![]() |
|
![]() |
![]() |
Група краєзнавців-аматорів під керівництвом Валерія Нетребського відвідала Миколаївську область.
Першим об'єктом екскурсії був унікальний музей ракетних військ стратегічного призначення (ще два такі музеї є у США та Німеччині). Він розташований у селищі Побузькому, недалеко від м. Первомайська. Раніше тут була розташована ракетна база 46-ї ракетної дивізії.
На території музею просто неба виставлені ракети РС 22А (SS-24 «Scalpel» за класифікацією НАТО), вагою понад 105 тонн, здатні нести 10 ядерних боєголовок, знамениті ракети Р-12, які у 1961 році під час Карибської кризи були розгорнуті на Кубі. Тут же перебуває величезна ракета РС-18 (SS-19 за класифікацією НАТО), прозвана «Сатаною», усілякі зразки ракетних двигунів, автомобілі-ракетовози, паливозаправники для ракетного палива, макет ядерної боєголовки та інші не менш грізні військові об'єкти.
12-поверхова підземна капсула висотою 43 метри, де перебував командний пункт, була виготовлена на Іжорському заводі «під ключ». У ній було усе – від високоточних приладів до м'якої оббивки на полицях у кімнаті відпочинку. Тут же на глибині 40 метрів перебував і відсік з однією з існуючих тоді «ядерних кнопок». Потрапити до командного пункту можна підземним тунелем довжиною 155 метрів. Припасів військовикам у випадку ядерної війни вистачало на 45 днів. На даху капсули були встановлені датчики, за допомогою яких можна було одержати інформацію про рівень радіації на поверхні.
У цій місцевості в радіусі 10 – 20 км перебувало 10 шахт із ракетами, націленими на міста США. Вони могли знищити 200 таких міст як Хіросіма. Зараз на базі немає ядерних боєголовок, а пускові шахти зірвані. Остання шахта перебуває на території музею. Вона на одну третину засипана глиною і залита бетоном. До речі, кришка шахти, де перебувала одна з ракет, що входила до складу знаменитого «ракетного щита» СРСР, важить 120 тонн і відкривалася повністю за 8 секунд. Було підраховано, що над створенням такої бази трудилося не менше 10 тисяч чоловік. Зберігся на колишній ракетній базі і дротяна огорожа, по якій колись проходила напруга 7000 вольт.
Виявляється, до 1994 року на озброєнні армії України було 176 ракетних комплексів типу «ОС», які мали на озброєнні 130 ракет класу РС-18 і 46 ракет класу РС-22 із 1274 ядерними бойовими зарядами. Крім цього, в Україні було ще 2500 одиниць тактичної ядерної зброї… Цього було достатньо, щоб знищити усе живе на нашій Землі…
А нині там буйно росте степова трава.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |