ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Є ПЕРШИЙ МІЛЬЙОН ТОНН ОДЕСЬКОГО ХЛІБА
10.07.2010 / Газета: Одесские известия / № 72(4054) / Тираж: 23655

ШАНОВНІ ЗЕМЛЯКИ!

Щиро вітаю вас з великим звершенням – намолотом першого мільйону тонн зерна нового врожаю!

Цим високим результатом ми завдячуємо усім хліборобам Одеської області, їх щоденній невтомній праці, любові до землі та самовідданості своїй справі.

Впевнений, що ця перша, але не остання перемога наших аграріїв стане вагомим внеском у національну скарбницю зерна. Адже хліб – справжнє багатство України.

Бажаю всім трудівникам села міцного здоров’я, щастя, добробуту, нових трудових здобутків на благо держави та нашого краю. Нехай розлогі лани Одещини щедро винагороджують вас за цю нелегку, але потрібну усім нам працю.

З повагою,

голова Одеської обласної ради М. СКОРИК

Треба хліб збирати, а комбайни... поїхали

У СВК «Кубей» за станом на 7 липня не було зібрано ще 2,4 тис. га зернових. Усі 7 залучених у це господарство комбайнів поїхали. Вони простояли у Болградському районі понад двадцять днів – дощі не дозволяли працювати. А тепер, коли опади припинилися і треба, не втрачаючи ані хвилини, оперативно зібрати те, що залишилося від врожаю, помічники розвели руками: «Нам треба їхати додому молотити свій хліб. Та й термін угоди минув». До справи втрутився особисто голова райдержадміністрації Михайло Садаклієв і, нібито, вмовив два екіпажі залишитися і виручити колег. Вони трохи попрацювали, але найближчої ночі все-таки поїхали...

Спочатку передбачалося, що у Болградському районі, де збиранню підлягає близько 57 тис. га зернових, будуть задіяні 196 комбайнів. 62 із них прибули із північних районів. Коли погода, нарешті, дозволила вийти у поле, ця третина залучених комбайнів одразу поїхала...

– 14 червня ми провели семінар сільгоспвиробників, який дав старт жнивам, а через чотири дні полили дощі, – розповідає про ситуацію, що склалася, начальник управління агропромислового розвитку Болградської райдержадміністрації Сергій Сакали. – Протягом червня – у перших числах липня в Болграді випало 140 мм опадів, а у деяких селах – 210 мм, небувала для Буджацьких степів кількість. Ми пам’ятаємо дуже складні жнива 1997 року, але тоді дощі почалися, коли 50-70% урожаю було на складах. Які сьогодні у нас обставини? Ячмінь упав під вагою власного колосся. Втрати цієї культури вже становлять до 50%. Поліг і горох, але тут є ще одна проблема – після дощів почали стрімко рости бур’яни. Пшениця вже проростає у колосі.

Але ж види на врожай були, як ніколи, добрими. От Георгій Кочмар, який очолює ПП «Колос», раніше від інших вивів свої 7 комбайнів на поля і одержав: ячменю – по 55 центнерів з гектара, ріпаку і гороху – по 25 центнерів. У його колег становище гірше. Вони зіткнулися з необхідністю одночасно збирати ячмінь і ріпак.

– Звичайно, ми не могли рятувати копійки, а залишати гривні, – говорить керівник ПП «Агропродукт» Георгій Калаянов. – Спочатку зібрали ріпак, який цього року йде по 2,6 – 2,7 грн за кілограм, а потім – ячмінь, його купують по 70 – 72 копійки.

М. Калаянов цього року посіяв здебільшого безосту пшеницю, стійкішу до вологи, і яка поки що не проростає у колосі – бурий від вогкості хліб ще може почекати. А от у найближчому СВК «Баннівка» уже 18% пшениці проросло на корені. Тепер це зерно годиться лише на корм худобі.

Як сказав голова СВК «Баннівка» Василь Пундєв, з кожним днем урожайність падає: якщо перше поле пшениці дало по 41 ц/га, то вже через чотири дні збирали по 25 ц/га.

Критичне становище зі збиранням врожаю склалося і у селі Голиці.

– Щодня ми шукаємо на допомогу комбайни, зокрема і в Ізмаїльському районі, – розповідає Афанасій Черкес, який управляє сільгосппідприємствами Болградського винзаводу. – Але ніхто нам допомогти не може – у самих зерновий клин пропадає. Зараз на півдні Одещини кожен комбайн на вагу золота.

У цій дуже складній ситуації Болградська райдержадміністрація взяла під контроль усі жнивні агрегати, зокрема й ті, які перебувають у приватному секторі. Щойно завершується збирання в одному підприємстві, машини перекидаються туди, де становище найбільш критичне. Тільки так можна мінімізувати втрати.

Розуміють стан справ і механізатори – вони не зупиняють свої комбайни ні на хвилину.

Антоніна ФОМІНА, Болградський район

Перед труднощами не пасують

Хлібороби Любашівського району приступили до косовиці ранніх зернових та зернобобових культур. Загальна площа жнивного лану – понад 34 тисячі гектарів.

Як поінформувала в.о. начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, начальник відділу агротехнічного забезпечення Любов Шевцова, вже скошено понад 10 тисяч гектарів озимого ячменю при середній врожайності 25 – 30 центнерів з гектара. Лідирує ТОВ «Агро-Ритм» (керівник Віктор Стоцький), яке спеціалізується на вирощуванні насіння. Тут озимий ячмінь сорту «Луран» дає по 55 ц/га. Непогані намолоти має ТОВ «Савранський завод продтоварів», фермерське господарство «Гранат», ТОВ ВНФ «Зеленогірське», ф/г «Шевченка». 39 найбільших сільськогосподарських підприємств (а їх усіх форм власності в районі налічується понад 160) прагнуть закінчити жнива у відведені терміни.

Парк зернозбиральної техніки нараховує 124 комбайни, серед яких – 60 одиниць СК-5 «Нива», вісімнадцять «Дон-1500», десять «Форшрітів», вісім «Домінаторів», шість «Джон-Дірів», чотири «Полісся», а також інша продуктивна техніка іноземного виробництва. Сім господарств жнивують новими зернозбиральними агрегатами, в числі котрих – чотири комбайни, придбані з 30-відсотковою знижкою в рамках обласної програми забезпечення сільгоспвиробників новою технікою. Завдяки наявному власному парку машин і 13 залученим комбайнам навантаження на кожен з них складає 250 гектарів, що дає змогу хліборобам за два тижні завершити косовицю хлібів.

Перевозять збіжжя від комбайнів на токи та хлібоприймальні підприємства майже 200 автомобілів. Правда, цьогорічна забезпеченість пально-мастильними матеріалами жнивної кампанії набагато не дотягує до стовідсоткової позначки. Відтак декотрим господарникам доводиться заправляти автомобілі й комбайни, як мовиться «з коліс». Хлібороби стурбовані й збереженням зібраного хліба, зокрема розцінками хлібоприймальних підприємств району на доочищення та просушування зерна. Адже вологість його значно вища, ніж потрібно, тому аграрії можуть понести додаткові затрати. А при нинішніх закупівельних цінах на зерно це боляче вдарить по прибутках хліборобів.

Але труднощі, що традиційно виникають напередодні жнив у вигляді підвищення цін на пальне та запчастини, поганих польових доріг, низьких закупівельних цін долаються справжніми господарями, які напружено працюють на землі.

Юрій ФЕДОРЧУК, власкор «Одеських вістей», Любашівський район

100-тисячний рубіж саратців

Хлібороби Саратського району, незважаючи на часті дощі, першими в області подолали 100-тисячний рубіж з намолоту ранніх зернових і зернобобових культур. Лідерами жнив серед механізаторів стали екіпажі комбайнерів у складі А. Урсакі та Н. Реутова (СФГ «Нива»), Г. Отяна та А. Пеліна (СВК «Победа»), Г. Тимохіна та С. Жбанкова (СВК «Сергіївка»), П. Узунова, С. Георгієва, А. Тандира та В. Заболотного, П. Нейкова (СВК «Дружба»). У районі уже є господарства, які зібрали понад 10 тис. тонн зернових – це СВК «Родина», «Дружба», ФГ «Балкани».

Вікторія ІОЖИЦЯ, Саратський район

На екваторі жнив

Березівський район за площею ранніх зернових та технічних культур – один з найбільших в області. У ці жнива збиранню підлягає 58 тисяч гектарів зернових та ще 7,2 тисячі – ріпаку. За даними районного управління агропромислового розвитку, половину зернових уже скошено й обмолочено, ріпак зібрано на двох третинах від його загальної площі. Середня врожайність по району – у межах 28,5 ц з гектара.

Дощі, які спочатку радували, а потім не на жарт затривожили хліборобів, внесли свої корективи як у темпи жнивних робіт, так і в показники врожайності. Але, як коментує голова РДА Сергій Кухтик, вдалося сконцентрувати належну кількість комбайнів (210 одиниць) і налагодити справу так, щоб використати з максимальною віддачею кожну погожу годину. Тож не дивно, що ледве не на кожному полі можна побачити колії від КАМАЗів, які відвозили зерно по мокрій ще землі. А досвідчені жниварі в цей час на пониженій швидкості вже обмолочували підсохлі колоски прямим комбайнуванням.

Оперативний штаб з числа працівників районного управління агропромислового розвитку, РДА та інших державних установ постійно надає консультативну допомогу великотоварним та дрібним сільськогосподарським підприємствам, організував суворий контроль не тільки за намолоченим хлібом, а й за належним дотриманням умов праці, організації відпочинку жниварів, їхнім якісним харчуванням, протипожежною безпекою у полі.

Такі господарства, як ПП «Чорногірське», ТОВ АФ «Маяк», АФ «Основа», АФ ім. М.О. Посмітного, «ЮГ-Агросервіс», «Україна-2004», ПП «Чеське», ФГ «Імпульс», «Сатурн» та ін. упевнено перетнули жнивний екватор і цими днями святкуватимуть обжинки. Подальша концентрація зернозбиральної техніки в решті господарств дасть змогу і там без зайвих зволікань зібрати хліб.

Автор: Олександр НЕБОГАТОВ, власкор «Одеських вістей», Березівський район


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту