![]() |
|
![]() |
![]() |
Чорноморський регіон, як відомо, є визначальним у контексті енергетичних відносин між Європою та Азією. Та, незважаючи на цей факт, важливі енергетичні проекти тут не втілюються і значний потенціал у цій справі залишається нереалізованим. Що зробити, аби задіяти його якомога повніше?
Відповісти на це запитання була покликана міжнародна конференція «Сприяння енергетичній безпеці та інвестиціям у Чорноморському регіоні: роль багатостороннього співробітництва», проведена секретаріатом Європейської енергетичної хартії за підтримки Міністерства палива та енергетики України 27 липня в Одесі. У форумі взяли участь урядовці, представники промисловості, співробітники міжнародних установ і неурядових організацій.
Секретар Одеської міськради Олександр Прокопенко від імені міського голови Едуарда Гурвіца і від себе особисто привітав учасників поважного зібрання і побажав їм успіхів у роботі. Вступні промови виголосили генеральний секретар Енергетичної хартії Андре Мерньє, генеральний секретар Організації чорноморського економічного співробітництва Леонідас Хризантопулос, директор представництва Фонду Конрада Аденауера у Болгарії Андреас фон Белов. А потім, з перервами на обід та каву, відбулися три сесії та підсумковий «круглий стіл».
Учасники конференції розглянули шляхи оптимальної реалізації енергетичного потенціалу Чорноморського регіону з урахуванням суттєвих перешкод, що затримували розвиток тут енергетичних проектів протягом останніх десятиліть. Крім цього, зосередили увагу на двох взаємопов'язаних питаннях: енергетичній безпеці та інвестуваннях в енергетичні проекти, а саме — прямому іноземному інвестуванні. Обговорили також низку потенційних енергетичних проектів у регіоні.
Не обійшли учасники форуму також питання видобутку у Чорному морі енергоносіїв. Тут відкрито важливі енергетичні ресурси та проводиться їх подальша розвідка. Ці джерела енергії обов'язково будуть використані у майбутньому.
Надзвичайно важливою для прискорення розвитку енергетичних проектів регіону є роль багатосторонніх структур, як-от Європейської енергетичної хартії та Організації чорноморського економічного співробітництва. Міжнародні інституції можуть запропонувати ефективні інструменти для надання допомоги країнам у процесі реалізації енергетичного потенціалу Чорноморського регіону. Така допомога включає забезпечення загальної правової основи для енергетичних проектів, встановлення спільних правил, проведення форумів для політичного діалогу та співпраці, а також фінансування, технічну допомогу та власне реалізацію проектів.
У той же час міжнародні організації регіону зіткнулися зі значними перешкодами. Зокрема, це політичні труднощі, пов'язані з енергетичними питаннями.
Одеська конференція надала можливість розглянути варіанти адаптації багатосторонніх проектів для досягнення взаєморозуміння та згоди у світлі нових змін. Вона посприяла також визначенню рамок співпраці між урядами та міжнародними установами для того, щоб енергія слугувала засобом економічного розвитку та зміцнення відносин між регіонами.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |