ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ПАСТИРСЬКЕ СЛОВО ДО ОДЕСИТІВ
24.07.2010 / Газета: Одесские известия / № 78(4060) / Тираж: 23655

22 липня у стінах національного театру опери та балету відбулась зустріч Святійшого Патріарха Московського і усієї Русі Кирила із громадськістю Одеси. Послухати мудре пастирське слово прийшли представники влади, священнослужителі, політики, громадські діячі, творча інтелігенція.

На самому початку свого звернення Владика згадав історію Одеси, яка нерозривно пов'язана з історією православ'я. Патріарх підкреслив, що стрижнева основа цього багатоликого, багатонаціонального міста, яке зуміло зберегти своє обличчя, спирається на потужний культурний шар, що проникає своїм корінням у руську старовину, у Київську Русь.

«Любое многообразие должно опираться на некий фундамент, несущую конструкцию, и, мне кажется, этой несущей структурой является православие», – сказав Патріарх.

Патріарх Московський і всієї Русі Кирил порушив теми балансу між національним та універсальним, місцевим і вселенським, тимчасовим і вічним, а також причини зародження націоналізму. Міркував Патріарх Кирил і про те, до чого може призвести спроба деяких західних держав створити якусь модель майбутнього безконфліктного суспільства, де «построение мультикультурного общества происходит на нерелигиозной основе, а религии отводится внешняя роль, она, как и идеология, объявляется частью самоидентификации человека».

Як вважає Патріарх, це в підсумку буде означати «построение безбожного, атеистического общества».

Як приклад Патріарх навів ситуацію в одній із західноєвропейських країн, у якій на свято Різдва Христового забороняють ставити ялинки у громадських місцях, посилаючись на те, що цим нібито можуть бути ображені релігійні почуття, наприклад, мусульман або іудеїв.

«Я спрашивал мусульман, обижает ли их то, что христиане празднуют Рождество? Они отвечали, что их скорее бы расстроило, если бы христиане не отмечали этот праздник, – навів приклад терпимості взаємин між представниками різних конфесій Патріарх всієї Русі Кирил. – Нельзя пытаться сбалансировать межрелигиозные и межкультурные отношения отказом от религиозного наследия. Потому что все мы прекрасно знаем – вместе с исключением религии из жизни общества исключается и мораль, нравственная составляющая, люди часто теряют человеческий облик. Чтобы понять это, достаточно включить телевизор. С экрана нередко на нас смотрят киногерои, потерявшие человеческое обличие».

Патріарх Кирил відзначив також, що у сучасної боротьби з релігією під гаслом світськості будуть небезпечні наслідки.

«Мы уже сейчас видим, как построение многокультурного безбожного мира формирует гетто религиозных фанатиков», – заявив патріарх Кирил.

У той же час він висловив упевненість у тому, що можна і потрібно уникнути цих крайнощів у громадських відносинах.

Патріарх Кирил переконаний: «Только когда люди живут по законам любви, гармонизируются все межрелигиозные и межнациональные отношения, мир становится другим».

Після завершення виступу Патріарх Кирил відповів на запитання присутніх. Людей цікавила думка Святійшого Патріарха про моральний стан сучасної людини, про користь чи шкоду анонімних дискусій в інтернеті. Було поставлено запитання і про музичні уподобання Владики, і, звичайно ж, про почуття гумору, без якого важко уявити наше місто.

Патріарх Московський і всієї Русі Кирил назвав почуття гумору корисною соціальною якістю.

«Без юмора жизнь становится опасной», – заявив Патріарх. Як вважає Владика, «большинство плохих людей лишены чувства юмора».

Предстоятель сказав, що з дитинства дуже любив читати Чехова, і його твори майбутній Патріарх прочитав усього.

Виховане Чеховим почуття гумору дуже допомагало Предстоятелю у шкільні роки – завдяки цій якості йому, як дитині, що вірує, вдавалося легко ставитися до утисків з боку атеїстично налаштованих вчителів.

Глава Церкви розповів, що в оперному мистецтві перевагу віддає музиці італійського композитора Джузеппе Верді.

На завершення зустрічі Святійший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил призвав Боже благословення на місто Одесу та його жителів.

Своїми враженнями від зустрічей з Патріархом Кирилом поділився голова Одеської обласної ради Микола Скорик:

– Мені пощастило розмовляти з Патріархом. Його внутрішня сила і мудрість справляють величезний вплив. Від Владики випромінюється надзвичайно потужна енергетика, що неможливо не відчути.

* * *

Після зустрічі в оперному театрі Патріарх у супроводі перших осіб області та міста зробив прогулянку Приморським бульваром. Там він зустрівся із численними одеситами та гостями міста, давши їм своє першосвятительське благословення.

Наукова рада Одеської національної юридичної академії присвоїла Патріархові Кирилові відзнаку Почесного доктора ОНЮА за «багаторічну пастирську працю щодо формування моральних засад слов'янських націй, торжество Симфонії взаємин Церкви та Держави».

* * *

Також Патріархові піднесли Дарохранительницю за подобою до храму Святої Великомучениці Тетяни і мантію почесного доктора з конфедераткою.

Учора Святійший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил завершив свій візит до Одеси. В аеропорту Святійшого Владику проводжали керівники області та міста, представники духівництва та громадськості.

Автор: Вікторія ЄРЬОМЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.018
Перейти на повну версію сайту