![]() |
|
![]() |
![]() |
Дощі порушили усі плани
Станом на 14 липня хлібороби Одещини зібрали врожай з 50 відсотків площ, в тому числі озимого ячменю – з 87 відсотків, озимої пшениці – з 31, гороху – з 58, ярого ячменю – з 26 відсотків площ. Таким чином, темпи жнив на 25 відсотків нижчі, ніж тогоріч.
За словами в.о. начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Івана Панчишина, на цей час намолочено 1 мільйон 388 тисяч тонн зерна. Середня врожайність становить 25,7 ц з гектара, що на один центнер більше, ніж у минулому році. Зокрема озимої пшениці – 30,1 ц з гектара, озимого ячменю – 25,9, гороху – 16,4, ярого ячменю – 18,2 ц з гектара. Найвища врожайність досягнута в господарствах Саратського, Арцизького та Березівського районів, відповідно 30,1, 29,8 і 28,4 ц з гектара.
Одноразово з зерновими культурами йде збирання ріпаку. Його вже зібрали з 86 відсотків посівних площ. Намолочено понад 221 тис. тонн при середній урожайності 14,1 ц з гектара.
Як зазначає Іван Васильович Панчишин, в жнивах на Одещині на середину липня брали участь 3,6 тис. власних та 1038 залучених з інших регіонів України зернозбиральних комбайнів. Пально-мастильні матеріали господарствами закуповуються, як правило, за ринковими цінами, але їх є достатньо.
У той же час, повідомляє він, жнива в області проходять у важких умовах, що пов’язано з несприятливими погодно-кліматичними умовами. Практично щоденно, починаючи з третьої декади червня, ідуть дощі, вони супроводжуються шквальними вітрами та градом. Так, за третю декаду червня випало майже 5 декадних норм опадів, а за першу десятиднівку липня – три декадні норми.
– Скажіть, будь ласка, як дощі впливають на якість зерна та його врожайність?
– Передусім, ми планували отримати не менше 70 відсотків продовольчого зерна високої якості, і для цього були відповідні умови, – відповідає Іван Васильович. – Але через дощі нашим планам не судилося здійснитися. Така ж картина склалася стосовно обсягів зернових та зернобобових. Тому ми сподіваємося зібрати 2 мільйони 600 тисяч тонн ранніх зернових, а в цілому 2,8 мільйона тонн, тобто на рівні минулого року. Хоча наш попередній прогноз був як мінімум на 200 тисяч тонн вищий.
– Які ціни на сьогодні склалися в регіоні на зібране збіжжя?
– За тонну ріпаку трейдери дають 2800 – 3000 гривень, за ячмінь – від 900 до 1050 гривень за тонну, що в першому й другому випадку майже на 200 гривень більше, у порівнянні з початком жнив. За тонну пшениці 6-го класу одна з фірм в Ренійському порту готова заплатити близько 900 гривень. Інших пропозицій поки ще не було…
Залежно від погодно-кліматичних умов одеські хлібороби планують завершити жнива до кінця липня, або принаймні не пізніше 5 серпня.
Анатолій МИХАЙЛЕНКО, «Одеські вісті»
«Зернятко», пошкоджене градом
За два тижні жнивної кампанії аграрії Березівського району не бачили жодної погожої днини: майже щодня йшли зливи. Вони нерідко супроводжувалися шквальними вітрами, а подекуди – градобоєм. Найбільших втрат зазнало ДП «Зернятко» (керівник В. Мосійчук). Град не залишив жодного шансу гарним посівам на площі майже 500 га.
Підприємство багато років використовує сучасні технології. Цього річ, наприклад, на хлібний масив було внесено майже 350 тонн аміачної селітри, використано належну кількість засобів захисту рослин. Все врахували для досягнення найвищого результату: і потужний новітній арсенал техніки, і укомплектованість досвідченими фахівцями, і налагодженість виробничого процесу.
Але, на жаль, добрий старт не завжди забезпечує перемогу на фініші. З чудових на вигляд 460 га посівів ріпаку господарство зібрало урожай лише зі 172-х при врожайності 33 центнери з гектара. Майже 286 га були знову ж таки вибиті градом. Крім того, за словами Віталія Леонідовича Мосійчука, на ланах підприємства вперше посіяли канадський сорт пшениці «Варвік» і очікували отримати урожайність в межах 55 – 60 ц/га. Натомість, через град 228 га згодяться лише на січку. Із сумом керівник підраховує збитки від стихійного лиха, які за ринковою вартістю складають близько 3 млн грн.
Дощі тривають: вологий ґрунт, вологе зерно... Та комбайни все ж у полі. Чекати немає сенсу, адже невідомо, коли буде змога зібрати такий-сякий хліб. Обліковець О. Колодяжний, заміряючи вологість зерна разом із молодим, але досвідченим комбайнером М. Бичком (на знімку), констатував, що вона сягає 17 відсотків. Це досить високий показник, при якому за інших умов комбайнеру довелося б чекати сухої погоди. Але не сьогодні… Керівництво підприємства високо цінує нелегку хліборобську працю.
Досвідчений хлібороб В. Мосійчук навіть у найважчі часи уміло організовує виробничий процес. Сподіваючись на допомогу держави, він зібрав відповідні документи, що фіксують наслідки стихійного лиха.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.010Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |