![]() |
|
![]() |
![]() |
Нещодавно в облдержадміністрації відбулося засідання з проблемних питань діяльності ринків Одеси та області, яких сьогодні близько двох сотень. За офіційними даними, на цих ринках зайняті приблизно сімдесят тисяч громадян, за неофіційними — значно більше. А щодо ринкових проблем, то їх настільки багато, що вистачить на кожного зайнятого у цій сфері.
У вступному слові голова ОДА Едуард Матвійчук звернувся до всіх політичних сил з проханням не спекулювати на проблемах ринку. Він зазначив, що «дешевий популізм» може обернутися горем для міста, для області і для людей, які в це втягнуті. «Спокій на ринках — це спокій в Одесі та області, це спокій для всіх», — натхненно говорив керівник ОДА. Зокрема наголосив, що намагатися отримувати дешеві політичні дивіденди в той час, як на ринку напружена ситуація, та вести інші політичні ігри не дозволить навіть найбільшим розумникам. «Ми покажемо, хто чим хоче займатися і з якою метою він намагається «розгойдувати» ринки»,—запевнив Едуард Матвійчук, пригадуючи, мабуть, квітневі події на ринку «Куяльник». «Проїхався» він під час засідання і по Сергієві Тігіпку: мовляв, віце-прем'єр сам не знає, що відбувається в Одесі, однак телефонує з вказівками розібратися з проблемами ринків. «Губернатор тут знає все, на відміну від цих віце-прем'єрів, захисників народу. Одесити будуть знати, хто справді захисник народу, а хто вдяг шкуру вівці і бігає тут», — розійшовся голова ОДА. До речі, щодо дешевих політичних дивідендів: саме того дня в одному з одеських прес-центрів представники партії «Родина» розповідали про початок розробки програми, яка неодмінно спрямує роботу одеських ринків в законне русло.
Виступи підприємців Едуард Матвійчук як модератор одразу обмежив, попросив говорити коротко і по суті, та навіть у такому темпі засідання тривало майже дві години. За словами голови територіального об'єднання організації профспілок Національного форуму профспілок України в Одеській області Сергія Дарієнка, ринки — це водночас і бюджетоутворюючі, і соціально значущі господарюючі суб'єкти. Чи не головна їх проблема — наявність організованих злочинних угруповань, які пропускають гроші повз бюджети міста, області, країни. Ще одна проблема полягає у тому, що територіальна громада, яка з ринків і харчується, й одягається, завдяки ретельно розробленим тіньовим схемам переплачує за товар. Сергій Дорієнко зазначив, що рекомендації, які допоможуть покращити ситуацію на ринках, уже були передані в облдержадміністрацію. Деякі з них голова територіального профспілкового об'єднання озвучив. Насамперед, це повернення ринків у комунальну власність та їх інвентаризація, завдяки чому схема оподаткування стане прозорішою.
Голова профспілкового комітету ринку «Привоз», підприємець Людмила Бобейко розповіла про жахи роботи на цьому на весь світ відомому базарі. «Збори коштів як удень, так і вночі щоденно здійснюють невідомі особи без будь-яких документів, що підтверджують отримання ними грошей», — розпочала вона. На місяць таких поборів набігає на кругленьку суму — від ста до трьох з половиною тисяч доларів з торгового місця залежно від роду товарів і розташування торговельної точки. Що ж до нічного ринку, з кожної машини беруть, за її словами, по 350 — 450 гривень за в'їзд, реа-лізатори платять по 100 гривень, а продавці чаю та кави — по 50. Такими нічними поборами займаються охоронці. Тільки платна вбиральня, за підрахунками підприємців, щодня приносить комусь близько 17 тисяч гривень. Людмила Бобейко додала, що в разі відмови платити «збирачі» погрожують фізичною розправою. «Всі ці «невідомі особи» добре відомі всім, хто працює на ринку», —пожартувала підприємець, хоча насправді людям не до жартів. Показовою в цьому сенсі є історія із затриманням однієї такої «збиральниці». Оскільки жінка офіційно на «Привозі» не працювала, максимум, що можуть зробити правоохоронці, — звинуватити її у шахрайстві. Власне, так і зробили, тож жіночка, відбувшись «легким переляком», вже повернулася на попередню роботу і знову збирає гроші з торговців.
Вислухавши Людмилу Бобейко, голова ОДА дав доручення представникам правоохоронних органів та податкової в найближчі три тижні розібратися з порушеннями на «Привозі» і потім особисто йому доповісти. Також Едуард Матвійчук, звертаючись до представника правоохоронних органів на підвищених тонах, порадив йому «переїхати котком» чи то ринок, чи його власника — незрозуміло. Добре, хоч додав згодом, що коток має бути адміністративний.
Представник ринку «Стовповий», підприємець Галина Музи-чук розповіла, що власник ринку намагається «виселити» працівників. Вона повідомила, що пра-вовстановлюючих документів на земельну ділянку, де знаходиться ринок, у «власника» нема, і запропонувала передати його в комунальну владність. Едуарду Матвійчуку така пропозиція сподобалася. За йрго словами, було б легше розігнати ринок, однак залишити людей без роботи буде неправильно.
Стосовно ринку «Куяльник». Зараз там також вирішується питання власності, і, можливо, вже найближчим часом він стане комунальним.
Однією з головних проблем «Старокінного» ринку голова Асоціації роботодавців підприємств торгівлі та громадського харчування Одеської області Наталя Шарапова назвала невизначеність його статусу. Вона також
зазначила, що підприємство було приватизоване незаконно — в конкурсі, попри правила їх проведення, брав участь лише один претендент. Наталя Шарапова також поскаржилася, що на ринку ведуться постійні побори: деякі підприємці викуповували свої робочі місця вже кілька разів, однак їх все одно намагаються «виселити» через суди. А ще зазначила, що на ринку нема єдиного зразка договорів і тарифів на послуги.
На «Північному» — інша проблема. Там біля ринку вздовж цілого кварталу сформувався стихійний базар, де люди працюють незаконно. Власники торгових місць не можуть зрозуміти, чому цього не помічає податкова.
«Сьомий кілометр» Едуард Матвійчук попри всі негаразди похвалив. Підприємець з цього ринку, заступник голови Одеської обласної асоціації роботодавців півдня України Віктор Кудлай, у свою чергу, також окреслив основні проблеми «Сьомого». Перше, на чому він зупинився, — нерівна конкуренція. Іноземні підприємці, на його думку, порівняно з нашими, вітчизняними, працюють у кращих умовах. Хвилюють його і високі митні збори, які згодом складають левову частку вартості товарів. Віктор Кудлай також наголосив, що під час перевірок з боку кон-тролюючих і перевіряючих органів спостерігається некоректна поведінка. «Що я маю на увазі? І психологічний тиск, і грубість, і хамство, і залякування. Мені здається, усі ці моменти необхідно забути, вести нормальний діалог, з повагою до підприємців», — зазначив він. Заступник голови асоціації роботодавців висловив упевненість у тому, що підприємці здатні вирішити всі суперечливі питання з адміністрацією ринку і працювати надалі на покращення умов роботи та розвиток інфраструктури. «Я за те, щоб так воно і було. Для того ми тут і зібралися. Щоб підприємці разом з адміністрацією, не виносячи сміття з хати, встановили правила гри», — відповів на промову підприємця Едуард Матвійчук і додав, що, як людина логічно мисляча, не розуміє, чому не можна зробити так, щоб усім було добре.
Можливість окреслити ринкові проблеми мали не тільки підприємці. У своєму виступі заступник начальника ГУ МВС України в Одеської області Дмитро Фучеджи поскаржився, що в разі відсутності єдиного власника, як на «Північному», «ринок майже ухиляється від оподаткування. Вихід — реєстрація єдиної юридичної особи. Не менш важливо, на його думку, провести інвентаризацію ринків, завдяки чому стане достеменно відомо, скільки там робочих місць. Після цього можна впровадити використання переносних касових апаратів, відтак збільшаться надходження до місцевих бюджетів.
Дмитро Фучеджи запропонував також заборонити адміністраціям ринків проводити їх реконструкції без узгодження з органами місцевого самоврядування, оскільки через такі дії власники відмивають величезні гроші.
Перший заступник голови ДПА в Одеській області Андрій Ткач зазначив, що для податкової ринкові проблеми особливо важливі: приховуються величезні прибутки, які йдуть у тінь і не'оподатковуються. Він зазначив, що за останній місяць було перевірено близько тридцяти адміністрацій ринків і в кожному випадку знайдені порушення у вигляді різноманітних грошових зборів, які не проходили через касовий апарат. Звернувся Андрій Ткач і до підприємців, які часто не мають найнеобхідніших для здійснення торгівлі документів: державної реєстрації та патенту. Він навів приклад, як під час перевірки на ринку «Південний» з трьохсот торговельних точок у вісімдесяти п'яти не було документів, а сто закрилися прямо перед носом працівників податкової.
У своєму заключному слові Едуард Матвійчук зазначив, що найближчим часом він зустрінеться з власниками ринків, донесе до них проблеми торговців, підприємців і підпише з ними відповідний меморандум чи встановить правила гри — кому як зручніше. На опрацювання всієї отриманої інформації голова ОДА взяв місяць і пообіцяв, що вже у вересні відбудеться нове засідання з цього приводу. Він також зазначив, що проблем дуже багато, тому всі вирішити не вдасться і запропонував присутнім до цього вирішення йти окресленим шляхом.
Цікаво, що нові правила роботи ринків уже давно розроблені Одеським муніципалітетом, вони пройшли необхідні інстанції і були обговорені з самими підприємцями. Ці правила передбачають фіксований ринковий збір, захист місць підприємців, їх інвестицій та багато чого іншого. Єдине, що стоїть на заваді їх прийняття, — активні «борці» за «покращення життя» на ринках. За словами начальника управління споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради Олеся Янчука, ці правила були розроблені після сумнозвісних подій на ринку «Північний», однак їх прийняття блокують ті самі люди, які й «підігрівають» ринкові конфлікти.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.013Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |