![]() |
|
![]() |
![]() |
Виходячи з основних завдань і функцій, відділення Національної служби посередництва і примирення (НСПП) в Одеській області спрямовує свою діяльність на поліпшення соціально-трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів, їх прогнозування та сприяння своєчасному вирішенню.
Упродовж першого півріччя 2010 року на контролі відділення НСПП знаходилися: 4 колективні трудові спори, один з яких вирішений; у системі запобігання виникненню колективних трудових спорів — 8 підприємств; 17 підприємств — потенційно конфліктогенних.
Аналіз соціально-економічного стану Одеської області у першому півріччі свідчить, що найбільш складний період пройдено і намітилася стійка тенденція до стабілізації та поступового відновлення економіки регіону. Водночас, значна кількість підприємств ще знаходиться під впливом фінансово-економічної кризи, що негативно позначається на стані соціально-трудових відносин у колективах.
Зроблений відділенням НСПП аналіз засвідчив, що найвагомішим об'єктивним чинником дестабілізації стану соціально-трудових відносин залишається заборгованість з виплати заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної зарплати. Цей чинник призвів до виникнення соціального напруження на 7 підприємствах (87,5% всіх
підприємств, які знаходилися на контролі відділення щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів). На всіх 17 підприємствах, які перебували на контролі як потенційно конфліктогенні, причиною виникнення соціальної напруги була заборгованість із заробітної плати.
За статистичними даними, станом на 1 червня заборгованість із заробітної плати на економічно активних підприємствах Одещини зросла на 60,4% і становила 45956 тис. грн. Найбільша частка боргу економічно активних підприємств припадає на галузі: транспорту та зв'язку (33,5% загальної суми боргу),, будівництва (26,6%), промисловості (14,4%).
Одним з основних чинників загострення стану соціально-трудових відносин, який має об'єктивний характер, є незадовільний фінансовий стан підприємств, зумовлений значними обсягами дебіторської та кредиторської заборгованості. Суб'єктивним чинником дестабілізації між сторонами соціально-трудових відносин та виникнення колективних трудових спорів в регіоні стало нереагування або несвоєчасне реагування власника (уповноваженого ним органу, представника) на вимоги найманих працівників. Ці фактори призвели до загострення соціально-трудових відносин у КП «СМЕП» (м. Одеса), КП «Управління комунального господарства смт Сергіївка (Білгород-Дністровський район), КП «Міськзелентрест» (м. Одеса), КП електричних мереж зовнішнього освітлення «Одесміськсвітло» (м. Одеса), КП «Міські дороги» (м. Одеса), КП «Управління житлово-комунального господарства» смт Тарутине.
До накопичення підприємствами житлово-комунального господарства значних боргів із заробітної плати призвели заборгованість бюджетів різних рівнів перед цими підприємствами за надання послуг пільговим категоріям споживачів, невідповідність тарифів собівартості, зростання заборгованості населення за житлово-комунальні послуги. До речі, заборгованість населення з оплати житлово-комунальних послуг на початок травня 2010-го становила 593,2 млн грн.
Соціально-трудові відносини залишаються нестабільними на підприємствах транспорту. Складний фінансовий стан більшості підприємств галузі призвів до виникнення заборгованості із заробітної плати. Станом на 1 червня борг із виплати зарплат на економічно активних підприємствах галузі склав 15408 тис. грн, 73,5% даної заборгованості — це борг із заробітної плати найманим працівникам КП «Одесміськелектротранс» (тут не виплачено заробітну плату за січень — травень).
Об'єктивними чинниками погіршення соціально-трудових відносин (в тому числі наявність заборгованості із заробітної плати), виникнення колективних трудових спорів на підприємствах та в організаціях області є; незадовільний фінансовий стан підприємств, спричинений зменшенням обсягів виробництва та надання послуг, відсутність замовлень, низький рівень технологій, значні обсяги кредиторської та дебіторської заборгованостей, неврегулювання цін і тарифів у галузі ЖКГ, заборгованість місцевого бюджету з погашення різниці між собівартістю послуг та встановленими тарифами, недофінансування по дотаціях, субсидіях, передбачених законодавчими і нормативно-правовими актами для відшкодування витрат підприємств, організацій та установ, бюджетна заборгованість з оплати продукції, робіт та послуг.
З метою вирішення колективних трудових спорів та запобігання їх виникненню фахівці відділення проводять неодноразові зустрічі з керівниками райдержадміністрацій, органів місцевого,самоврядування, власниками підприємств, профспілковими лідерами, представниками трудових колективів, беруть участь у проведенні процедур, що примиряють, надсилають відповідні інформації та запити в місцеві та центральні органи виконавчої влади, рекомендації сторонам соціально-трудових відносин та вищестоящим органам.
У результаті заходів відділення у взаємодії з органами виконавчої влади, об'єднаннями профспілок та позаштатними інституціями НСПП у першому півріччі цього року погашена заборгованість із заробітної плати у сумі 4730,1 тис, грн.
У разі погіршення стану соціально-трудових відносин, виникнення конфліктних ситуацій на підприємствах та в організаціях звертайтеся за допомогою щодо їх вирішення до відділення НСПП в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Канатна, 83, каб. № 705, 706, тел. 728-35-72.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |