ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВИСТУП ГОЛОВИ ОБЛАСНОЇ РАДИ М.Л. СКОРИКА НА ПЛЕНАРНОМУ ЗАСІДАННІ ОБЛАСНОЇ РАДИ
11.09.2010 / Газета: Одесские известия / № 98(4080) / Тираж: 23655

Вельмишановна громадо Одеської області!

Шановні колеги-депутати обласної ради!

Шановні представники засобів масової інформації!

Сьогодні згідно з вимогами законодавства я представляю Вашій увазі звіт про свою діяльність за рік, який виявився дуже непростим як для всієї країни так і для нашої області зокрема. Цей минулий рік був насичений багатьма подіями в економіці та політичному житті нашої держави, основною з яких стала беззаперечна перемога Віктора Федоровича Януковича на президентських перегонах у лютому 2010 р., що стало переломним моментом у розвитку України та запорукою подальших позитивних перетворень задля стабільності та процвітання нашої держави.

Шановні колеги, в своїх сесійних матеріалах ви маєте детальний звіт про нашу спільну діяльність за минулий рік, а зараз, враховуючи, що термін каденції Одеської обласної ради V скликання підходить до свого завершення, дозвольте мені також підсумувати основні моменти діяльності обласної ради за період з 2006 року.

Майже п’ять років нашої спільної роботи були насичені різноманітними подіями. Багато чого нам доводилося робити вперше, активно шукаючи нові способи вирішення гострих соціально-економічних проблем регіону

Ми б пішли проти істини, якби сказали, що ця робота була суцільним переліком досягнень. Були вочевидь і прорахунки, викликані здебільшого об’єктивними факторами. Адже депутатів нинішньої каденції було обрано у складний для держави час політичної нестабільності. Крім того була змінена система місцевих виборів та вибори до місцевих рад у 2006 році здійснювалися на пропорційній основі. Такий підхід формування рад у декого спочатку викликав побоювання, що обласна рада може перетворитися на політичний майданчик, а роботу депутатського корпусу буде паралізовано через розбіжність позицій. Подібні перестороги, як показує досвід деяких місцевих рад, були небезпідставні. Однак нам вдалося уникнути зайвих суперечок, зробити нашу роботу конструктивною та плідною.

За це я хотів би щиро подякувати керівникам фракцій в Одеській обласній раді, які забезпечили злагоджену роботу депутатського корпусу, виявили справжній патріотизм до свого краю, консолідуючи зусилля при прийнятті найважливіших для регіону соціально-економічних рішень.

Також я хотів би окремо відзначити дієвість та ефективність роботи погоджувальної ради, яка була створена за пропозицією нашого колеги, зараз народного депутата України Сергія Рафаїловича Гриневецького. Цей орган дійсно забезпечив результативну роботу обласного парламенту, оскільки саме на засіданнях погоджувальної ради іноді в гострих дискусіях формувалась позиція обласної ради по усіх питаннях порядку денного сесії.

Безумовно треба відмітити високопрофесійну роботу президії та постійних комісій обласної ради та їх голів, які не тільки ретельно опрацьовували проекти рішень обласної ради але й розглядали та вирішували найважливіші питання життя регіону, зокрема щодо соціального захисту населення області, забезпечення населених пунктів питною водою, підготовки житлово-комунального господарства до опалювального сезону, будівництва автодоріг, ефективності та законності використання надр.

Ми пишаємось, що наші голови постійних комісій зайняли вагомі посади у новій владній команді, де продовжують свою роботу в тому числі і на благо Одещини. В цьому контексті, я хотів би відзначити голову постійної комісії з питань прикордонного, міжрегіонального співробітництва та євроінтеграції Григорія Миколайовича Педченка, який зараз займає посаду керівника Генерального Штабу – Головнокомандуючого збройними силами держави.

Безумовно окремих слів подяки та засвідчень у нашій глибокій повазі заслуговує також вельмишановний Владика Агафангел, митрополит Одеський та Ізмаїльський. Важко переоцінити його вагомий особистий внесок в розвиток нашого краю, культурне та духовне виховання суспільства, піклування за тими, хто потребує уваги, мирне співіснування багатьох конфесій в нашому регіоні.

Довела свою ефективність і створена у червні 2006 року Координаційна рада з питань місцевого самоврядування при голові Одеської обласної ради. Постійне та плідне спілкування із керівниками та депутатами районних, міських, селищних та сільських рад при відсутності так званої «вертикалі місцевих рад» дозволило нам узгоджувати спільні дії та враховувати в роботі інтереси територій.

Саме злагоджена робота та постійна взаємодія обласної ради, місцевих рад області, депутатів всіх рівнів дозволила забезпечити сталий соціально-економічний розвиток нашого регіону в умовах постійної політичної нестабільності в державі та економічної кризи, що мали місце до президентських виборів 2010 р.

Нагадаємо в яких непростих умовах працював депутатський корпус в ті часи. Конфлікти та суперечки між Президентом, парламентом та урядом негативним чином впливали на роботу органів виконавчої влади на місцях. За період з 2006 по 2010 рік в регіоні змінилося чотири голови обласної державної адміністрації, по кілька разів змінювалися голови районних державних адміністрацій. Подібна кадрова лихоманка ніяким чином не сприяла ефективності роботи виконавчої влади, ускладнювала її взаємодію з органами місцевого самоврядування, вирішення стратегічних завдань регіону.

Нездатність попередньої влади консолідувати зусилля навколо розвитку країни та регіонів під час світової фінансово-економічної кризи призвела до глибокого падіння економіки України, суттєвого погіршення життя усіх людей в нашій державі.

Всі ці роки депутати Одеської обласної ради займали принципову позицію відносно ситуації в Україні та перспектив її розвитку. Ми не залишалися безмовними спостерігачами. Виконуючи накази своїх виборців, депутати неодноразово висловлювали керівництву країни свою думку з гострих питань соціально-економічного, суспільно-політичного і гуманітарного характеру. Час підтвердив правильність обраної стратегії.

Перемога Віктора Федоровича Януковича на президентських виборах 2010 року поклала край періоду політичної нестабільності та розбалансованості влади. В державі створено дієву парламентську більшість, сформовано новий уряд. Це вже дало перші позитивні результати – ухвалено новий Бюджетний Кодекс, Закон «Про судоустрій та статус суддів», активно просувається робота над Податковим Кодексом. За ініціативою Президента України В.Ф. Януковича розробляються нормативні акти, які покликані сприяти розвитку підприємництва шляхом скорочення дозвільних процедур та активізації процесів дерегуляції бізнесу. Зазначені закони створюють основу для проведення масштабних економічних реформ.

Необхідність та актуальність цих реформ підтверджується станом національної економіки.Світова фінансово-економічна криза виявила її слабкі сторони. Не останню роль в тому, що її наслідки для України були більш серйозними, ніж для інших країн, стали і очевидні прорахунки попереднього Кабінету Міністрів, зокрема, відсутність стратегії економічного розвитку країни, державної регіональної політики, зростаюча тенденція до ручного управління бюджетами, соціальний популізм уряду.

Ми добре відчули це у минулому році, який без сумніву, був найважчим у нашій роботі. В умовах кризи обласна рада пішла на вимушений, але необхідний крок. Рішенням депутатського корпусу було накладено мораторій на прийняття обласною радою у 2009 році нових обласних та регіональних програм. Це дозволило зменшити кількість регіональних цільових програм, економно і раціонально використати наявний бюджетний ресурс.

Якщо у 2008 році в області діяло 75 регіональних програм, то на кінець 2009 року – 63.

Серед програм, які прийняті обласної радою V скликання та успішно реалізуються на території області, слід відзначити наступні: «Здоров’я», «Милосердя в дії», «Молодь Одещини», «Інформаційна Одещина».

Крім того позитивних результатів було досягнуто у виконанні програм соціального захисту та медичного забезпечення ветеранів війни; зайнятості населення; розвитку базової мережі закладів культури і мистецтва Одеської області; розвитку малого підприємництва в Одеській області та інших.

Впроваджуючи систему жорсткої економії ми зуміли дотриматися пріоритетів у діяльності, зорієнтувавши кошти на розвиток інфраструктури регіону, продовження газифікації, забезпечення населення якісною питною водою, будівництво та реконструкцію шкіл та закладів культури. Це ті напрями, які мають стратегічне значення для області з огляду на необхідність забезпечення людей нормальними умовами проживання та розвитку особистості.

Так, з 1 вересня 2009 року розпочалися заняття у нових приміщеннях трьох шкіл у Савранському, Котовському та Саратському районах. У 2010 році на будівництво та реконструкцію 8-ми закладів освіти за рахунок коштів державного, обласного та місцевих бюджетів передбачені видатки у сумі 16 млн грн.

Зазначу тільки, що все це відбувалося за умов слабкої фінансової підтримки області з боку держави.

Наведу факти. У 2009 році для Одеської області було передбачено 39,1 млн. грн. коштів Стабілізаційного фонду Державного бюджету України для реалізації інвестиційних проектів соціально-економічного розвитку регіонів, а надійшло лише 33 млн грн, тобто на 15% менше запланованого обсягу.

Крім того, централізовані капітальні видатки на основні галузі (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист та соціальне забезпечення, культура та мистецтво, фізкультура та спорт) склали 11 млн грн проти 19 млн грн у 2008 році (скорочення склало більше 40%).

Для порівняння: у 2008 році обсяг капіталізованих субвенцій з державного бюджету на соціально-економічний розвиток регіону становив майже 95 млн грн, а у 2007 році – більше 123 млн грн. Приблизно на третину у порівнянні з 2008 роком скоротились і обсяги обласного бюджету розвитку.

Втім, не тільки 2009 рік позначений недостатньою підтримкою регіону з боку центру. Через відсутність фінансування практично не виконувалася Комплексна програма розвитку Українського Придунав’я на 2004 – 2010 роки, так і не було вирішене питання будівництва стратегічного об’єкта – автотраси Одеса – Рені. Серйозну стурбованість викликали процеси у морегосподарському комплексі, зокрема, у портах регіону, де час від часу спалахували корпоративні конфлікти та кадрові суперечки. Незадовільним залишалось фінансування програм по збереженню пам’яток історії і архітектури, що не сприяло збереженню культурної спадщини нашого регіону.

Аномальні природні явища влітку нинішнього року в черговий раз довели, наскільки важливим залишається сьогодні питання екологізації економіки, дотримання природного балансу. Це має не тільки народногосподарське значення, але й безпосередньо пов’язане із здоров’ям людини.

За останній час чимало зроблено для профілактики хвороб та покращення медичного обслуговування населення, кадрового забезпечення медичних закладів в районах області. На виконання обласної цільової програми «Житло для медиків» на 2008 – 2010 роки з метою забезпечення кадрами сільських лікарських амбулаторій було оформлено та підготовлено до виділення в першому півріччі поточного року 23 квартири медичним працівникам з 15 районів області.

До числа досягнень можна віднести створення в обласній клінічній лікарні Регіонального центру кардіохірургії та Регіонального центру судинно-мозкових захворювань, зменшення захворюваності на туберкульоз. Але не може не турбувати значна питома вага у смертності онкологічних захворювань, високий відсоток вроджених аномалій серед дітей. Все це висуває на перше місце необхідність покращення навколишнього середовища.

Нам вдалося зрушити з місця деякі застарілі проблеми. Обласною радою у жовтні 2009 року прийнято рішення щодо розробки техніко-економічного обґрунтування реалізації проекту «Відновлення екосистеми морського лиману Сасик шляхом будівництва з’єднувального каналу та реабілітації прилеглих територій», на що були виділені відповідні кошти з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища. Проте, з ряду причин вони так і не були освоєні, а проблема вийшла на державний рівень. На даний час створена Міжвідомча комісія з вирішення питання доцільності та наслідків ліквідації дамби на озері Сасик в Одеській області. Обласною радою ще у травні 2010 року погоджено відповідний проект Постанови Кабінету Міністрів України, але шляхів розв’язання проблеми досі не знайдено. Можна лише сподіватися на вирішення цього питання.

Протягом останніх років загострилась проблема збереження Куяльницького лиману. Через зарегульованість водного режиму у басейні річки Великий Куяльник шляхом створення штучних водойм та безсистемне використання земель у прибережній захисній смузі лиман надзвичайно обмілів, а повне його висихання загрожує екологічною катастрофою регіонального масштабу. Обласною радою на початку поточного року прийнято рішення «Про заходи щодо збереження та відновлення водних ресурсів у басейні Куяльницького лиману», яким передбачається розробка протягом 2010 року регіональної програми та проведення відповідних природоохоронних заходів, які б стабілізували небезпечну ситуацію.

Викликає стурбованість в цілому питання використання водних об’єктів місцевого значення. Значна частина водних об’єктів у користування взагалі не надається або надається на незаконних підставах, з перевищенням своїх повноважень, в результаті чого до місцевих бюджетів різних рівнів не надходять близько 9 млн грн коштів, з них до сільських та селищних бюджетів – 5,4 млн грн. Це значний ресурс. Вирішувати дане питання доведеться вже депутатам наступного скликання. Гадаю, що запропоновані Координаційною радою 4 червня поточного року конкретні заходи, будуть взяті до уваги і дозволять у досить короткі строки виправити становище.

Необхідно також активізувати залучення іноземних інвестицій, як важливого джерела фінансування економіки регіону та створення нових робочих місць. Саме тому зусилля обласної ради останнім часом були спрямовані на посилення контактів з регіонами інших країн, у першу чергу – основних торговельно-економічних партнерів України, зокрема держав Європейського Союзу, Російської Федерації, Китаю. Нам вдалося досягти певних успіхів в розвитку міжнародної та транскордонної співпраці – реформовано в юридичну особу Єврорегіон «Нижній Дунай» та наразі опрацьовуються питання залучення коштів ЄС для фінансування проектів в регіоні; укладені договірні документи щодо співробітництва з промислово-розвинутими європейськими регіонами Ломбардія (Італія), Баден-Вюртемберг (ФРН), грецькими областями Салоніки, Драми, Серрес; проведено взаємні візити та бізнес-форуми з провінцією Фуцзянь (КНР), активізовано співробітництво з регіонами Російської Федерації.

Шановні депутати! Я впевнений, що найскладніший період для Одеської області вже позаду і ми з вами гідно витримали усі труднощі попередніх років, пов’язані з політичною нестабільністю та економічною кризою. З приходом до влади Президента України В.Ф. Януковича та його команди в країні розпочався довготривалий етап політичної стабільності та сталого економічного зростання, що позитивно вплине також і на розвиток нашого краю.

Під час робочих зустрічей з Президентом України В.Ф. Януковичем лідер держави неодноразово підкреслював важливість забезпечення стабільного розвитку Одещини та пообіцяв увагу та підтримку з боку центру в цьому питанні. Перші кроки нового уряду, зокрема щодо відновлення в стислі терміни функціонування Одеського інституту сухопутних військ, свідчать про єдність та послідовність в діях владної команди стосовно нашого регіону, тому я впевнений що в наступні роки значно збільшиться фінансова підтримка області з державного бюджету та ми зможемо реалізувати ті важливі проекти, які визначені стратегією розвитку регіону.

Завершуючи свій виступ, я хотів би від свого імені та від усього депутатського корпусу подякувати нашим виборцям, жителям Одеської області за довіру працювати в обласній раді та відстоювати інтереси громади, побажати їм міцного здоров’я та процвітання!

Окрему подяку хочу висловити працівникам засобів масової інформації, які висвітлювали діяльність обласної ради п’ятого скликання та її депутатів, та побажати їм професійних успіхів!

Дякую за увагу!

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту