![]() |
|
![]() |
![]() |
Протягом останніх двох з половиною років ТОВ «Нива» залишається єдиним агроформуванням району, де утримується велика рогата худоба. Хоча особливої радості від такої винятковості самі працівники Йосипівського сільгосппідприємства не відчувають. На сьогодні поголів’я ВРХ господарства налічує 300 тварин, в тому числі 120 корів дійного стада. Молочнотоварна та свинотоварна ферми господарства забезпечують роботою близько тридцяти жителів Йосипівки. На сьогодні 11 доярок, серед яких три підмінні, надоюють в середньому за добу від кожної корови по 10 кілограмів молока. Деякі кошти надходять до бюджету господарства від реалізації на м’ясо молодняка кондиційної ваги великої рогатої худоби.
Практично на цьому і закінчуються для «нивівців» усі позитиви від утримання худоби. Далі починається одна велика суцільна проблема – розрахунки за вироблену молочну продукцію. Досить тривалий період ТОВ «Нива» співпрацює щодо збуту молока з Балтським молочно-консервним комбінатом. Тривалий час переробне підприємство справно розраховувалося з агроформуванням за отриману сировину для свого виробництва. Та в позаминулому році розпочалися збої. А потім комбінат взагалі припинив перераховувати гроші Йосипівському сільгосппідприємству, хоча постачання молокосировини тривало. З кожним місяцем борг Балтського підприємства зростав і на початок 2010 року сягнув майже 200 тисяч гривень. Цьогоріч переробники знову почали розраховуватися за молоко, але не у повному обсязі. А от коли буде погашено борг за попередній період, поки що невідомо.
Не назвеш втішним і нинішній стан у свинарській галузі господарства. Торік було реконструйовано свинарник. При облаштуванні тваринницького приміщення використано принцип данської технології розведення свиней з урахуванням місцевих умов. Товариство закупило свиноматок та кнурів великої білої породи. Звісно, на все це агроформування витратило чималі кошти. Підсумки роботи свинотоварної ферми за минулий рік вселяли надію на те, що вкладені в свинарську галузь гроші окупляться вже найближчим часом. І свині кондиційної ваги, і поросята користувалися досить високим попитом. Та й ціни на живу вагу були доволі прийнятними. Але цьогоріч ситуація кардинально змінилася.. Значно впала закупівельна ціна на свиней. Спочатку знизився, а потім і зовсім зник попит на свинок. Внаслідок цього сільгосппідприємству у 2010-му не вдалося реалізувати жодної голови ні поросят, ні кондиційних свиней. А тим часом поголів’я зростає, переповнюючи тваринницьке приміщення. Щомісяця товариство втрачає безвідплатно близько 10 тисяч гривень на утримання свиноферми. Таким чином, замість очікуваних доходів «Нива» має великі збитки.
– Протягом останніх років, – говорить директор ТОВ «Нива» Володимир Фіник, – господарство утримувало тваринницьку галузь лише, аби надати робочі місця жителям села. Збитки перекривалися за рахунок прибутків від реалізації продукції рослинництва. До того ж реалізовуючи молодняк на м’ясо, сільгосппідприємство мало постійно, як то кажуть, «живу» копійку. Тепер же, коли збуту немає, а витрати все зростають, ситуація зайшла у безвихідь. Як не прикро, – резюмує керівник агроформування, – але якщо до кінця року ситуація не поліпшиться, доведеться товариству відмовитися від утримання і великої рогатої худоби, і свиней. І така сумна перспектива цілком реальна. Вирішити дану проблему неможливо ні на рівні району, ні на рівні області. Не впасти останньому оплоту молочного тваринництва у районі допоможе тільки зміна вектора продовольчої політики держави. Якщо продовольче забезпечення населення країни відбуватиметься не шляхом ввезення продукції сумнівної якості та невідомого походження з-за кордону, а за рахунок закупівлі м’яса та молока, вироблених вітчизняними сільгоспвиробниками, то не тільки збережеться МТФ та СТФ у ТОВ «Нива», а не виключено, почне відроджуватися повноцінна тваринницька галузь і у інших сільгосппідприємствах.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |