![]() |
|
![]() |
![]() |
Наш регіон відвідала делегація американського центру з безпечної енергії, який базується у невеличкому місті Берклі. До складу делегації входили одна із засновниць центру Інед Шрайбман, а також депутат муніципалітету Берклі Тіматі Бароуз та менеджер програми центру «Відкритий світ» Меліса Прагер.
Берклі (штат Каліфорнія) цікавий тим, що посідає третє місце після Сан-Франциско та Портленду за стійкістю розвитку. І є одним із лідерів щодо впровадження енергозберігаючих технологій, щороку заощаджуючи близько 900 мільйонів доларів. Свою лепту вніс і центр безпечної енергії, який з 1992 року спрямовує свої зусилля на просування еколого-орієнтованої політики серед населення штату шляхом глибокого ознайомлення жителів із екологічною програмою обраних депутатів. До слова, якщо в США за останні 10 років енергоспоживання збільшилося на половину, то Каліфорнії це не торкнулося.
В офісі Одеського регіонального відділення Асоціації міст України гості взяли участь у семінарі для екологічних неурядових організацій, на який були запрошені вчені та підприємці. Почувши усі нарікання на нерозуміння влади та громіздкість процедур впровадження екологічної експертизи управлінських рішень в Україні, заспокоїли: у США теж нелегко. Так, Тіматі Бароузу довелося протягом двох років боротися за реалізацію плану дій щодо зміни клімату. Жителі Берклі запропонували спільними зусиллями до 2050 року знизити викиди парникових газів на 80%.
План дій підписали у січні 2008 року саме в Берклі мери 109 міст (від України – мери Києва та Івано-Франківська).
Причому, автори ідеї аж ніяк не декларували амбіційні плани. Вони запропонували шляхи досягнення поставленої мети: максимальний перехід на поновлювані джерела енергії у житлових будинках та офісах, громадський транспорт і велосипеди для переміщення по Берклі, виробництво продуктів харчування на відстані не більше сотні кілометрів від міста.
Вже сьогодні Берклі посідає перше місце в США щодо кількості людей, які визнають як основний засіб пересування винятково велосипеди. У місті для цього є 7 велосипедних бульварів. Успішно розвиваються понад 200 «зелених» видів бізнесу – від практично безвідхідної переробки сміття до використання сонячної енергії та будівництва екологічних ресторанів.
В основу документа, підписаного у Берклі, лягла програма захисту навколишнього середовища ООН. Вона включає 21 крок. Зокрема, збільшення до 10% долі використання поновлюваної енергії в місті у періоди енергетичних піків. Подібний досвід в Одесі був, коли на обігрів будинку вдалося спрямувати енергію очищення каналізаційних стоків.
Крім того, передбачається на 50% зменшити використання разової та іншої пластикової тари. Тіматі Бароуз подарував усім учасникам семінару авоськи, виготовлені із вторсировини. Виявилося, у Берклі пластикової тари вже не знайти. Жителі міста рішуче відмовилися від цього зручного, але дуже шкідливого для навколишнього середовища упакування.
Програма передбачає також створення паркових зон (вони повинні перебувати на відстані не більше півкілометра від кожного житлового будинку), активне впровадження тентових насаджень, які не лише підвищують рівень очищення повітря, але й є чудовим укриттям від палючих променів сонця.
Рішучий наступ буде вестися на позиції бензину. Його в перспективі має замінити біодизель.
Дуже цікавою є пропозиція про щорічне визначення муніципалітетом найшкідливішого продукту, речовини, хімікату, використовуваного в місті, і вживання заходів щодо зниження його кількості та доступності.
Президент екологічного центру сталого розвитку України Юрій Геращенко та виконавчий директор Одеського регіонального відділення Асоціації міст України В'ячеслав Демченко виступили ініціаторами ознайомлення керівництва Одеси із планом дій щодо зміни клімату. Можливо, і наше місто приєднається до нього?
Американських гостей цікавило, які енергозберігаючі технології застосовуються у нас. Відповісти на це запитання допомогла екскурсія до Одеського морського торговельного порту, де гостинні господарі зробили усе, щоб наочно пояснити, що ж таке місто в місті, як часто називають порт.
Мелісі Прагер дуже сподобалася експозиція воскових фігур Михайла Коломея у виставковому комплексі морвокзалу. Вона назвала ідею створення експозиції приголомшливою, тому що завдяки їй порт як велике транспортне підприємство став сприйматися яскравіше та колоритніше.
Артезіанська свердловина, медчастина, сонячні батареї, сучасні очисні споруди порту – усе викликало зацікавлені запитання гостей. Настільки зацікавлені, що вони пообіцяли налагодити діалог між нашими портовиками та портовиками Сан-Франциско і Окленду.
На закінчення варто сказати, що досвід Берклі багато у чому збігається із основними векторами розвитку Одеси. Тож з'являється унікальна можливість вчитися на чужих, а не на своїх помилках.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |