздки до Ізмаїльського і Болградського районів минуло понад десять днів, – підкреслила перший заступник голови ОДА Наталя Чегодар, – і там уже повинні були підписати хоча б по 3-4 таких тимчасових договори.
Але, виявляється, робота ще практично не розпочата. І знову посилання на об'єктивні причини, на нечіткість положень у законодавстві, на оскарження таких акцій у прокуратурі тощо.
З другого боку, один із сільських голів у Миколаївському районі всю необхідну роботу провів, спираючись на рекомендації обласної ради та облдержадміністрації. У результаті сільський бюджет одержав 60 відсотків від сплаченого податку. Але потім почалися гоніння на такого «непокірного» керівника, який не дотримується усталених за багато років «правил гри».
Обвинувачення прозвучали і на адресу обласної прокуратури, правоохоронних органів, які у подібній ситуації посідають пасивну позицію, а іноді і провокують конфлікти з місцевим керівництвом.
КУДИ СПЛИВАЮТЬ
ГРОШИКИ...
Є й інший шлях зміцнення бюджету. Це суворий контроль за витрачанням коштів. Як відзначила начальник Головного фінансового управління ОДА Марина Зінченко, у результаті глибокого і всебічного аналізу вдалося встановити дуже багато випадків, коли бюджетні кошти «спливають» буквально мільйонами.
Фахівці проаналізували ситуацію у найбільш бюджетозатратних галузях народного господарства – в освіті, охороні здоров'я, культурі та спорті. І ось що з'ясувалося.
В області наповнюваність класів у загальноосвітніх навчальних закладах становить 19 дітей при нормі 30. І це досягнуто переважно за рахунок міських шкіл, де наповнюваність класів становить 23 – 24 школярі. А у сільських районах, таких як Котовський, Миколаївський, Ананьївський, Березівський та інших, у класі набирається всього 11 – 13 дітей.
У той же час у дитячих дошкільних закладах спостерігається зовсім інша картина: у кожній групі є 24 малят, що майже удвічі більше за встановлені нормативи. У Фрунзівському районі знайшли досить оригінальний вихід із ситуації: реорганізували дитячі садки і школи у навчально-виховні комплекси «загальноосвітня школа – дошкільний навчальний заклад». Прозвучала пропозиція широко застосувати цю форму реорганізації. У сільській місцевості не обійтися без створення навчальних округів. Але для цього потрібне постійне і безперервне підвезення дітей і викладачів до школи і до їхнього постійного місця проживання. А поки що всього цього ще немає, у багатьох районах бюджети втрачають багато десятків тисяч гривень.
Серйозних реформ потребує система охорони здоров'я. Сьогодні в Одеській області функціонує 8947 лікувальних закладів. Зокрема, 569 ФАПів, 178 амбулаторій і поліклінік, 5 диспансерів, 13 стоматологічних поліклінік і 40 дільничних лікарень. «Це багато», – говорять фінансисти. «Цього поки що мало», – скажуть сільські жителі. І кожен по-своєму буде правий. Але і тут до бюджетних коштів слід ставитися раціонально. Тим більше, що за 9 років сталося скорочення 84 медичних закладів, а штатна чисельність зросла фактично більш ніж на 2200 чоловік! У підсумку бюджет щороку додатково «худне» на 20 з лишком мільйонів гривень.
Щоб зберегти фінансування, багато лікувальних закладів вдаються до всіляких маніпуляцій, а то і до відвертих приписок. Доходить до абсурду: відповідно до звітів, у дільничних лікарнях одне ліжко-місце використовується за рік від 370 до 520 днів.
Але за своєю винахідливістю медиків перевершили працівники культурної сфери. Якщо вірити звітам сільських бібліотекарів, то у Котовському районі читачами є 78 відсотків усього населення – від немовлят до зовсім стареньких. У Березівському таких «активістів» 77 відсотків. У Миколаївському і Татарбунарському – 65, у місті Ізмаїлі – 66. Та й у середньому по області сьогодні бібліотеки відвідує і регулярно читає книжки кожен третій житель регіону. У наш час телевізорів і комп'ютерів – це просто рекорд, гідний книги Гіннесса.
Працівники сільських клубів теж не відстають. Але перевірка з’ясувала, що культурно-масові заходи провадяться лише у кожному третьому районі. А утримання вогнищ культури обходиться у суму понад 30 млн гривень. Де віддача?
У представників фізичної культури свої проблеми. Кошти, що виділяються, ідуть на оплату праці тренерів, а на розвиток спортивної бази залишається лише 18 відсотків загальної суми. Є що аналізувати.
ЗАОЩАДЖУВАТИ УСІЄЮ ГРОМАДОЮ
Під час обговорення питання про роботу щодо виявлення та облаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки, знову йшлося про нераціональне використання коштів. У деяких профільних закладах непомірно роздутий штат працівників. Їхня кількість іноді навіть перевищує кількість дітей, які перебувають там.
Начальник Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення ОДА Олег Кураков розповів про нову програму енергоефективності Одеської області на 2010 – 2014 роки, яка повинна призвести до великої економії і енергоносіїв, і бюджетних коштів. Але і тут все треба ретельно прораховувати, щоб не повторити торішні результати. Тоді на впровадження всіляких новацій щодо економії енергоресурсів було використано 148,5 млн грн, а віддача склала 110 млн. Як бачимо це себе не виправдало.
…Отже, визначено курс на поповнення дохідної частини обласного бюджету і на постійну економію коштів. Чекаємо дій від кожного керівника обласного та районного масштабу. І будь-які посилання на об'єктивні та інші причини губернатором до уваги не будуть братися.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |