ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
АПК: РЕАЛІЇ, РЕЗЕРВИ, ПЕРСПЕКТИВИ
09.09.2010 / Газета: Одесские известия / № 97(4079) / Тираж: 23655

Посієш вчасно…

Кожний хлібороб з перших кроків трудової діяльності засвоїв правило: «Посієш вчасно – вродить рясно!» Інше діло, як визначити цей найоптимальніший термін. Колись усе вирішувалося досить просто, на догоду вказівкам, які надходили зверху. Тому миготіли рапорти: «Раніше, ніж минулого року…», «Першими в районі, в області…» тощо. А про те, що дуже ранні посіви, після весняних заморозків, не давали взагалі сходів або вдавалися досить зрідженими та слабко розвиненими, скромно замовчувалося.

Здається, із такими крайнощами давно вже покінчено. І право кожного хлібороба вирішувати, коли йому приступити, скажімо, до сівби озимих культур. Але й до думки вчених не гріх прислухатися. Інакше теж можна опинитися у цілковитому програші.

Зараз не будемо називати тих, хто цього року недобрав врожаю, тому що ігнорував рекомендації того ж Одеського інституту агропромислового виробництва НААН України. Ми звернулися до директора цього інституту, доктора сільськогосподарських наук М.О. ЦАНДУРА із проханням висловити свої міркування з приводу осінньої посівної кампанії.

– Миколо Олександровичу, як визначаються оптимальні терміни сівби для тієї або іншої культури і чи таке важливе їх чітке дотримання?

– Ми визначаємо терміни сівби озимих конкретно для нашого регіону і робимо це на підставі своїх спостережень за посівами протягом десятків років.

Що стосується чіткого дотримання цього важливого агротехнічного прийому, то, гадаю, не треба нікого особливо агітувати. Скажімо, хто навесні у рекомендований термін посіяв кукурудзу на зерно, той залишився із урожаєм. А хто затяг посівну до середини травня, той має лише засохлі стебла. Це стосується й інших просапних культур. У тому, що цього року недобрали валовий збір зерна, винна не лише спекотна погода. Втратили врожай, насамперед, і найбільше ті, хто сіяв озимі зернові та ріпак, як кажуть, до «білих мух». І рослини увійшли в зимівлю слабкими, не встигнувши розкущитися.

– А як же бути цієї осені?

– Багаторічний досвід показує, що треба відмовитися від ранньої сівби – наприкінці серпня – початку вересня. Такі посіви в наших умовах не дають бажаного врожаю. Я тут не кажу про ріпак. У нього довший термін вегетативного розвитку, і сівбу слід починати саме у названий вище термін. Але знову ж підходити до справи слід творчо, використовуючи усі наявні на місцях засоби і конкретні умови. Тому можна лише вітати тих хліборобів, які використовували минулі нещодавно локальні дощі і встигли посіяти понад 300 тисяч гектарів ріпаку.

А із початком сівби озимих ще можна почекати. Оптимальні терміни визначені з 25 вересня по 15 жовтня. Але це не означає, що можна просто чекати зазначених термінів. Треба бути повністю готовими до того, щоб у призначений день вивести агрегати у поле.

– А що, є підстави для занепокоєння?

– Так, є й досить серйозні. Посуха триває, і відсутність необхідної кількості вологи як у метровому, так і в орному шарі зажадали від хліборобів остаточно відмовитися від глибокої оранки, тим більше відвальними плугами. І все ж таки сила інерції та бажання робити «як завжди» призвели до того, що на окремих полях з’явилися пласти землі, які в народі називають «чемоданами». Їх нічим не розбити, та на додачу вони провокують ще інтенсивніше випаровування вологи з ґрунту.

Помилку ще можна виправити, хоча б частково. Для цього треба підготувати інші поля шляхом дворазового лущування ґрунту, а поорані залишити на зяб.

Нас непокоїть і нерозбірливий підхід до формування насіннєвого фонду. Тут спостерігається повна стихія. Навіть той факт, – що в області використовується понад сто сортів тієї ж озимої пшениці, – говорить багато про що.

Багаторічні досвіди свідчать, що в наших умовах найвищі врожаї дають такі сорти, як Служниця, Кнопа, Дальницька, Землячка, Смуглянка, Куяльник. Вони краще переносять як зимові морози, так і посуху, що постійно спостерігається.

А спроба деяких селян заощаджувати на насінні, як підтверджує практика, це робота лише собі на шкоду. Підсумки поточного року ще раз це підтвердили.

– Які ще поради можна адресувати нашим хліборобам?

– Навіть у таких екстремальних умовах не слід ігнорувати вимоги сівозмін. Треба підбирати під озимі зернові кращі попередники – бобові культури, багаторічні та однолітні трави, зайняті пари. Тоді й урожай буде, і якість зерна виявиться не нижчою за третій клас, а проблем із його реалізацією не буде виникати.

Прикро, що ми щороку провадимо на своїх дослідних ділянках «дні поля», докладно розповідаємо і показуємо, які сорти та за яких умов дають той або інший урожай. На них присутні керівники районних управлінь агропромислового розвитку, сільгосппідприємств різних форм власності, фахівці, з якими ми визначаємо єдину стратегію і тактику проведення, скажімо, тієї ж сівби озимих. Але потім, на жаль, багато чого вже по дорозі додому вони «забувають». І до рядового хлібороба на місцях досвід рідко доводиться. А ті далі діють «у самотушці», орієнтуючись на сусіда або на підказки місцевих «знавців».

І ще. Сіяти цього року озимі зернові необхідно лише протруєним насінням. Заздалегідь поле необхідно двічі продискувати. І не забути про внесення мінеральних добрив.

Я сказав, що сівбу озимих культур потрібно починати із 25 вересня. Але погодні умови, особливо довгоочікувані дощі, можуть внести якісь корективи. Але після названої дати сівбу потрібно починати повсюдно. Причому роботу слід організувати у дві зміни. Існує думка, що спочатку сіють озиму пшеницю, а потім озимий ячмінь і жито. Це неправильне твердження. Сівба усіх названих культур має провадити одночасно і чітко у названий термін. Тоді, як показують дослідження, у наших умовах озима пшениця дає найвищий урожай – понад 60 центнерів з гектара.

Сьогодні умови для посівної залишаються дуже складними. Але це не привід для паніки. Питання сіяти – не сіяти – у нас ніколи не існувало. Але ж були роки і складніші за цей. Висновок один: потрібно всебічно готуватися до посівної кампанії і чітко виконувати усі рекомендації вчених.

– Вдячні за роз’яснення, Миколо Олександровичу. Будемо сподіватися, що хлібороби врахують їх при проведенні осінньої сівби.

Степан СЕРБІНОВ, «Одеські вісті»

Сучасний захист насіння високопродуктивних сортів озимої пшениці

Фундаментальним напрямом підвищення врожайності зернових культур є впровадження сортів інтенсивного та високоінтенсивного типу. Зрозуміло, що високі рівні врожайності можуть бути досягнуті лише за умов забезпечення належного захисту рослин. Втрати врожаю зернових культур, внаслідок негативної дії численних патогенів та шкідників: збудників твердої та летючої сажки, гельмінтоспоріозної і фузаріозної кореневих гнилей, пліснявіння насіння, снігової плісняви, а також численних грунтових та посходових шкідників сягають 50% та більше, тому захист насіння та сходів від уражень є важливою складовою сучасних технологій вирощування озимої пшениці.

Серед численних вимог до протруйників насіння слід відзначити високу ефективність, тривалий захист, відсутність фітотоксичності, добру сумісність з іншими препаратами у технологіях вирощування, екологічну безпеку та прийнятну вартість препарату. Небажано застосування для обробки насіння пшениці короткостеблових сортів протруйників, які викликають затримку рослин у розвитку або навіть мають низький рівень фітотоксичності.

Ми дослідили дію широкого спектру зареєстрованих в Україні протруйників на розвиток рослин високопродуктивних сортів озимої пшениці. Серед рекомендованих одним з найбільш перспективних є Максим Стар 025 FS т.к.с фірми “Сингента” (Швейцарія). Максим Стар 025 FS т.к.с – протруйник насіння зернових та інших культур, який містить 18,75 г/л флудіоксонілу (хімічна группа – Фенілпіроли) та 6,25 г/л ципроконазолу (хімічна группа – Тріазоли).

Максим Стар 025 FS т.к.с – препарат системної та контактно-проникаючої дії, в дозах 1,0-1,5 л/т контролює широкий спектр хвороб (снігова пліснява, кореневі гнилі, летюча та тверда сажки) та має тривалий (до 60 днів) захисний період. Діючі речовини проникають в насінину та в грунт навколо неї під час проростання, абсорбується корінням та розноситься по всій рослині.

В умовах численних польових та виробничих досліджень Максим Стар 025 FS т.к.с проявив високу, біля 90 – 95%, ефективність проти фузаріозної насінневої інфекції у нормах застосування 1,0 л/т. Підвищення дози протруйника до 1,5 л/т забезпечувало достатній захист в умовах виробництва і за умови помірних опадів у період утворення генеративних органів обумовило те, що обробка препаратами на основі тебуконазолу по колосу потрібна не була. Така норма використання препарату була ефективною й проти ранньоосінніх проявів борошнистої роси та септоріозу.

Відзначимо високу ефективність препарату проти альтернаріозної, пліснявої (Rizoctonia, Mucor тощо), гельмінтоспоріозної інфекції (до 100 %), а також проти сапрофітів, у тому числі проти широко розповсюдженого збудника плісняви насіння Alternaria alternatа.

В рамках діяльності КЛУБУ 100 ЦЕНТНЕРІВ протруйник Максим Стар 025 FS т.к.с застосовували численні провідні зерновиробничники України протягом останніх 5 років. Препарат забезпечував ефективний захист посівів озимої пшениці та був невід’ємним компонентом технологій захисту посівів від хвороб у ряді провідних господарств. Так, у вкрай посушливих умовах 2007 р. сорти озимої пшениці селекції ІФРГ НАНУ забезпечили отримання високого врожаю зерна в усіх зонах України. Сорт Смуглянка сформував урожаї 43,0 – 109,5 ц/га у 20 господарствах 16 областей; Подолянка – 48,6 – 87,0 ц/га у 20 господарствах 8 областей; Володарка – 70,9 – 78,0 ц/га у 4 господарствах 4 областей; Фаворитка – 52,4 – 80,9 ц/га у 7 господарствах 5 областей; Золотоколоса – 41,4 – 76,6 ц/га у 10 господарствах 7 областей.

2008 року сорти селекції ІФРГ НАНУ забезпечили високі рівні врожайності, до 90 – 100 ц/га та більше. Фахівцями НВП «Райз-Агро» (президент В. Цехмістренко) отримано у виробничих посівах такі врожаї зерна: сортів Богдана – 96 ц/га, Ятрань 60 – 93 ц/га у Підліснівській філії Сумської обл.; Фаворитка – 106 ц/га, Богдана – 97 ц/га у Хухрянській філії Сумської обл.; Богдана – 84 ц/га, Золотоколоса – 86 ц/га у Лубенській філії Полтавської обл.

На полях Вінницької області у ЗАТ «Зернопродукт МХП» (директор М. Кучер) у Гайсинській філії врожайність становила: Подолянки – 96,1 ц/га; Смуглянки – 79,4 ц/га; Колумбії – 83,4 ц/га; Золотоколосої – 80,2 ц/га; Переяславки 85,9 ц/га, Володарки 87,7 ц/га; у Томашполі, ТОВ «Зернопродукт-Липівка» (директор М. Мельник) Колумбії – 75 ц/га.

На полях ПСП «Росава» Кагарлицького р-ну Київської обл. (генеральний директор А. Павлюк) урожайність озимої пшениці на площі 689 га склала 91,8 ц/га, зокрема сорту Смуглянка – 95,6 ц/га, Вінничанка – 91,3 ц/га, Подолянка – 84,2 ц/га, Колумбія – 85,5 ц/га, Володарка – 88,1 ц/га, Золотоколоса – 88,4 ц/га.

У ПП «Агрофірма «КОМОРА»» смт. Тростянець Вінницької області (директор В. Рипенко) врожайність сорту Смуглянка склала 83 ц/га.

Високі врожаї отримані на агроцентрах компанії «Сингента», Швейцарія, де застосовані провідні технології захисту (фунгіциди Альто Супер та Амістар Екстра, гербіциди Лінтур та Аксіал, інсектициди Енжіо та Карате, тощо). На агроцентрі «Агрозахист Донбас» (директор Р. Хирлюк) сорт Подолянка сформував 92 ц/га зерна у виробничих посівах.

2009 р., не зважаючи на жорстку посуху у березні – травні, отримані високі врожаї у численних філіях ЗАТ «Райз-Максимко»: у Романівській філії сорт Богдана забезпечив 95,8 ц/га; у Лохвицькій філії сорт Подолянка – 94,9 ц/га, Золотоколоса – 84,3 ц/га, у Лубенській філії сорт Фаворитка – 83,8 ц/га тощо.

У ПСП «Сейм-Еліта», с. Козацьке Конотопського р-ну Сумської обл., (директор В.Г. Гала) сорт Фаворитка забезпечив урожай 91 ц/га на площі 240 га, а сорт Смуглянка на площі 326 га 84 ц/га.

У ЗАТ «Зернопродукт МХП» (директор М.І. Кучер) у Бершадській філії озима пшениця сорту Смуглянка забезпечила 84,2 ц/га, Колумбія – 75,8 ц/га; у Гайсинській філії Фаворитка – 80,4 ц/га, Володарка – 83 ц/га; у Тульчинській філії Золотоколоса – 80 ц/га.

Важливою властивістю препарату є відсутність прояву фітотоксичності, на відміну від багатьох інших досліджених нами протруйників. При протруюванні насіння озимої пшениці не спостерігаються затримки появи сходів, вкорочування колеоптиле, зниження біомаси коренів та проростків, а також рівня продуктивного кущення. Слід відмітити, що вказана відмінність дії протруйника має особливе значення, особливо для зони степу України.

Вдалий вибір діючих речовин та їх концентрацій у препараті, висока активність та тривалість дії, зумовили появу численних імітацій протруйника Максим Стар 025 FS т.к.с на ринку України. Зазначимо, що застосування підробок супроводжується значною втратою ефективності. Виробничники, на жаль, переконуються у цьому лише наступного сезону. При цьому генеричні імітації знаходяться практично в одному ціновому діапазоні з оригінальним препаратом.

Обробка насіння пшениць фунгіцидом Максим Стар 025 FS т.к.с добре сумісна з одночасною обробкою іншими пестицидами та добривами, наприклад, інсектицидним протруйником Круїзер 350 FS т.к.с., діюча речовина – тіаметоксам (35 г/л) класу неонікотиноїдів. Тіаметоксам діє на нервову систему комах, блокуючи рух нервових сигналів між нервовими закінченнями, в результаті чого комаха перестає живитися і гине. Круїзер 350 FS т.к.с. з нормою 0,4-0,5 л/т використовують для обробки насіння озимої пшениці проти комплексу грунтових та поверхневих шкідників сходів зернових. Круїзер 350 FS т.к.с. забезпечує рівномірний тривалий захисний ефект, що усуває необхідність обробки молодих посівів, знижуючи пестицидне навантаження.

Крім захисту від шкідників та хвороб, оброблене насіння має також покращені посівні характеристики, оскільки поряд з протруйниками на насіння можуть наноситись добрива, регулятори росту рослин та антидоти гербіцидів. Якість прилипачів протруйників дозволяє наносити до 5 кг туків (макро-, мезо- та мікроелементи) на тону насіння. Цього достатньо для якісної обробки комплексними добривами із вмістом ортофосфату, сірки та мікроелементів. Для обробки насіння протруйниками можливо використовувати будь-яке обладнання для безперервної обробки насіння. Об’єм води 6,0 – 10,0 л/т.

Таким чином, використання препарату Максим Стар 025 FS т.к.с. є ефективним, економічно доцільним, нефітотоксичним засобом захисту сортів озимої пшениці високоінтенсивного типу від комплексу хвороб насіння та сходів.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.047
Перейти на повну версію сайту