![]() |
|
![]() |
![]() |
Михайло Іванович ВЛАД у районі людина не нова, не зі сторони. Досвід у нього напрацьований великий та цінний. То ж проблеми сільськогосподарського товаровиробництва знає не з чуток. Досить успішно керував радгоспом «Зоряний». До труднощів звиклий, але принципово з ними ніколи не мирився. Такої вже він вдачі. Наша розмова із Михайлом Івановичем Владом – першим заступником голови райдержадміністрації, звичайно ж, почалася зі жнив – найскладніших за багато років.
Михайло Іванович відповідав емоційно:
– Ото вже справді, боротьба за хліб. Дощі. Град. Вибито 1000 гектарів ріпаку, 500 га – озимого ячменю. Значного збитку від градобою зазнали ТОВ «Агропройм – холдинг», Ізмаїльська дослідна станція, фермерське господарство «Промінь», агрофірма «Бургуджи». Негода ніби випробовувала хлібороба на стійкість. Добре, до жнив район підготувався ґрунтовно. Було відремонтовано техніку, заготували пально-мастильні матеріали, організували для учасників жнив гаряче харчування. Єдиною перешкодою був неврівноважений характер погодних умов. Від механізаторів лише й чуєш: хоча б ще день без дощу. Вони навіть сплять у кабінах комбайнів, щоб не проґавити погожу хвилину. Їй на нинішніх жнивах ціни немає. На кону – доля врожаю. Саме таке протистояння негоді і допомогло зібрати у дуже складних умовах вже понад 130 тисячі тонн зерна із врожайністю зернових культур 30 центнерів.
– Цього року техніку зі сторони залучали?
– Обов’язково. З початку жнив задіяно понад 200 комбайнів, близько 80 – залучених. Потужні господарства – та ж агрофірма «Бургуджи» – обійшлися суто своєю сучасною технікою. Це господарство протягом багатьох років серед передових. Тут інтенсивним технологіям вже давно зелена вулиця. Витрати чималі, але вони з лишком окуповуються. Керівник «Бургуджи» Сергій Паращенко це засвоїв на все життя. А потужне базове господарство на селі – це успішне розв’язання з його допомогою багатьох соціальних проблем.
– Проте, зарплата сільського трудівника все ще дуже низька. У деяких господарствах вона навіть нижча за мінімальну, і про це принципово говорилося на сесії райради. Молодь виїздить до міста. Село старіє. Але ж економісти запевняли, що лише ринок здатний усе стабілізувати.
– Їхні прогнози не справдилися. Те потужне сільське господарство, яке ми колись мали, було буквально розчавлене бездумним реформуванням. Душа болить, коли бачиш останки зруйнованих молочнотоварних ферм, великих тваринницьких комплексів. За цей час ми втратили і солідні птахоферми в Острівному та Вознесенці, комбікормовий завод в Арцизі. У результаті люди виявилися без роботи й без віри у завтра. Це, вважаю, найтрагічніше у тому часі, який ми так важко пережили. Зараз нова влада країни повернулася лицем до села. Визначені пріоритетні напрями розвитку сільського господарства. Це додає сил.
– Михайле Івановичу, у цих нових умовах, як Ви самі оцінюєте свою роль першого заступника, голови, керівника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації?
– Знаєте, моїм правилом завжди було не заважати. Допомогти, підказати – так. Це дуже актуально сьогодні, коли більшість сільгосптоваровиробників мають і непогано ведуть свій агробізнес. Інша справа – домогтися від них нормальних взаємин із власниками орендованої ними землі. Так, щоб неврахованим жоден її клаптик не залишився. Але ж факти приховування доходів від її використання комісія щодо наповнення бюджету райдержадміністрації виявила. І багато інших порушень. Наприклад, – передача землі в оренду за усною домовленістю. Виходить, що прибутковий податок за виданий урожай орендар не платить. Не виняток, і коли він продовжує користуватися землею вже після завершення дії колишнього договору. Це вже ні що інше, як її самозахоплення. Відмовки типу «не знав» комісією не приймалися. Тим більше, що дане питання порушувалося ще й на сходах громад, проведених сільськими радами. Але зараз усе це, я б сказав, упорядковуємо. І стан справ помітно поліпшується.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |