ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
КРЕДИТ: БРАТИ ЧИ НЕ БРАТИ?
16.09.2010 / Газета: Одесские известия / № 100(4082) / Тираж: 23655

Наведемо сумну статистику. Так, за даними «Інтерфакс-Україна», у нашій країні кожний дев'ятий кредит – проблемний. За липень 2010 року обсяг проблемної заборгованості за кредитами зріс на 5,8 млрд грн. Таким чином, загальний показник погіршився до 11,5% простроченої заборгованості від загальної суми виданих кредитів.

Спробуємо розібратися, що ж спонукує людей брати кредити.

Є думка, що у період кризи потрібно брати кредити, тому що інфляція «з'їдає» відсотки. Чи так це?

Сьогодні банківська система пропонує досить широкий спектр споживчого кредитування. Взяти кредит не так складно, як це може здатися. Для цього досить довідки про доходи, а деякі кредитні спілки можуть потішити вас лише після подання паспорта та ідентифікаційного коду.

Яскраві рекламні білборди, на яких красуються плазмові панелі, потужні ноутбуки або пральні машини привертають вашу увагу. Припустимо, ви зважилися на такий відповідальний крок.

Перш ніж прийти до банківської установи, дайте собі відповідь на два прості запитання: чи можете ви обійтися від запланованої купівлі, і чи зможете погасити кредитну заборгованість? Відповівши на ці запитання, ви зрозумієте, чи слід вам брати кредит зараз, чи можна почекати.

Багато хто поставить собі зустрічне запитання, скільки треба чекати?

Отже, ви все ж таки вирішили брати кредит. Таке рішення, швидше за все, прийнято вами, якщо ви відчуваєте впевненість у завтрашньому дні, ваша зарплата дозволяє вам мати певні грошові резерви, до того ж у вас є якісь матеріальні цінності (наприклад, коштовності). Що ж, можете сміливо дивитися на відсоткові ставки за кредитами і вирішувати, до якого банку або кредитної спілки краще звернутися.

Але банківська система сформувалася не за один рік, і банки страхують себе при видачі кредитів. Розглянемо підводні камені, які можуть чекати на потенційного позичальника. Досить часто банки передбачають у кредитних договорах можливість збільшення відсоткової ставки у однобічному порядку. Перш ніж взяти кредит, оцініть свої можливості розплатитися, щоб не потрапити до боргової ями, особливо зараз, коли є можливість залишитися без роботи.

Жоден фінансовий експерт у наш час не зможе сказати, що буде із курсом долара. Враховуючи це, не варто брати кредит у доларах, адже у разі його зростання, буде дуже складно повернути кредит. Найоптимальніший варіант – гривня.

Національний банк України обіцяє стабільність гривні до кінця року. Так, виконавчий директор Національного банку з економічних питань Ігор Шумило прогнозує збереження валютно-курсової стабільності у 3-4 кварталі 2010 року. Запорукою стабільності, за його словами, є достатній рівень золотовалютних резервів, а також очікувані надходження валюти до країни від МВФ. Крім того, МВФ вирішив відновити кредитну співпрацю із нашою країною. Як підсумок – Україна вже одержала перший транш.

Припустимо, ви визначилися із грошовою одиницею, у якій ви будете брати кредит. З багатьох вищеперерахованих причин нею буде гривня.

Жоден банк не візьме на себе відповідальності повністю застрахувати вас від неприємних наслідків кризи. У наші дні кожен банк країни переживає дефіцит ліквідності. І ні для кого не секрет, що відсоткові ставки за кредитами мають тенденцію до зростання: різні види програм кредитування постійно коригуються з причини великих ризиків.

Одні банківські аналітики заявляють, що криза ліквідності тимчасова і піде на користь усім, другі – що залишилося недовго чекати до повного оздоровлення економіки, але необхідно гідно пережити наслідки кризи. Таким чином, ми можемо спостерігати, як відбувається природний добір, і у випадку фінансового колапсу виживуть найсильніші банки.

Який висновок може зробити для себе потенційний позичальник? Кредитор повинен звертатися до послуг тих банків, яким вдається, завдяки грамотній політиці управління своїми ресурсами, зберігати фінансову стабільність. Згідно із рейтингом банків України, наведеному на сайті http://banker.ua, за активами за станом на 01.09.2009 р., п'ятірка лідерів виглядає так: 1. «ПриватБанк», 2. «Укрексімбанк», 3. «Ощадбанк», 4. «Райффайзен Банк Аваль», 5. «УкрСиббанк».

За останні півроку кількість банків, готових кредитувати наших співвітчизників, зросла. Незважаючи на позитивні зміни на ринку споживчого кредитування, говорити про його відновлення поки ще передчасно, тому що число кредитів, що видаються банками за місяць, обчислюється навіть не десятками, а одиницями. Крім того, ризик непогашення кредитів досить високий.

Споживче кредитування потроху набирає обертів, адже це єдиний сегмент «швидких грошей». Так звані нульові комісії, як завжди приховані у першому внеску, який становить близько 20% від товару, а у сумі дає банкам прибутковість близько 80 – 90% річних.

Все ж таки, громадяни України починають вчитися жити за можливістю – це і є головна наука, яку ми збагнули після економічної кризи. Очевидно тому не слід сподіватися на стрімке зростання споживчого кредитування до кінця цього року.

Слід усе зважити, перш ніж вирішитися взяти кредит, адже життя у борг загрожує ускладненнями. Але розв’язати проблему допоможе банк – ваш партнер та фінансовий консультант.

Автор: Андрій ЛОГАШЕВСЬКИЙ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту