![]() |
|
![]() |
![]() |
Так cпівпало, що мене кілька днів не було у Рені, і саме у ці дні у центральних та регіональних ЗМІ розпочалася справжня істерія з приводу загрози затоплення у районах Придунав’я.
«КРИКИ ВОДОПЛЯСОВА»?
Якби у цей час на півдні Бессарабії гастролювала відома українська рок-група «Вопли Видоплясова» (більше відома як «ВВ»), то вона «заради приколу» могла б тимчасово перейменувати себе у «Вопли Водоплясова». Тому що тема дунайської води і пов'язаних з нею криків посідає сьогодні одне з центральних місць у вітчизняному інформаційному просторі.
Жарти жартами, але багатьом ренійцям (ізмаїльцям, вилківцям тощо) зараз не до сміху. І не тільки тому, що рівень води у Дунаї справді перевищив історичний максимум. Надивившись і наслухавшись «сенсаційних» повідомлень по телебаченню і в інтернеті, люди більше вірять їм, ніж власним очам. В результаті, серед населення посилюються панічні настрої. До того ж родичі і друзі місцевих жителів, які живуть в інших містах, телефонують у Придунав’я і з непідробною тривогою засипають запитаннями: «Що у вас там відбувається? Вас уже затопило, так? Кажуть, дамбу прорвало у десяти місцях, і вода залила дорогу Рені – Ізмаїл! То ви тепер відрізані від зовнішнього світу? Чи правда, що почалася евакуація населення?»
Звичайно, такі запитання красномовно характеризують атмосферу навколо нинішньої повені. Але якщо розсудливі люди і намагаються відповідати на ці дзвінки стримано і об'єктивно, їм просто не вірять! Не вірять навіть київські і одеські журналісти, які також телефонують своїм провінційним колегам у пошуках нової інформації. Адже там, у «столицях», так хочеться сенсації!
СОРОМНО ЗА КОЛЕГ
Переглядаючи у Мережі повідомлення новин щодо ситуації на Дунаї, я просто хапався за голову від подиву. І ще від сорому. Від сорому за «вищих» колег, які явно нагнітають обставини. Причому, що найцікавіше, нагнітають її з «легкої руки» керівництва МНС. Крім того, інформація найчастіше подається настільки непрофесійно і нерозумно, що тут не пахне навіть елементарним знанням предмета.
Я не переказуватиму зараз офіційну точку зору МНС – вона широко відображена у пресі завдяки коментарям міністра з надзвичайних ситуацій Нестора Шуфрича. Нагадаю суть: за словами головного рятувальника країни, існує загроза прориву дамби на ділянці між Рені та Ізмаїлом, внаслідок чого під водою можуть опинитися 18 населених пунктів. На цей випадок у районі можливого нещастя зосереджено значні сили і транспортні засоби МНС, затверджено план евакуації 10 тисяч чоловік.
Якщо порівняти цей сценарій з розмахом стихії у Західній Україні (зокрема і у минулі роки), то навряд чи слід говорити про потоп. Але давайте подивимося інтернет-видання: одні лише заголовки чого варті! Будь-який психолог підтвердить: заголовок часто відчутніше «чіпляє» читача, ніж повний текст новини. До того ж при сучасній лавині інформації у людей бракує часу і терпіння читати вдумливо, тому вони найчастіше просто «пробігають» по заголовках.
Отже, заголовок АТН: «Дунай майже прорвав дамбу». Дивовижно! Це щось ніби «Вона майже вагітна» або «Він майже забив гол». Далі повідомляється, що «повінь в Одеській області забрала під воду ділянку автодороги Одеса – Рені. Водозахисна дамба на ділянці від Рені до Ізмаїла протекла... у 10 місцях – вода з Дунаю уже переливається через асфальтове полотно».
Цей же текст «копіюють» багато ЗМІ, але у плані ефектності заголовків вони явно намагаються переплюнути один одного. Продовжимо. Новини Одеси: «Автодорогою Рені – Ізмаїл рушив Дунай». Не як-небудь, а саме рушив. Так і постає перед очима ця моторошна картина. Притому, що насправді на цій дорозі з'явилося лише кілька струмочків і калюж. До речі, аналогічне явище спостерігалося і у попередні роки, але тоді з цього чомусь ніхто не робив сенсацію...
Ідемо далі. АТВ: «Хвилі Дунаю на землі Одеської області». Прямо шедевр. Було б дивно, якби хвилі Дунаю виявилися на небі Одеської області! Підзаголовок: «Підготовка до можливого потопу». Мабуть, автор «перлів» зовсім не бачить різниці між «підготовкою до потопу» і підготовкою до ліквідації наслідків потопу. Читач все «переварить»...
Заголовок «Обкому»: «Розпочався потоп в Одеській області. Шуфрич з насосом уже вилетів». Ну, тут коментувати немає потреби: розпочався – так розпочався. Кожен вірить у те, у що він хоче вірити. Навіть у «глюки».
А от бачення «Daily ua»: «МНС готує тотальну евакуацію Одеської області». Прошу відзначити: тотальну! Хоча це видання наводить ту саму інформацію, що й решта: до відселення готуються 10 тисяч чоловік. Якщо це – «тотальна евакуація», то що ж тоді локальна?
Але найбільше мене потішила «нетлінка» про те, що «дельту Дунаю змиє» (на жаль, авторство не записав). Хтось уявляє собі, як можна змити дельту Дунаю? Проте, подібна маячня (навіть не маячня – дурниця) з'являється навіть на досить великих сайтах. Втім, після того, як відома прес-консультант Міжнародної комісії щодо захисту Дунаю Наталя Крістл (Відень) назвала гирло Бистре «притокою Дунаю», я уже нічому не дивуюся...
КОМУ ВІЙНА,
КОМУ – МАТИ РІДНА?
Ніхто не сперечається: небезпека прориву дамби на річці справді існує, і серйозність ситуації недооцінювати не можна. Дуже добре, що сили МНС підготувалися до гіршого і можуть зустріти стихію у всеозброєнні. Чудово, що розроблено план евакуації населення. І все-таки пригадується цитата з гоголівського «Ревізора»: «Оно, конечно, Александр Македонский герой, но зачем же стулья ломать?» Мало хто пам'ятає продовження: «От этого убыток казне».
А от з цього місця можна і детальніше. Деякі ЗМІ з посиланням на Головне управління МНС в Одеській області повідомили таке: «... У Ренійській ЦРЛ розпочалася евакуація тяжкохворих. 40 людей похилого віку, чиї будинки потрапляють у зону затоплення, евакуйовані і розташовані у родичів і знайомих».
Ця інформація – абсолютна брехня! Жодної евакуації у Рені не було і немає. Відомості МНС цілком спростував заступник голови Ренійської РДА Іван Стадников, який відповідає за гуманітарну та соціальну сферу.
Виникає запитання: навіщо ж МНС займається дезінформацією? Кому потрібно зайвий раз хвилювати людей? Я не хочу нікого звинувачувати, однак у нашій країні існують загальновідомі «традиції»: стихійне лихо – найкращий спосіб вибити бюджетні гроші. А найкращий спосіб украсти ці гроші – украсти «під шумок». Це вже давно ні для кого не секрет. До речі, земляні роботи (чи то днопоглиблення у портах, розчищення судноплавних каналів чи зміцнення дамб) в усьому світі визнані одним з найбільш корумпованих видів діяльності. Тому що жоден контролер ніколи не зможе підрахувати, скільки кубометрів землі вичерпано або насипано. Можна зробити 50 тисяч кубів, а відзвітувати за 100 тисяч. І, звичайно, одержати гроші за 100. Я вже мовчу про «звичне» для України розкрадання при будівництві доріг і відшкодуванні збитку потерпілим від стихії.
Зовсім недавно Прем'єр Микола Азаров дуже обурювався використанням державних коштів, що виділялися на протиповеневі заходи та ліквідацію наслідків повеней у Карпатах. Глава уряду відзначив, що величезні бюджетні гроші банально розкрадалися (до слова, схожі заяви не раз робив і Віктор Ющенко під час перебування Президентом). Тепер же, коли Західною Україною займаються контролюючі органи, бажано знайти ще «неляканий» регіон. І у цьому значенні повінь у Придунав’ї – прямо-таки подарунок долі для казнокрадів усіх мастей. Саме тут можна легко списати гроші і на спорудженні дамб, і на липовій евакуації населення. Адже все це – оплата техніки, пального, матеріалів, продовольства, медикаментів тощо. Між іншим, співробітники МНС зосереджені не тільки у Ренійському районі, де це справді необхідно, але й у Болграді, якому Дунай вже точно не загрожує. Знову ж, напрошується запитання: навіщо? Цікаво, що болградській владі доручено забезпечити рятувальників харчуванням, хоча закон забороняє місцевим бюджетам фінансувати те, що повинно забезпечуватися з державної скарбниці. Виходить, співробітників МНС годуватимуть з «неофіційних джерел». Зате потім який-небудь генерал «намалює», що кошти на харчування особового складу МНС виділялися з держбюджету. Втім, це лише маленький штрих до загальної картини. Тут головне – принцип.
Дай Боже, щоб дамба на Дунаї встояла. На щастя, прогнози говорять про те, що вода незабаром спадатиме. За даними Дунайського басейнового управління водних ресурсів на 4 липня, рівень річки досяг позначки 6,11 м за Балтійською системою, але вже до 10 липня очікується спад води до 5,7 м. Це – безпечний рівень.
Загалом, якщо дамба і буде прорвана, то не хвилями Дунаю. Вона буде «прорвана» для державних коштів. Можливо, завдяки їм і будуть «закриті проломи». Проте от біда: бюджетні гроші мають дивну властивість «просочуватися» між пальців чиновників. Точно так само, як зараз просочується насип уздовж траси Рені – Ізмаїл.
P.S. 4,5 млрд гривень, виділених західним областям на ліквідацію наслідків повені у 2008 році і на запобігання стихії у майбутньому, були нахабно розкрадені або закопані у землю без будь-якої користі. З такою заявою виступив Прем'єр-міністр Микола Азаров.
– За два роки жоден з мостів у Чернівецькій області не був уведений в експлуатацію, підкреслюю – жоден, – сказав Глава уряду. – На власні очі я бачив міст через Прут у селі Маршинці. Невелика споруда, яку можна збудувати за 5-6 місяців. Але досі, крім паль у воді, нічого не збудовано. І на це «використали» 68 млн грн. Я порахував: кожна паля обійшлася більш ніж у 3 мільйони. Що сказати? Немає ні совісті, ні розуму. Хто затверджував кошторис? Хто виконував роботи? Хто контролював використання матеріалів, ресурсів, хід робіт? Як могло трапитися, що цілком очевидні зловживання відбувалися на очах у всіх, і ніхто з відповідальних керівників нібито не бачив цього?
Як повідомляє прес-служба Кабміну, М. Азаров відзначив, що такі зловживання характерні не тільки для Чернівецької області.
– Скрізь по одній схемі просто розкрадали народні гроші, – відзначив Прем'єр.
Азаров доручив звільнити керівників Чернівецького обласного КРУ, басейнового управління водних ресурсів, облавтодору. Прокуророві і начальникові ГУМВС в Чернівецькій області доручено протягом місяця розслідувати справи щодо кожного недобудованого об'єкта.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |