ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
НАБОЛІЛО — «НП» РАЙОННОГО МАСШТАБУ, АБО ВІДДАЙТЕ НАШУ ЗЕМЛЮ
29.07.2010 / Газета: Одесские известия / № 80(4062) / Тираж: 23655

26 липня під стінами Любашівської райдержадміністрації 80 власників земельних паїв зібралися з вимогою розірвати договір оренди з ТОВ «Агро-Нордік» (директор Микола Кучеревський), якому в свій час вони віддали в обробіток наділи. Справа в тому, що сьогодні з 2 тисяч гектарів площ колись передового на Одещині колгоспу «Зоря комунізму» не засіяно жодного клаптика землі. Найродючіші ґрунти заросли карантинними бур’янами. Люди вкрай стурбовані і обурені таким господарюванням, тому хочуть отримати законну орендну плату за 2010 рік і якнайскоріше передати свої паї у надійні руки. Вони не можуть без сліз дивитися, як занапащаються їхні поля.

Актова зала адміністративної будівлі ледве могла вмістити всіх бажаючих поставити остаточну крапку у цій справі. Голова райдержадміністрації Олексій Вовк поінформував присутніх, що це питання попередньо розглядалося 19 липня. Тоді директор товариства Микола Кучеревський пообіцяв людям погасити заборгованість по заробітній платі і приступити до обробітку землі. Це він підтвердив і на нинішньому зібранні. Ситуація, за його словами, спричинена економічною кризою і несприятливими погодними умовами. Попри всі негаразди є рішення розрахуватися з людьми раніше дати, зазначеної в договорі, і зробити все для того, щоб землі були оброблені.

Але присутніх важко було переконати в тому, що справи у ТОВ «Агро-Нордік» налагодяться. Тим більше, що решта любашівських фермерів щороку, попри погодні умови, мають непогані врожаї і вже видають натуроплату.

Не розвіяли сумнівів селян і слова представника фірми Юрія Крамаровського про те, що власник перебуває в Києві і вишукує інвестиції для спорудження в Любашівці свинокомплексу на 1200 свиноматок. Вони наполегливо вимагали розірвати відносини з недбайливим господарем, якому доручили свою землю.

Висловлювали люди незадоволення і розміром орендної плати. Колишня нормовичка і телятниця, 77-річна Любов Опанасівна Достоєвська розповіла, що торік отримала лише 800 кг пшениці і 10 літрів соняшникової олії. І це за 4-гектарний пай.

Виступаючи з цього приводу, начальник районного відділу Держкомзему в Одеській області Оксана Дехтяренко сказала, що незалежно від кількості гектарів, зазначених в державному акті, кожна земельна ділянка має однакову вартість. Отже, її власники мають право отримати не менше 3 відсотків її вартості у натуроплаті, а це більше тисячі гривень в грошовому еквіваленті.

Також О. Дехтяренко повідомила, що в Держкомземі зареєстровано лише 350 паїв з 763, що знаходяться в оренді у цього товариства, враховуючи і 174 паї мешканців села Новокарбівки.

Говорилося також, що близько 200 паїв, на які немає державних актів, використовуються незаконно. Їхні власники, згідно з Земельним кодексом, мають право забрати їх після завершення господарського року, проте ретельно не можуть цього зробити, хоча в багатьох є бажання працювати самостійно або передати свої наділи іншим господарям за більшу орендну плату.

Звісно, нераціональне використання землі ТОВ «Агро-Нордік» не пройшло повз увагу відповідних районних служб. Так, начальник інспекції захисту рослин Людмила Гончарук додала, що порушникам надсилалися відповідні приписи, бо забур’янені поля загрожували посівам сусідніх фермерів. Але найстрашніше те, що амброзію і осот буде важко вивести з полів. На думку фахівця, механізаторам господарства, якщо вони таки розпочнуть обробіток землі, доведеться впродовж цілого року боротися з бур’янами, щоб там виросло щось путнє.

Безгосподарність керівництва ТОВ «Агро-Нордік» негативно позначилася і на наповненні районного бюджету. Так, у першому півріччі податківці недоотримали 12 тисяч гривень лише податку з доходів фізичних осіб.

Борг перед Пенсійним фондом за страховими внесками становить близько 85 тисяч гривень і, якщо його не погасять, працівникам господарства не зарахується стаж.

Крім того, юстиція описала майно, щоб погасити заборгованість перед Пенсійним фондом у сумі 15 тис. грн. Невдовзі можуть продати з молотка щось із техніки. Любашівського селищного голову Людмилу Прижбило цікавило, коли надійде плата за землю....

В. о. прокурора Микола Алексєєнко, відповідаючи на запитання присутніх, пояснив, що багато власників паїв не мають на руках договорів про оренду землі. А сьогодні без цього документа неможливо розпочати процедуру розірвання стосунків між власником землі і орендарем.

Підбиваючи підсумки бурхливого засідання, голова райдержадміністрації Олексій Вовк сказав, що об’єктивні і суб’єктивні причини стали приводом для цього інциденту. Він намагатиметься найшвидше вирішити це питання в законному руслі. Задля цього будуть задіяні всі відповідні служби (вже працює спеціальна комісія), адже інтереси людей і держави потрібно обстоювати передусім. Якщо доведеться, то і в суді. Прийняті рішення та домовленості з власником ТОВ «Агро-Нордік» щодо вирішення даного питання будуть доводитися до громадськості через їхніх представників.

Учасники зібрання, здебільшого пенсіонери, поступово розходилися по домівках, продовжуючи обговорювати наболіле, але з твердими намірами забрати свою землю і віддати її у надійні, турботливі руки. Адже від цього якоюсь мірою залежать їхнє благополуччя і надія на завтрашній день.

Юрій ФЕДОРОВ, Любашівський район

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту