![]() |
|
![]() |
![]() |
14 липня засоби масової інформації поширили повідомлення про те, що постановою Національної комісії регулювання електроенергетики № 812 від 13.07.2010 р. роздрібні ціни на природний газ для населення України з 1 серпня поточного року зростуть на 50%.
Таким чином, ціна на природний газ для абонентів, які споживають не більше 2,5 тис. куб. м за рік, за наявності лічильника, зросте до 725,4 грн за 1 тис. куб. м (з 483,6 грн), за відсутності лічильника – до 798 грн за 1 тис. куб. м (з 531,6 грн).
Для абонентів, які споживають не більше 6 тис. куб. м за рік, за наявності лічильника, ціна зросте до 1098 грн за 1 тис. куб. м (з 732 грн), за відсутності лічильника – до 1207,8 грн за 1 тис. куб. м (з 805,2 грн).
Тим, хто споживає не більше 12 тис. куб. м газу за рік, за наявності лічильника доведеться платити 2248,2 грн за 1 тис. куб. м замість 1498,8 грн, за відсутності лічильника – 2473,2 грн за 1 тис. куб. м замість 1648,2 грн.
Абонентам, які споживають понад 12 тис. куб. м за рік, за наявності лічильника потрібно буде платити 2685,6 грн за 1 тис. куб. м (до цього було 1790,4 грн за 1 тис. куб. м), за відсутності лічильника – 2954,1 грн за 1 тис. куб. м (раніше було 1968,6 грн за 1 тис. куб. м).
Слід нагадати, що така система диференціації цін на газ діє з 1 січня 2007 року. Останнє ж підвищення відпускних цін на блакитне паливо для населення, диференційованих щодо річного обсягу споживання і наявності або відсутності в абонента лічильника, було 1 грудня 2008 року. Тоді тариф зріс на 35 відсотків.
Нове підвищення ціни на імпортний природний газ для розсудливих українців не було несподіванкою. Несподіванкою стало те, що таке рішення було ухвалено так швидко. Адже ще свіжі у пам'яті так звані Харківські угоди, на яких, зокрема, Президент України Віктор Янукович і Прем'єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін обговорили і питання постачання російського газу до України за прийнятною для нас ціною.
Виникла колізія з ціною на газ обговорювалася і на черговій прес-конференції, яку провели депутат Одеської обласної ради, секретар обласної організації ППСУ Ольга Соловенко та завідувач кафедри світового господарства і міжнародних економічних відносин університету ім. І.І. Мечникова, доктор економічних наук Сергій Якубовський.
Треба сказати, що політик і учений по-різному дивляться на виниклу проблему. Ольга Соловенко розцінює такий крок нової влади як відступ від передвиборних обіцянок. Мало того, на її думку, підвищення цін на природний газ для населення і, передусім, для промислових і комунальних підприємств автоматично призведе до підвищення вартості усіх товарів без винятку. Що, у свою чергу, ще більше збільшить соціальне напруження у суспільстві.
У той же час Сергій Якубовський вважає, що роздрібні ціни на природний газ для населення після підвищення на 50 відсотків відповідатимуть економічно обґрунтованому рівню.
За його словами, завдяки ухваленню цієї постанови, багаті платитимуть належну ціну за газ, а незахищені верстви населення одержать адресну матеріальну допомогу, що допоможе уникнути розкрадання коштів.
– Коли даються загальні дотації з тією або іншою метою, дуже легко красти звідти. Якщо допомога буде адресна, то жодна людина не віддасть її, тому що це будуть його кревні гроші, – заявив С. Якубовський.
Крім того, на його думку, необґрунтована ціна на газ, потребувала колосальних дотацій, що призводило до недофінансування медицини, освіти та інших галузей.
У той же час опоненти зійшлися на тому, що таке раптове ухвалення постанови про підвищення внутрішньої ціни на енергоносії для споживачів пов'язане з майбутнім одержанням Україною кредиту від МВФ у сумі 14,9 мільярда доларів США. Що, втім, не приховують і в урядових колах.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |