![]() |
|
![]() |
![]() |
На засіданні секретаріату Національної спілки журналістів України, яке відбулося 16 липня за участю Прем'єр-міністра Миколи Азарова, йшлося про спільну роботу НСЖУ та уряду у процесах реформування вітчизняної інформаційної сфери.
У своєму виступі голова НСЖУ Ігор Лубченко виклав позицію спілки у вирішенні нагальних питань проблем українських мас-медіа. «Для нас має принципове значення, що стосунки влади і журналістики — одна з констант існування демократичного суспільства, Люди, які отримують від співгромадян представницький чи виконавчий мандат, незалежно де — у столиці чи у найглухішому селі, мають чітко усвідомити, що без журналістів суспільство не почує владу. Але, підкреслю, і влада без нас не почує своїх співгромадян, їхні проблеми і болі. Ми — той місток, який служить транслятором між владою і суспільством. Ми всі, хто працює у засобах масової інформації, на яких би позиціях не стояли, хочемо добра нашій Україні, її талановитому народу. Ми і надалі інформуватимемо своїх читачів, слухачів, глядачів про всі кроки влади, але ми так само завжди критикуватимемо всі її непродумані вчинки чи бездіяльність — це нам велить робити наш обов'язок контролерів з боку суспільства за діями влади, роль сторожових псів демократії», — підкреслив Ігор Любченко. Голова НСЖУ звернув увагу Прем'єр-міністра на не правочинні дії окремих представників влади щодо журналістів і цілих редакційних колективів. Зокрема розповів і про газету «Чорноморські новини». «Ми вважаємо, слід притягти до відповідальності голову Одеської обласної держадміністрації пана Едуарда Матвійчука, який одноосібно вивів держадміністрацію з співзасновників єдиної обласної україномовної газети «Чорноморські новини», натомість прагне створити за приватний кошт державну газету «Одещина». Роблячи такі кроки, глава облдержадміністрації повинен же хоча б заглянути у закони! Ні сам одеський губернатор, ні обласна прокуратура не зреагували на листи трудового колективу та читачів, звернення Національної спілки журналістів. Якщо так поводиться голова обласної держадміністрації, то що вже говорити про керівників районів?», — звернувся до керівника уряду лідер професійної творчої спілки журналістів України.
Ігор Лубченко назвав цілу низку й інших прикладів порушень нинішньою владою прав журналістів, свободи слова загалом. «Найбільшого удару нинішня українська влада, — з болем і обуренням водночас говорив Ігор Федорович, —зазнала не в Брюсселі чи Страсбурзі, а на Черкащині у районному центрі Городище. Там колектив районної газети «Вісник Городищини» після зустрічі з головою районної державної адміністрації, який грубо, безтактно розмовляв з працівниками редакції, погрожував, що вони приповзуть ще до нього на колінах, одностайно подав заяви на звільнення, забрав трудові книжки і зареєструвався на біржі праці... Ось так голова Городищенської райдержадміністрації Ігор Швець примудрився перекреслити всі запевнення Президента і Прем'єр-міністра у тому, що вони прагнуть утвердити в Україні свободу слова, не допустити втручання владоможців у редакційну політику».
Поінформувавши Миколу Азарова про інші факти тиску на редакційні колективи і конкретних журналістів, що мали місце в різних регіонах держави, Ігор Лубченко звернувся до керівника уряду з проханням доручити Головдержслужбі перевірити факти тиску посадових осіб на редакції ЗМІ та порушити питання про притягнення винних до відповідальності, підсумки перевірки розглянути на засіданні уряду, постановою Кабміну зобов'язати Раду Міністрів АРК, облдержадміністрації не рідше одного разу на півроку обговорювати питання про стан свободи слова у регіоні з участю голів місцевих адміністрацій і керівників комунальних та приватних засобів масової інформації, керівників обласних організацій Національної спілки журналістів України.
У свою чергу прем'єр-міністр Микола Азаров заявив про необхідність зобов'язати виконавчу владу реагувати на критичні публікації у ЗМІ: «Ми напрацюємо відповідну постанову і зобов'яжемо реагувати на критику будь-якого засобу масової інформації... Якщо там викладена правда, якщо там містяться факти, на які потрібно реагувати, то ми примусимо владу реагувати. Ми розробимо систему, при якій влада буде на це реагувати... Будь-яка публікація, якщо вона професійна, якщо вона зроблена з патріотичних і громадянських позицій, то, безумовно, ми на неї реагуватимемо і щодо неї вживатимуться заходи — однозначно».
Водночас голова уряду засудив так звану замовну журналістику, яка за гроші реалізує «чорний піар». Він виступає за розвиток в Україні незалежних ЗМІ. За його словами. Кабінет Міністрів готовий створювати умови для розвитку свободи слова в Україні. Микола Янович закликав Національну спілку журналістів разом з урядом розробити механізми, які краще захищатимуть свободу слова водночас перешкоджатимуть появ неправдивих замовних матеріалів «Треба разом думати, як в країні створити можливості для розвитку свободи слова, для свободи друку, і як розставити хоча б елементарні запобіжники для поширення брехні. Як зробити так, щоб в Україні з'явилися реальні незалежні ЗМІ».
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |