ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«ПРОСВІТУ» — НА ВУЛИЦЮ?
29.07.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 82(21123) / Тираж: 8525

Одеська «Просвіта», якій цьогоріч виповнюється 105 років і яка була заборонена радвладою, невдовзі може опинитися на вулиці.

Інформацію про це сьогодні можна прочитати в Інтернеті під промовистим заголовком «Одеську «Просвіту» виселять через суд». Отак упевнено і безапеляційно — в дусі нинішнього часу, наче питання давно вирішене. Хоча судове засідання ще попереду. Як з'ясувалося, якесь об'єднання «Дозор» звернулося до голови облдержадміністрації Едуарда Матвійчука з проханням перевірити діяльність «Просвіти»: вона, мовляв, організовувала акції пам'яті Максима Чайки, до того ж там неодноразово проводила свої заходи одеська філія радикальної організації «Свобода» тощо.

Усе це, певна річ, перебуває поза межами позову до «Просвіти» управління майнових відносин обласної ради. Тому редакція попросила голову «Просвіти» Олександра Степанченка прокоментувати ситуацію.

— Йдеться про орендну плату за приміщення — передусім. Упродовж кількох років ми неодноразово зверталися до різних, включно й найвищих, інстанцій стосовно встановлення для нас пільгової оренди. Річ у тім, що дуже багато різних товариств та громадських організацій, у тому числі й національно-культурні, платять за оренду своїх приміщень символічну суму — одну гривню. Такої пільги не має лише товариство «Просвіта», яке представляє, до речі, 62 відсотки населення Одещини. З нас вимагають як з комерційної структури — понад 4000 гривень на місяць. Та ще плюс комунальні платежі, утримання приміщення. Зрозуміло, що у «Просвіти» таких грошей просто нема і не може бути — існуємо за рахунок благодійних та членських внесків. Після згаданого листа на адресу голови облдержадміністрації була створена комісія. Члени її побували в «Просвіті», але мене тоді не було. їм показали кімнати, в одній з них якраз працювала танцювальна студія. Зауважень не було жодних. Потім надійшов лист від начальника управління майнових відносин, у якому йшлося про те, що нас будуть виселяти.

— Це приміщення, як відомо, є пам'яткою архітектури, воно потребує ще й постійного догляду, оновлення...

— Ми вклали у ремонтні та відновлювальні роботи більше грошей, ніж та орендна плата. Замінили, зокрема, електропроводку, яка була пожежонебезпечною. До нас тут перебувала структура ОДА, вони нічого не ремонтували взагалі.

— Яка мотивація позову?

— Є два моменти. Перший: заборгованість зі сплати оренди. Хоча я з самого початку казав: ми не маємо таких грошей і не зможемо платити. А другий — отой лист зі звинуваченнями політичного характеру. Найбільше їм не сподобався марш пам'яті Максима Чайки, який провела «Свобода», а «Просвіта» організувала концерт рок-гуртів. Одразу ж по проведенні цього заходу й було подано лист на адресу голови облдержадміністрації. Можна що завгодно про нас говорити, але кожне звинувачення потре-

бує доказів — передусім, правових. Усе має відбуватися в межах закону. Як, наприклад, довести, що «Просвіта» є неонацистською організацією? Це ж абсурд! Я не хотів би коментувати якісь моменти, що стосуються ВО «Свобода». Це зареєстрована політична партія, якщо є якісь претензії, то такі речі вирішуються в судовому порядку.

- Ось тут написано, що «Просвіта» стала притулком для націоналістів. Як це можна розтлумачити?

— Спитайте у них. Я лише можу сказати, що будь-яка українська організація — національна, патріотична — у їхньому тлумаченні є «притулком націоналістів». Але ж українці, патріоти гуртуються біля тих організацій, які захищають їхні права, підтримують їх, щось організовують у цьому напрямку. А в їхньому трактуванні це має зовсім іншу спрямованість. При цьому, завважте, використовується популістська, агресивна, українофобська риторика. Вони хотіли б, щоби «Просвіти» в Одесі не було взагалі. Вся ця істерика почалася після того, як ми прийняли у себе виставку про УПА. Дуже серйозно їх роздратував і наш квітневий марш пам'яті вбитого Максима Чайки. Але я скажу так: навіть якщо нас викинуть на вулицю, я жодної хвилини не пожалкую за тим, що був проведений той марш і організований концерт.

- Вам ставиться в провину те, що, мовляв, не займаєтеся «своїм цільовим призначенням — розвитком української мови і культури».

— Знаєте, це все несерйозно, всі ж розуміють. Річ у тому, що ці люди не знають про реальні справи, вони не приходили і не цікавилися цими питаннями. А то б ми їм показали, що при «Просвіті» вже три роки працює Центр духовного виховання «Спадщина», гурток етнічних танців з українським ухилом. Ми відкрили мовні курси, минулого року тут навчалися екскурсоводи історико-краєзнавчого музею. З осені мають бути курси української, англійської та німецької мов. До останнього часу працював кінолек-торій українського фільму, але програма вичерпалася. Діє історичний клуб — зараз вакації, а з осені відновимо в іншому форматі... Але їх цікавить зовсім інше. Тому не будемо акцентувати на цьому увагу. Цей позов був інспірований саме тими політичними силами, які намагаються перетворити Одесу на форпост антиукраїнізму. Ми це бачимо всі останні місяці. І те, що відбувається з «Чорноморськими новинами», також є одним із свідчень цієї боротьби з проявами українськості в Одесі. Тому є намагання викинути «Просвіту» не тільки з приміщення, а взагалі з культурного, політичного життя нашого краю. Але це все одно не вдасться. Цього року ми відзначатимемо 105 років з часу заснування «Просвіти» в Одесі, а взагалі в Україні «Просвіті» вже 142 роки. України ще не було як держави, а «Просвіта» існувала. І буде існувати ще довго.

Автор: Роман КРАКАЛІЯ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту